CBAP Monitor: Latinská Amerika – květen 2016

Cesta kokainu do Evropy • Přes 27 tisíc zmizení za posledních devět let v Mexiku • Brazilské společnosti se představí na Eurosatory 2016 • El Salvador: za prvních pět měsíců zabito 346 členů gangů

Cesta kokainu do Evropy

Zdroj: Insight Crime – Mimi Yagoub

Nová zpráva z pera EU zaměřuje svou pozornost na pašování kokainu do Evropy. Z pohledu Latinské Ameriky patří k hlavním „odletovým lokacím“ Kolumbie, Brazílie a Venezuela, a to jak vodním (kontejnerová doprava), tak i leteckým transportem. Zejména vzrůstající role Brazílie naznačuje rozšiřující roli Bolívie a Peru jakožto dodavatelských subjektů. Primárními tranzitními oblastmi jsou Karibik a západní Afrika. „Vstupní brány“ do Evropy poté reprezentují dva přístavy – nizozemský Rotterdam a belgické Antverpy. Kromě dvou zmíněných je významným vstupním místem také španělská Valencie a německý Hamburk. Obchodu s kokainem putujícího do Evropy tak převážně dominují kolumbijské a italské organizované kriminální struktury.

Přes 27 tisíc zmizení za posledních devět let v Mexiku

Zdroj: WOLA – Ximena Suárez a Maureen Meyer

Mexiko v posledních letech prochází krizí související s mizením obyvatel – za první čtyři měsíce roku 2016 zmizelo v průměru každý den 10 lidí. Celkové číslo oficiálních zmizení se tak za posledních přibližně devět let pohybuje na více než 27 tisících. Téměř 50 procent připadá na administrativu prezidenta Peni Nieta (ve funkci od roku 2012). Dlužno dodat, že je také obrovské množství neregistrovaných případů, takže celkové číslo bude ve skutečnosti mnohem vyšší. Mexiku tak chybí především materiální a personální zajištění, spíše než legislativní rámec. Jednotka zaměřující se na řešení takovýchto případu (spadající pod úřad generálního prokurátora) má pouze 29 prokurátorů a 58 vyšetřovatelů na více než tisícovku případů. Tématika zmizení se dostala do popředí zejména v roce 2014 v souvislosti s případem 43 zmizelých studentů, který poukázal na významné nedostatky mexického bezpečnostního a politického aparátu. Doposud se také nepodařilo přijmout zákon o zmizeních, který je v jednání už od července roku 2015. Ten by měl blíže specifikovat některé vágně vymezené oblasti (postupy při hledání, specifické vytyčení trestů atd.).

Brazilské společnosti se představí na Eurosatory 2016

Zdroj: Defence Blog

Sedmnáct brazilských společností (napojené na Asociaci brazilského obranného a bezpečnostního průmyslu) se tento rok představí na výstavě pozemní, vodní a letecké techniky Eurosatory konané v půlce června v Paříži. Jedná se zejména o firmy ALTAVE (představí světově první průzkumný aerostat ALTAVE OMNI vyrobený pro civilní účely), ARES (zbraňová stanice REMAX), ATECH (prostředky pro kyber-bezpečnost), AVIBRAS (samohybný raketomet ASTROS MK6 či lehké obrněné vozidlo Guará 4WS), CECIL SA (střelivo, výstroj a výzbroj), OTO MELARA DO BRASIL (střelecká věž HITFACT®), PROTECTA Proteção Balística (neprůstřelné vesty).

El Salvador: za prvních pět měsíců zabito 346 členů gangů

Zdroj: Insight Crime – David Gagne

Salvadorské bezpečnostní jednotky za prvních pět měsíců roku 2016 neutralizovaly 346 členů gangů. Neustále tedy vyplývá otázka, do jaké míry dochází k porušování lidských práv ze strany salvadorského bezpečnostního aparátu. Na straně druhé zemřelo podle odhadů v témže období přibližně 16 členů bezpečnostních sborů. Nárůstu střetů napomáhá také společné nasazení policie a armády zejména ve venkovských oblastech, kam se někteří členové gangů uchylují. Nasazení armády tak ukazuje na pokračující trend militarizace, který je patrný v některých státech LA (Mexiko či Guatemala). S tím také souvisí porušování lidských práv a mimosoudní zabíjení.

Zpracoval: Erik Jurásek

1186