CBAP monitor: Asie – květen/červen

Nastartuje Modiho návštěva Iránu bilaterální vztahy? • Filipínská zahraniční politika a nový prezident. Co očekávat? • Region východní Asie a východiska ASEANu?

Nastartuje Modiho návštěva Iránu bilaterální vztahy?

Meena Singh Roy – Institute for Defence Studies and Analyses

I přes relativně nerozvinuté vztahy slibuje návštěva indického premiéra impuls pro intenzivnější kooperaci Indie a Íránu, která měla dodnes podobu energetické a obchodní spolupráce (spolu s těmito by dalším důležitým tématem návštěvy měla být i dopravní konektivita).

Z Íránského pohledu je pro kooperaci prostor v mnoha oblastech od bezpečnosti, ekonomiky, energetiky nebo infrastruktury, nicméně nejatraktivnější jsou potenciální indické investice do ropného průmyslu. Přes některé íránské hlasy o přirozenosti spojenectví obou zemí, které sdílí nejen zájmy, geografickou blízkost a realitu regionu, je třeba si uvědomit, že Indie (i přes velký potenciál spolupráce ve všech výše zmíněných oblastech) usiluje i o budování vztahů se zeměmi Perského zálivu, jmenovitě Saudskou Arábií nebo Spojenými arabskými emiráty, ale také s Izraelem. Írán má naopak blízko pro změnu k Číně a Pákistánu. Právě již existující vztahy obou zemí budou v budoucnu nejspíše představovat největší výzvu v budování vzájemných vazeb.

Přesto se s odstraněním sankcí pravděpodobně staneme svědky rozsáhlých indických investic do íránského ropného průmyslu a infrastruktury (zejména přístavů), ze kterých budou těžit obě země.

Filipínská zahraniční politika a nový prezident. Co očekávat?

Richard Javad Heydarian – RSIS

Zvolení svérázného starosty města Davao, Rodriga Duterteho, filipínským prezidentem nechává mnohé pozorovatele v napětí o jeho budoucích krocích v úřadu, mimo jiné v oblasti zahraniční politiky.

Už nyní je zřejmé, že Duterte platí za pragmatika spíše než idealistu. Dlouhodobě například projevuje ochotu k jednání s Čínou ohledně sporů v Jihočínském moři, k čemuž se administrativa prezidenta Aquina III příliš nehlásila. Tato ochota se projevuje například zájmem o čínské investice do infrastruktury. V jednom ze svých projevů dokonce zmiňuje, že výměnou za masivní investice Filipíny nebudou příliš aktivní v teritoriálních sporech a probíhající arbitráži.

Zároveň však Duterte bude usilovat o udržování dobrých vztahů se Spojeným státy, které mají velký vliv na filipínský bezpečnostní aparát. Hlavní prostor pro spolupráci mezi USA a Filipínami bude pravděpodobně v oblasti boje proti terorismu.

Je otázkou jak se tyto předpovědi vyplní, jelikož Filipíny nemají závazky jen k sobě, ale také k dalším zemím v regionu a zejména ke členům ASEANu, který již nyní prochází určitou identitární krizí.

Region východní Asie a východiska ASEANu

Rizal Sukma – CSIS

Světové geopolitické a geoekonomické centrum se pomalu přesouvá do Východní Asie s jednoznačným vlivem na jihovýchod, o který se začínají zajímat velmoci.

Jedním z hlavních důvodů je vzestup Číny, která během posledních dvaceti let dokázala svou schopnost udržet relativně stabilní ekonomický růst a zároveň značně zmodernizovala své vojenské kapacity. Ve východní Asii však stále hrají hlavní roli spojené státy, jejichž hlavní motivací je právě čínský vzestup, který by mohl ohrožovat jejich politické, ekonomické (např. skrze TPP) nebo vojenské zájmy v oblasti. Jak se vztahy dvou velmocí budou vyvíjet, je těžké předpovídat.

Tato rivalita může mít polarizující vliv na ASEAN, a mohl by účel organizace marginalizovat a ohrozit tak její udržitelnost, zejména pokud budou jednotliví členové nuceni zaujmout jednu ze stran potenciálního konfliktu.

Jedním z řešení může být institucionalizace ASEANu, která by této skupině více slabších států umožnila efektivnější metody uplatnění jejich vlivu i navzdory mocnostem.

Zpracoval: Michael Myklín

1309