CBAP Monitor: Izrael – duben 2016

Čínská vicepremiérka vlády navštívila Egypt, Izrael a Palestinskou autoritu • Palestinci odmítli izraelské požadavky pro bezpodmínečné mírové rokování • Izraelská armáda odhalila tunel vedoucí z pásma Gazy do Izraele • Izrael – světové centrum pro obnovování letectva • 83 senátorů naléhá na Obamu, aby posílil pomoc Izraeli

Čínská vicepremiérka vlády navštívila Egypt, Izrael a Palestinskou autoritu

The Institute for National Security Studies

Při své nedávné návštěvě Izraele se čínská vicepremiérka Liu Yandong zúčastnila zahájení druhého zasedání Čínsko-Izraelského smíšeného výboru pro inovace, kde se setkala s vedoucími vládními činiteli: prezidentem Reuvenem Rivlinem, premiérem Benjaminem Netanjahu, bývalým prezidentem Shimonom Peresem, ministrem školství Neftalim Bennettem a ministrem zdravotnictví Yaakovem Litzmanem. Liu a Netanjahu oznámili začátek rozhovorů o podepsání dohody o volném obchodu mezi Čínou a Izraelem. Liu zdůraznila, že od doby, kdy je Izrael známý díky svým inovativním schopnostem, považuje za důležité, aby s ním Čína udržovala spolupráci. Podpis dohody o volném obchodu by mohl způsobit až zdvojnásobení obchodu mezi těmito zeměmi, který v roce 2015 dosáhl hodnoty 8 miliard dolarů. Podle Číny byla návštěva Liu iniciována z důvodu, aby mohla Čína profitovat z izraelských schopností, a to zejména v oblasti inovací a technologií. Na základě podepsané dohody by měly být zrušeny regulační bariéry pro import-export a posílená technologická spolupráce. Dohoda také zahrnuje odstranění netarifních překážek, vládních zakázek, ochrany duševního vlastnictví a mechanismus řešení sporů. Liu prohlásila, že Čína bude podporovat programy na podporu autorských práv a povzbuzovat čínskou vládu a korporace k posílení obchodních vztahů s izraelskými protějšky. Kromě toho navrhla založení společných parků, zaměřených na inovace.

Následně navštívila čínská vicepremiérka i palestinskou autoritu. Na politické úrovni je důležité, aby bylo Číně jasné, že Izrael si uvědomuje rozdíly ve zprávách o návštěvách Izraele, Egypta a Palestinské autority. Izrael očekává ze strany Číny vyvážený přístup s ohledem na Izraelsko-palestinský konflikt.

Palestinci odmítli izraelské požadavky pro bezpodmínečné mírové rokování

Jerusalem Center for Public Affaires

Hlavní palestinský vyjednavatel a generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny – Saec Erekat, první dubnové úterý v radiu Voice of Palestina prohlásil, že Palestinci odmítají myšlenku o znovuobnovení mírových rozhovorů s Izraelem. Erekat reagoval na dřívější komentář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že pozve palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na setkání. Prohlásil, že aby mohlo ke střetnutí dojít, Netanjahu by musel oznámit konec postupu, propustit vězně zajaté před podepsáním mírové dohody v roce 1993 v Oslu a uznat všechny oboustranné mírové smlouvy, které byly dosud mezi Izraelem a Palestinou podepsány. Palestinský prezident Mahmout Abbás v izraelské televizi Channel 2 prohlásil, že čeká na pozvání do Jeruzaléma od premiéra Benjamina Netanjahu. O čtyři dny později tak Netanjahu učinil a poněkolikáté pozval Abbáse na jednání.

