Nová éra gruzínské politiky po vítězství opozice
V říjnových parlamentních volbách v Gruzii nečekaně zvítězila opoziční politická strana Gruzínský sen oligarchy Bidziny Ivanišviliho a získala přes polovinu všech odevzdaných hlasů.
Příčiny vítězství opoziční strany Gruzínský sen:
Nařčení opozice z uzurpace moci gruzínským prezidentem (Saakašviliho politická strana kontrolovala parlament i vládu bez koaličního partnera a v podstatě se nikomu nezodpovídala).
Obecně ale mají příčiny Ivanišviliho vítězství sociálně-ekonomický charakter a jsou spojeny s:
Sociální populismus Ivanišviliho politické opozice na pozadí kritizované vládní sociální politiky (např. efektivně fungující, ale drahé komunální služby).
Vysoká nezaměstnanost a nízké mzdy – nespokojenost protestního elektorátu se zaostáváním životního standardu za reformami (Saakašviliho reformy od roku 2003 se příliš neodrazily na životní úrovni velké části obyvatel).
Nespokojenost sociálních skupin, které s příchodem Saakašviliho ztratily své pozice a byly odstaveny od finančních příjmů (propuštění státní úředníci a policisté, odbory, tbiliská inteligence, ale i kriminální elementy).
Současná situace:
Zanedlouho po vyhlášení volebních výsledků byly vyhlášeny kandidatury na ministerská křesla ze strany opozice. Tým nově navržených ministrů se skládá ze tří částí:
a) Ivanišviliho přátelé, kteří získali vzdělání ve Francii (Ivanišvili disponoval francouzským občanstvím) a dlouhodobě s ním spolupracovali.
b) Saakašviliho opozice, která se pohybovala v opozici k jeho režimu minimálně od roku 2008.
c) Kontraelita – politici, kteří se nacházeli u moci v době vládnutí předchozího prezidenta Eduarda Ševarnadzeho (prezidentem v letech 1995-2003).
Hlavní vládní funkce si Ivanišivili ponechal pro sebe (premiér) a své nejbližší přátele (za nejdůležitější resorty se v Gruzií považuje spravedlnost a vnitro).
V čele ministerstva spravednosti usedne Tea Culukiani (právník s francouzským vzděláním), který má podle mnohých gruzínských odborníků za úkol zbavit ministerstvo klanu Zuraba Adeišviliho (dosavadního ministra).
Ministrem vnitra má být jmenován kontroverzní Irakli Garibašvili (bývalý prezident fondu Kartu). Kontroverzní je díky svým rodinným vazbám, jelikož jeho tchánem je bývalý policejní generál Tamaz Tamazašvili, který se měl údajně podílet na zajištění záběrů mučení z vězení, jejichž zveřejnění Ivanišvilimu ve volbách značně pomohlo. Navíc byl trestně stíhán a podle gruzínských expertů měl být dokonce hlavním obchodníkem s drogami v Gruzii (tato informace je nepotvrzena). Garibašvili je Ivanišviliho velmi těsným spojencem a jeho úkolem bude „vyčistit“ úřad od klanu bratří Achalajů (Bačo Achalaja byl ministrem vnitra a bratr Data náměstkem ministra obrany).
Další ministerské funkce získají: ministerstvo regionálního rozvoje a infrastruktury povede Kacha Kaladze (navíc získá funkci vicepremiéra), ministr reintegrace – Zakareišvili, ministr obrany – Iraklij Alasanija (lídr strany Svobodní demokraté), ministr věznic Sozar Subari, ministryně zahraničí Maja Pandžikidze (sestra manželky budoucího ministra obrany Irakli Alasaniji), ministr zemědělství David Kirvalidze (stejnou funkci zastával i v době Ševarnadzeho vlády), ministr zdravotnictví Amiran Gamkrelidze a předseda Národní banky Nodar Džavachišlivi (dříve vedl Ivanišviliho banku Kartu), ministrem financí může být další ministr ze Ševarndzeho éry David Onoprišvili. Předsedou parlamentu David Usupašvili.
Následky pro gruzínskou politiku i ekonomiku:
Obavy ze zvýšení kriminality v Gruzii. Volby vyslaly příznivé signály kriminálnímu podsvětí, které bylo posledních necelých deset let mimo hru (ve vězení nebo v zahraničí). Může dojít ke změně vedení a středního ranku důstojníků silových struktur, což zkomplikuje ekonomickou i bezpečnostní situaci.
Krátkodobě nepříznivé následky pro investiční klima – investoři v několika případech zastavili projekty v Gruzii. Investiční klima negativně ovlivnila špinavá předvolební kampaň i napjaté volby. V tomto roce lze očekávat snížení investic a zmrazení některých projektů. Socialistický program vítězné strany Gruzínský sen zhorší obchodní klima v zemi – Gruzie se již teď propadla z 22. na 45. místo v žebříčku ekonomické svobody. Tyto pozice se nejspíše ještě zhorší. Jestli se nové vládě nepodaří vyřešit neřešené problémy staré vlády, může země projít obdobím socialistického experimentu a v nejlepším případě z toho vyzískat paradoxně i jisté výhody. Například vznik režimu svobodného obchodu s EU – absence sociálních garancí tvořila skoro hlavní překážku pro vznik tohoto režimu.
Sociální populismus vítězné politické strany může být závažnou překážkou pro hospodářský rozvoj Gruzie. Panují příliš velká očekávání od socialistických slibů Ivanišviliho, jejich splnění by gruzínskou ekonomiku postavilo do těžké situace.
Téměř jistě dojde k přerozdělení majetku, otázkou jsou metody, pomocí kterých k tomu dojde. Mnozí opozičníci chtějí přerozdělit majetek současných státních úředníků stejnými způsoby, jak byl přerozdělena po revoluci (to se týkalo zejména nelegálně nabytého majetku Ševarnadzeho úředníků).
Politické síly v Gruzii mají unikátní příležitost naučít se žít v podmínkách demokracie. Nejdůležitější k udržení demokratických institutů je následující rok, kdy je prezident Saakašvili garantem ústavy země – to záleží na nové opozici i vládní koalici, ačkoliv její odpovědnost je logicky mnohem vyšší.
V případě Vašeho zájmu o podrobnější informace, týkající se politického a ekonomického dění v Gruzii, nás neváhejte kontaktovat na info@cbap.cz
Autoři: Martin Laryš a Gela Vasadze (gruzínský politolog)
1349