CBAP Monitor: Latinská Amerika – říjen/listopad 2015

Zabavené zbraně v Mexiku naznačují palebnou sílu kartelů • Nová éra zodpovědnosti v Guatemale? • Letecké bombardování jako potenciální „game changer“ v boji s kolumbijskými BACRIM

Zabavené zbraně v Mexiku naznačují palebnou sílu kartelů

Arturo Angel – InsightCrime

Mexická generální prokuratura (PGR) zveřejnila meziroční statistiku (2014-2015) na základě níž 60 procent všech zabavených zbraní kartelům pochází ze tří států – Tamaulipas, Guerrero a Jalisco. Jednalo se zejména o zbraně většího kalibru (brokovnice, odstřelovací pušky, kulomety, automatické a poloautomatické pušky), jejichž původ je spojen primárně s USA (70 procent případů). Procentuálně největší zabavení pak představují tři modely – AK-47 (užití je v Mexiku zakázané), AR-15a HK-G36. Kromě toho bylo v tomto období zabaveno také 66 výbušných zařízení (zejména tříštivé granáty, miny atp.). Statistika také uvádí počty odsouzených z řad kartelů, přičemž se jednalo o 31 osob z deseti hlavních mexických kriminálních skupin – zejména uskupení BeltranLeyva, Los Rojos a Los Zetas.

Nová éra zodpovědnosti v Guatemale?

Adriana Beltrán – WOLA

Guatemala v posledních měsících a týdnech prochází značně turbulentním politickým vývojem, který vyústil v rezignaci a zatčení prezidenta Otto Péreze Moliny a viceprezidentky Roxany Baldetti a zvolením prezidenta nového – bývalého komika Jimmy Moralese. Celou tuto politickou restrukturalizaci předznamenal rozsáhlý korupční skandál sahající až do nejvyšších pater guatemalské politiky – kriminální síť s označením „La Linea“.

Ve vyšetřovací „pasti“ vedenou Mezinárodní komisí proti beztrestnosti v Guatemale (CICIG) a Guatemalskou kanceláří prokurátora kromě prezidenta a viceprezidentky uvízli i další političtí představitelé. V kontextu odhalení „La Liney“ vypukly také rozsáhlé občanské protesty žádající radikální proměnu současného politického systému a odstranění všech korupčních aspektů. Před novým prezidentem tak stojí zejména reforma současné politické agendy a obnovení důvěry ze strany občanské společnosti.

Letecké bombardování jako potenciální „game changer“ v boji s kolumbijskými BACRIM

David Gagne – InsightCrime

Kolumbijská vláda poprvé použila letecké bombardování proti pozicím organizované skupiny obchodující s drogami – Urabeños. Bombardování bylo součástí operace „Agamemnon“, jenž vyústila v zadržení 300 členů Urabeños a desítkám mrtvých. V minulosti již bylo letecké bombardování použito proti Revolučním ozbrojeným silám Kolumbie (FARC), avšak proti tomuto relativně novému aktérovi bylo použito až nyní. Urabeñosjakotakoví jsou považováni za jednoho z nástupců pravicové polovojenské Spojené sebeobrany Kolumbie (AUC), jenž v roce 2006 dokončila proces demobilizace, a také jako jeden z nejvýznamnějších aktérů současného ozbrojeného konfliktu v Kolumbii. Letecké bombardování může mít konotace s momentálně probíhajícím mírovým procesem mezi FARC a kolumbijskou vládou, jenž by měl vyvrcholit mírovou smlouvou v březnu roku 2016, přičemž jednou z překážek by mohla být právě činnost Urabeños a jím podobných skupin (souhrnně označovaných jako BACRIM – kriminální bandy). Jednou z reakcí na takové bombardování, pokud v něm bude pokračováno, pak může být zvýšení intenzity násilí ze strany Urabeños.

Zpracoval: Erik Jurásek

1151