Izraelská armáda odhalila tunel vedoucí z pásma Gazy do Izraele

Jerusalem Center for Public Affaires

V pondělí 18. dubna Izraelská armáda ohlásila, že byl nalezen a zničen tunel vedoucí z pásma Gazy do Izraele. Tento tunel je prvním objeveným tunelem od války Izraele s Hamasem v roce 2014. Mluvčí izraelského ministerstva obrany Peter Lerner prohlásil, že tunel zasahoval přibližně sty metry do území Izraele, byl lemovaný cementem, vybavený elektřinou, ventilací a železničními tratěmi, sloužícími na odvážení odpadu. Tento tunel byl objeven jen necelý týden před oficiálním oznámením. Izrael vyvíjí detekční systém na odhalování dalších tunelů a tento systém byl údajně použit i při objevení tohoto tunelu. Izraelský Channel 2 oznámil, že ve čtvrtek 14. dubna byl uskutečněn největší vrt blízko pásma Gazy od roku 2014. Vojáci a pohotovostní týmy simulovali vpád Hamasu na izraelské území, včetně útoku na izraelský kibuc v blízkosti hranic.

Izrael – světové centrum pro obnovování letectva

Jerusalem Center for Public Affaires

Izraelské letectví se naučilo přizpůsobovat, recyklovat a obnovovat vojenské vybavení. Vyšší důstojník izraelských leteckých sil (Israeli Air Defense Aerial Maitenance Unit – AMU) prohlásil, že se Izrael v mnoha ohledech stal světovým centrem technologie na obnovu vybavení a zařízení. Dále prohlásil, že do Izraele stále častěji přicházejí původní výrobci zařízení, aby prozkoumali jejich nová vylepšení, učili se a inspirovali se od nich. Vylepšením, které vzbudilo největší zájem, byl způsob užívání 3D tiskáren k výrobě nových dílů. Izraelské letectvo udržuje letadla, která byla ve vzduchu po více než dvě desetiletí, přesto se však zdají být ve vynikající formě. Důstojník také vysvětlil, že nové letadlo stojí deset miliónů dolarů, a kromě toho i spoustu let na sestrojení. Také přiznal, že Izrael nemá peníze ani čas na realizaci finančně a časově náročných projektů. AMU, situována v letecké základně Tel Nof v centrálním Izraeli, je místem, kam přicházejí poškozené, zastaralé, či jinak nepoužitelné helikoptéry a letadla. AMU se specializuje na opravování a modernizaci vybavení, a také je to místo, na kterém letadla izraelských leteckých sil podstupují pravidelné vylepšování každou dekádu. Důstojník na závěr dodal, že izraelské letecké síly jsou schopny stará letadla přeměnit na letadla, na jsou na bojištích schopná konkurovat novým modelům a zároveň zajistit, že tato letadla zůstanou konkurenceschopná a akceschopná po další desetiletí.

83 senátorů naléhá na Obamu, aby posílil pomoc Izraeli

Jerusalem Center for Public Affaires

Více než 4/5 senátorů USA podepsalo dopis, ve kterém naléhají na prezidenta Obamu, aby urychleně odsouhlasil dohodu o novém balíku na posílení izraelské obrany. Roční hodnota balíku by měla mít mnohem vyšší hodnotu, než jsou současné tři miliardy dolarů. Dopis byl iniciován Republikánem Lindsayem Grahamem a Demokratem Chrisem Coonem. Dohromady ho podepsalo 51 Republikánů a 32 Demokratů. V dopise senátoři prohlašují, že vzhledem k nárůstu hrozeb pro izraelskou obranu, jsou připraveni posílit dlouhodobou pomoc a poskytnout finanční prostředky. Financování ze strany USA umožní izraelské armádě, aby si udržela technologickou výhodu oproti svým arabským sousedům. V dopise bylo dále uvedeno, že Senát má v úmyslu také zvážit zvýšení prostředků investovaných do společné protiraketové obrany. Většina vojenské pomoci, která směřuje do Izraele, pokrývá asi jednu pětinu celkového obranného rozpočtu Spojených států. Tento fakt je spojen zejména s nedávným požadavkem, aby Izrael nakupoval zbraně od amerických dodavatelů.

Zpracovala: Adriána Oboňová

1311