Ukrajina: personální změny v armádě vzbuzují otázky

Úterní výměna šéfa generálního štábu ukrajinské armády Volodimira Zamana za dosavadního velitele námořnictva víceadmirála Jurije Ilyina přichází ve chvíli, kdy vláda Ukrajiny čelí dilematu, zda k potlačení násilností a nepokojů nasadit armádu.

Během úterního odpoledne se potvrdily zprávy, že ke Kyjevu jsou stahovány dva vojenské útvary, konkrétně mělo jít o výsadkovou brigádu z Dněpropetrovska. Pozdější zprávy hovořily o pět stech mužích, což je ve skutečnosti útvar velikosti cca jednoho praporu.

Policejní a pořádkové síly byly donedávna relativně úspěšné, i když se jim nepodařilo vyčistit od demonstrantů Náměstí Nezávislosti. Ačkoli k potlačení protestů mohla ukrajinská vláda nasadit armádu již dříve, zatím preferovala taktiku kapitalizovat vzrůstající radikalismus demonstrantů, frustrovaných a unavených již téměř tříměsíčními protesty mrazivém počasí, s cílem rozdělit opoziční tábor nebo obrátit společenský hněv proti demonstrujícím.

Daleko více znepokojující jsou pro vládu paradoxně protesty v západní části země ve městech Užhorod, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Khmelnytskyi, nebo Lvov, kde opoziční nacionalisté ze strany Svoboda ovládli politickou správu města a vyhlásili nezávislost na vládě. To spolu s opětovným porušením příměří v Kyjevě bude na Janukovyče vytvářet tlak, aby nasadil armádu. Navíc podle některých zdrojů se ukazuje, že mnozí policejní velitelé v opozicí kontrolovaném Lvově zpřístupnili demonstrantům arzenály dobrovolně, což může ukazovat na vzrůstající disent uvnitř ukrajinských bezpečnostních složek.

Věrnost armády představuje kritický bod pro pozici Janukovyče a jeho schopnost udržet demonstranty pod tlakem, pokud situace eskaluje za hranici policejních možností a schopností. Snaha přeorganizovat vedení armády shora tedy může znamenat, že se uvnitř ukrajinských ozbrojených složek šíří pochyby o vedení a u některých složek slábne loajalita k vládě.

-oš-

1273