CBAP monitor

Týden od 5.1. 2015

Vážení čtenáři, nový rok čas od času přináší změny a proto i my jsme se rozhodli transformovat rubriku CBAP monitor. Vedeni snahou raději informovat o tom, co bude, než monitorovat již jednou napsané, se napříště budete setkávat s přehledem důležitých nadcházejících událostí ve světě s potenciálním bezpečnostním a geopolitickým dopadem.

Evropa a Rusko

5. ledna Spolková republika Německo: Hnutí PEGIDA (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes) uspořádá v pondělí v 18:30 v saské metropoli Drážďany další manifestaci s cílem upozornit na údajnou vzrůstající islamizaci Německa a Evropy.

8. ledna Spolková republika Německo: zasedání Evropské centrální banky.

7. ledna Spolková republika Německo: ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se sejde s německou kanceléřkou Angelou Merkelovou.

11. ledna Bělorusko: opozice plánuje protestní shromáždění v Minsku.

Blízký východ

5. ledna Turecko: Recep Tayyip Erdogan zahájí předsedání vládnímu kabinetu ve funkci prezidenta.

10. ledna Sýrie: Rada Bezpečnosti OSN podle očekávání prodlouží povolení humanitárním konvojům OSN pokračovat v dodávkách pomoci až do ledna dalšího roku.

11. ledna Katar: Výbor dohlížitelů zahájí proces schvalování kandidátek pro místní volby v květnu 2015.

Asie

blíže neurčené datum: vlády Severní a Jižní Koreje se sejdou k bilaterálním rozhovorům.

8. ledna Srí Lanka: prezidentské volby.

9.-13. ledna Nepál: opoziční nepálská Sjednocená komunistická strana plánuje sérii stávek po celé zemi, které by měly vyústit v celonárodní stávku 19. ledna.

Americký kontinent

6. ledna Mexiko/USA: mexický prezident Enrique Pena Nieto podnikne státní návštěvu USA.

7. ledna Kolumbie: jedna z povstalecký skupin v zemi, „Armáda národního osvobození“, plánuje vydat speciální prohlášení.

Afrika

7. ledna Súdán/Jižní Súdán: bezpečnostní výbory vlád obou zemí se sejdou ve věci nedávných vzájemných obvinění z podpory  rebelů v pohraničních oblastech.

1095