CBAP Monitor: Velká Británie – duben 2016
Projíždějící střílející konspirátoři byli odsouzeni • Brexit a britská obranná politika • Zajištění britských hranic
Projíždějící střílející konspirátoři byli odsouzeni
Security Service MI5
Univerzitní studenti z Londýna Tarik Hassane (22) a Suhaib Majeed (21) byli obviněni ze spiknutí, vraždy a přípravy teroristických útoků.
Londýnský soud konstatoval, že vůdce spiknutí Hassane inspirovaný Islámským státem, byl odhodlaný spáchat teroristický útok ve Velké Británii. Hassan se svým známým Majeedem prozkoumal možnosti a společně naplánovali útok prostřednictvím sociálních médií a zašifrovaných zpráv. Majeed komunikoval přes šifrovací software s extremisty ze zámoří.
Dvojice plánovala střílet z auta na policii, vojáky a civilisty. Z analýzy přístrojů zabavených během zatčení mužů vyšlo najevo, že Hassan na stránkách Google maps zkoumal budovy policejní stanice Sheperds Bush a Parachute Regiment Territorial Army Centre ve White Hall. Zabavená zařízení obsahovala také podklady nabádající k extremismu – mezi nimi například nahrávky poprav a videa vyzývající k vraždám vojáků, policistů a agentů z rozvědek. Před zadržením si Hassan a Majeed již stihli obstarat zbraň, tlumič a munici.
Ve stejnou dobu jako Majeed byli zatčeni i Nyall Hamlett a Nathan Cuffy, kteří byli sice zproštěni viny v záležitosti přípravy teroristických útoků, ale uznáni vinnými kvůli dodávce zbraní. Rozsudek nad Hassanem a Majeedem bude vynesen později.
Brexit a britská obranná politika
Center for Security Studies – ETH Zürich
V případě vystoupení z Evropské unie by Velká Británie stále zůstala členem NATO a Rady bezpečnosti OSN, a to z titulu jaderné mocnosti. Z toho důvodu rezonuje argument, že by případný Brexit neměl poškodit britskou obranu ani evropskou bezpečnost. Přesto se rýsují přinejmenším tři rizika pro politicko-vojenské ambice Velké Británie.
V prvé řadě, jiné členské státy EU jako například Německo a Francie by mohly vytvořit vojenské struktury v rámci Evropské unie, což by mohlo oslabit NATO. Doposud mohla Velká Británie blokovat návrhy v podobném duchu, ale po případném vystoupení by již nebyla v pozici, aby tomu mohla zabránit.
Brexit by pravděpodobně uškodil nejen britské ekonomice, ale dotkl by se i britského vládního rozpočtu a mimo jiné výdajů na obranu. Negativní dopad na britské vojenské kapacity a obranné výdaje by se mohl rovnat důsledkům ekonomické krize z roku 2008.
Podle vyhodnocení stavu obrany Spojeného království z roku 2015 se bezpečná a prosperující Evropa jeví nezbytným základem pro bezpečnou a prosperující Británii. Vystoupení Velké Británie by mohlo dále destabilizovat Evropskou unii, která beztak čelí řadě bezpečnostních výzev jako například ISIS či Rusko.
Brexit by způsobil vážná strategická rizika pro britskou obrannou politiku, zatímco setrvání v Evropské unii by znamenalo více strategických přínosů.
Centre for Policy Studies
I přes značný pokrok současné vlády při odstraňování nedostatků IT projektů, si Britové stále nemohou být jisti fungováním systémů, které v současné době zabezpečují hranice země. Zpráva o stavu technologií, vydaná think tankem Centre for Policy Studies ukazuje, jak zastaralé technologie prodělávají časté výpadky. Tyto výpadky umožňují, aby se do země, bez projití kontrolou, dostali pašeráci a nelegální migranti.
Podle hlavního správního orgánu projektu, zabezpečení hranic se v době, kdy potenciální kolaps Schengenského prostoru zvyšuje riziko hrozby vůči britským hranicím, stává velmi problematické. Navíc takzvané biometrické pasy nesplňují zákonem dané parametry. Migrační statistiky mají velkou toleranci chyb. Záměr vlády, monitorovat všechny odlétající pasažéry, vyjde na další miliardu liber.
Na předchozí pokusy zlepšit bezpečnost padlo přinejmenším 830 milionů liber. Jednoduchou alternativou by bylo, vylepšit britské hraniční systémy, nasazením nejmodernější biometrické technologie. Nezbytná technologie je nyní dostupná na trhu za přijatelnou cenu, ale Whitehall zatím utrácí peníze daňových poplatníků za provozování svých zakázkových IT programů.
Zpracovala: Natálie Harmašová
1142