Arabský svět: Prosinec 2015

Muslimská koalice proti džihádistům • Dopady sestřelení ruské stíhačky na vztahy mezi Tureckem a Ruskem • COP 21 a exportéři ropy

Muslimská koalice proti džihádistům

Zdroj: The Regional Center for Strategic Studies

Ministr obrany Saudské Arábie Mohammad bin Salman ohlásil vznik koalice 34 muslimských zemí, která má za cíl vojensky i kulturně potlačit různé džihádistické a teroristické organizace napříč muslimským světem. Existuje však několik problémů, se kterými se tato koalice setká. Jedná se zejména o definování terorismu, ochotu poskytnout vlastní pozemní síly na vojenské operace, velký počet konfrontačních linií a vztah koalice k Íránu.

Pokud se podaří koalici se s těmito problémy vypořádat, lze očekávat několik pozitivních dopadů na situaci na Blízkém východě. V první řadě, působení čistě muslimské koalice vezme džihádistům narativ „boje proti křižákům“ a tím sníží míru jejich vlivu a počet možných rekrutů. Velikost koalice a její schopnost zaměřit se na několik úrovní boje proti extremistům pravděpodobně způsobí celkové snížení dostupných zdrojů pro tyto organizace. Na druhé straně, působení koalice může ale vést ke spojování fragmentovaných džihádistických skupin za účelem přežití a také zvýšení teroristické aktivity v různých oblastech.

Dopady sestřelení ruské stíhačky na vztahy mezi Tureckem a Ruskem

Zdroj: Al-Jazeera Center for Studies

Vztahy mezi Tureckem a Ruskem se za posledních deset let do značné míry posilovaly, a to zejména díky společné ekonomické a obchodní aktivitě. Sestřelení ruské stíhačky tureckými jednotkami 24.11.2015, může tento pozitivní vývoj alespoň v krátkodobém horizontu zvrátit.

V tomto ohledu je možné mluvit o několika scénářích, které by mohly následovat. Prvním a nejméně pravděpodobným je vypuknutí ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Tureckem. Je zřejmé, že z důvodu členství Turecka v NATO je tato alternativa téměř nemožná. Druhým scénářem jsou ekonomické sankce ze strany Ruska. Obchod mezi Ruskem a Tureckem je v objemu 35 miliard dolarů a jeho omezení by způsobilo větší škody pro Turecko než pro Rusko. Třetí možností je zvýšení ruské podpory pro kurdskou Stranu demokratické unie v Sýrii, která je Tureckem považována za nepřítele, kvůli jejímu napojení na tureckou Kurdskou stranu práce.

COP21 a exportéři ropy

Zdroj: Gulf Research Center

Dvanáctého prosince 2015 uzavřelo v Paříži 195 zemí dohodu o snížení emisí, o boji proti klimatickým změnám a o přechodu k nízko uhlíkové ekonomice. Dvěma nejdůležitějšími aspekty této dohody jsou udržení teplotní změny pod hranicí 2°C a investice do energetických sektorů rozvojových zemí ve výši 100 miliard dolarů ročně do roku 2020.

Pro země s ekonomikou založenou na produkci a vývozu ropy to znamená, že výše investic a celkový zájem o ropné produkty by měl na základě pařížské dohody postupně klesat. Na druhé straně, tento postupný přesun k nízko uhlíkové ekonomice může donutit producenty ropy zrychlit proces diverzifikace ekonomiky a zvýšit jejich investice do obnovitelných zdrojů energie.

Zpracoval: Branislav Mičko

1064