CBAP Monitor – Asie – září 2016

Válka s Čínou: zamyšlení nad nemyslitelným • Možnosti Japonska proti severokorejské jaderné hrozbě? • Obnovení indicko-nepálských vztahů?

Válka s Čínou: zamyšlení nad nemyslitelným

David C. Gompert, Astrid Cevallos, Cristina L. Garafola – RAND

Známý americký think tank RAND nedávno vydal analýzu potenciálního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou. Analýza pracuje s hypotézou, že s rozvojem čínských kapacit A2AD (Anti-Access and Area-Denial) se bude dosavadní technologický náskok Spojených států snižovat, což je ilustrováno na predikcích ztrát. Zatímco v současnosti by v omezeném konvenčním konfliktu čínské ztráty byly výrazně vyšší než americké, v roce 2025 jsou odhady již více vyrovnané. Důsledky konfliktu jsou posléze kategorizovány dle jeho délky a intenzity. V každém případě by měl ozbrojený konflikt negativní důsledky (ekonomické a politické) především pro Čínu. Kromě významného omezení lodní dopravy v regionu by na povrch mohla vyplout i vnitřní politická pnutí v Pekingu.

Autoři analýzy nabízejí i doporučení pro Spojené státy, jak se konfliktu vyhnout, nebo jak co nejméně omezit případné ztráty. Kromě investic do odolnějších platforem (ponorky) jde také o rozvoj vlastních A2AD kapacit stejně jako možností jak omezit vliv těch čínských (protiraketová obrana).

 

Možnosti Japonska proti severokorejské jaderné hrozbě?

Kim Chong Woo – The Asian Institute for Policy Studies

KLDR má za sebou již pátý jaderný test, množství testů balistických střel středního doletu a také zkoušek balistických střel odpalovaných z ponorek. To vše pro Japonsko, které je z historických i ideologických důvodů na černé listině KLDR, představuje hrozbu. Země vycházejícího slunce by se mohla stát cílem severokorejských balistických střel zejména v případě konfliktu na korejském poloostrově. Nejenže je Japonsko povinováno asistovat USA v zachování míru na dálném východě, ale hostí také americké základny, které by pro balistické střely KLDR představovaly lákavé cíle. Proti této hrozbě může Tokio nasadit systém proti-raketové obrany tvořený komplety PAC-2 a PAC-3, které však dosud nebyly testovány v ostrém boji proti desítkám cílů. Řešením hrozby nejen Japonsku, ale také Jižní Koreji jsou další investice do proti-raketové obrany (THAAD) a také silná pozice Spojených států, které budou schopny svým jaderným (a konvenčním) deterrentem Pchojngjang dostatečně odstrašit od jakékoli akce.

 

Obnovení indicko-nepálských vztahů?

Rajesh Singh – Insitute for Defence Studies and Analyses

Když Pushpa Kamal Dahal ‘Prachanda’ zvítězil v nepálských volbách, současná indická vláda si mohla oddychnout. Zatímco předchozí nepálský premiér Sharma Oli se snažil veškerý pokrok ve vztazích obou zemí, od Prachandy Nové Dillí očekává změnu k lepšímu a to přes to, že patří ke Komunistické straně Nepálu, která se otevřeně hlásí k maoismu. Prachanda zastával premiérský úřad již v minulosti (od roku 2008). Tehdy maoisté vyhráli volby poté, co z guerilly vytvořili politickou stranu, čemuž ve vyjednáváních napomohla i Indie. Před Prachandou nyní leží několik úkolů. Kromě napravení vztahů s Indií bude potřeba, aby uklidnil a stabilizoval domácí politickou scénu a také obnovil zemi po zničujícím zemětřesení, které Nepál zdevastovalo v roce 2015, a které způsobilo škody ve výši 10 miliard dolarů.

 

Zpracoval: Michael Myklín

 

1311