Mezinárodní politika v roce 2014: nejistota a hledání rovnováhy

Analytici předních světových poradenských společností každoročně zveřejňují prognózy politického vývoje ve světě v následujících dvanácti měsících. Podívali jsme se na tři z nich. Co nás podle expertů Stratforu, Eurasia Group a Oxford Analytica čeká v letošním roce?

  • Ian Bremmer, prezident a zakladatel poradenské společnosti Eurasia Group, na stránkách agentury Reuters publikoval stručný přehled deseti klíčových problémů, které považuje v nadcházejícím roce za rozhodující.
  • Rozsáhlejší a strukturovanější výhled nabízí (v celém znění bohužel v placené verzi) známá soukromá americká zpravodajská firma Stratfor založená v texaském Austinu v roce 1996 americkým politologem Georgem Friedmanem.
  • Oxford Analytica je společností, jež působí na poli strategického poradenství již od roku 1975. Na rozdíl od Stratforu, který se soustřeďuje na analýzu geopolitických procesů, Oxford Analytica se ve své publikaci s názvem Prospects 2014 naopak soustředí na predikci méně pravděpodobných událostí s potenciálem změnit i ty nejdlouhodobější a na první pohled stabilní politické a ekonomické trendy.

Globální ekonomika

Bremmer tvrdí, že nálezy nekonvenčních energetických zdrojů především v USA budou mít významné geopolitické dopady a některé z nich se začnou projevovat už v tomto roce. Budou na nich tratit a čelit potenciálním politicko-sociálním důsledkům petrostáty jako Nigérie, Venezuela, Saúdská Arábie a Rusko. Podle výhledu Oxford Analytica bude klesat poptávka po ropě v USA, Evropě a Japonsku, ačkoli cena se nadále bude držet kolem 100 dolarů za barel, především díky zvyšující se spotřebě a poptávce Saúdské Arábie.

Spojené státy americké

Všechny tři diskutované prognózy označily za americkou zahraničně-politickou prioritu číslo jedna v roce 2014 vyjednávání s Íránem. Oxford Analytica predikuje, že paralelně s tím bude Washington zintenzivňovat úsilí o uzavření Transpacifického partnerství (Trans Pacific Partnership)

Jak si všímá Bremmer, až příliš náhlý obrat ve vztahu USA k Íránu by mohli někteří američtí spojenci vnímat jako další důkaz stále více obtížně předvídatelného chování Obamovy administrativy v zahraniční politice. Bremmer v této souvislosti hovoří o tom, že můžeme být svědky částečného přehodnocení vztahu k USA u takových spojenců, jako jsou Saúdská Arábie, Turecko, nebo i Německo a Francie.

Blízký východ a severní Afrika

Jako neuralgický bod vývoje v této oblasti Stratfor jednoznačně vidí snahu o détente mezi Západem a Íránem, což vnímá jako strategický pokus o vkřísení rovnováhy sil v oblasti, jejíž bezpečnostní prostředí bylo rozvráceno částečně následky americké intervence v Iráku, ale hlavně důsledky arabského jara. Jak tvrdí Bremmer, rok 2014 bude rozhodující.

Pokud dohoda mezi Západem a Íránem selže, riziko vojenského úderu proti Teheránu vzroste. Pokus o détente rovněž vyvolá zvýšenou aktivitu Saúdské Arábie, kterou vidina íránského vzestupu děsí, proto se bude o to více snažit upevnit svůj vliv v nábožensky rozděleném Iráku, Libanonu i Sýrii. V občanské válce zmítané Sýrii loajalisté zabezpečí Asadovo vítězství v prezidentských volbách, kterých se opozice nezúčastní, konec konfliktu neuvidíme. Stabilita Turecka bude záviset na dohodě, kdo bude kandidátem vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) pro nadcházející prezidentské volby.
Evropská unie

V části věnované EU Stratfor zdůrazňuje trend prohlubujícího se odporu k politickým elitám, jenž vyvěrá z ekonomické krize a ztráty důvěry v demokratické vládnutí a v podstatě opakuje obecně známé předpoklady o vytrvalém růstu významu „hnutí vyrůstajících zdola“ (ČESKÁ POZICE o tom blíže psala například v článcích Itálie: Protest na vidlích a Evropou obchází strašidlo populismu) a posilování nacionalistických a euroskeptických stran v blížících se volbách do Evropského parlamentu, stejně jako teoretickou možnost vzniku nových států (Skotska a Katalánska) na mapě Evropy.

V řeči čísel nabízí zajímavé srovnání dvou nejsilnějších evropských hráčů Oxford Analytica. Zatímco Německo by v příštím roce mohlo mít rekordní přebytek obchodní bilance, ve Francii je očekáván rekordní nárůst veřejných výdajů až na 57 procent HDP.

Rusko a střední Asie

Prognóza Stratforu překvapivě neobsahuje bezpečnostní výhled na situaci v severokavkazském regionu. Na druhou stranu přináší zajímavý pohled na ruský přístup ke klíčové otázce vývoje na Blízkém východě. Podle analytiků Stratforu bude Moskva sledovat íránsko-americká jednání s krajním znepokojením, protože se obávají, že až se USA uvolní ruce, budou moci obrátit pozornost k vytlačování ruských zájmů z východní Evropy a Kavkazu. Po zbývající čas se tedy Rusové budou snažit vytěžit z relativního klidu maximum, což dokazují v poslední době zvýšením politického tlaku na Moldavsko, Gruzii a především Ukrajinu. Času je přitom opravdu málo, protože Rusové budou na jižním Kavkaze čelit i zvýšenému zájmu Turecka.

Navíc se ukáže, že na jednu stranu Rusy kritizované vojenské angažmá Západu na Blízkém a Středním východě představovalo pro Moskvu vítané odvedení pozornosti a kapacit Západu. Z Afghánistánu se bude šířit nestabilita do středoasijských republik, což se podle analytiků Oxford Analytica podepíše na zvýšování ruské vojenské přítomnosti v oblasti.

Východní Asie

Stratfor nevnímá jako klíčový ukazatel čínské vojenské manévry ve východočínském moři, ale otázku ekonomických reforem. Nová čínská vláda bude reagovat na zpomalení ekonomického růstu strukturálními reformami. V Číně bude postupovat mírná liberalizace cen a restrukturalizace státních podniků a monopolních aktiv. Tento zdlouhavý proces bude především narážet na strach ze zvýšení nezaměstnanosti. Na politické dynamice celé oblasti se podepíšou volby v Indonésii. Nadále však poroste vojenské a námořní sebevědomí Pekingu, v severovýchodní Asii se to projeví na zhoršení vztahů s Japonskem, které se v reakci na čínské kroky bude projevovat více nezávisle a sebevědomě.

Jižní Asie

Hlavní událostí první poloviny roku budou celostátní volby v Indii. Zmobilizování několika stovek milionů voličů ve značně heterogenní zemi probudí sektářské, národnostní a náboženské třenice na celém území. Bezpečnostním problémem číslo jedna zůstane Afghánistán. Zatímco Američané jej budou z předních míst svého seznamu strategických priorit postupně vytěsňovat, bezpečnostní vakuum povzbudí aktivitu džihádistů v Pákistánu.

Latinská Amerika

Oxford Analytica i Stratfor současně doporučují sledovat vývoj v Brazílii, kde šampionát ve fotbale může podle názoru analytiků probudit sociální nepokoje, jichž se bude snažit využít politická opozice k získání popularity před volbami. K zajímavému posunu by mohlo dojít v Kolumbii, kde se připravuje dohoda vlády s jednotkami Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), čímž by mohla skončit jedna z nejdelších povstaleckých kampaní na západní polokouli.

Subsaharská Afrika

Očekávané stažení části francouzských sil z Mali na počet 1000 vojáků a přenechání části operace mírovým silám OSN by nemělo narušit její schopnost úspěšně bránit výraznějšímu nástupu islamistů v oblasti. Podle výhledu Oxford Analytica to bude klíčový rok pro ropnou velmoc Nigérii, jež má šanci stát se třicátou největší ekonomikou světa, ale zemi bude brzdit politická nejistota ohledně budoucího prezidenta, kterého by Nigerijci měli volit v roce 2015. Předvolební politické nestability v nábožensky a etnicky rozdělené zemi mohou zneužít islámské milice Boko Haram a další radikální skupiny operující při deltě řeky Niger.

Klíčové trendy roku 2014

Na podkladě srovnání predikcí tří významných analytických a poradenských společnosti se nyní pokusme v několika bodech „vypíchnout“ základní obrysy globálního vývoje v roce 2014:

  • Krach, či úspěch dohody mezi Íránem a Západem. Vzhledem z propojenosti zájmů obou států s řadou aktiv na Blízkém východě bude výsledek dohody, či náznak posunu vyjednávacích procesů určující pro celý region.
  • Nespokojený volič se hlásí o slovo. Evropské demokracie budou vystaveny zkoušce v podobě očekávaných úspěchů populistů, kteří do značné míry zpochybňují základy liberálně-demokratického modelu, navíc v šesti největších rostoucích ekonomikách (nepočítaje Rusko a Čínu) – v Brazílii, Kolumbii, Indii, Indonésii, Jihoafrické Republice a Turecku (kde žijí celkem téměř dvě miliardy obyvatel planety) se očekávají volby. Zpomalující růst těchto v těchto zemích ve spojení s růstem požadavků probouzející se střední třídy bude zdejší politické elity velmi znepokojovat.
  • Pokračující růst významu jihovýchodní Asie s potenciálem ohniska globální krize.

Autor: Ondřej Šlechta

1761