Reakce expertů a analytiků na teroristické útoky v Londýně

Přesně rok po uskutečnění teroristických útoků v Bruselu byla Evropa opět svědkem teroristického činu, tentokrát v Londýně. Dne 22.března 2017 najel autem na Westminister bridge do chodců útočník Khalid Masood. Autem pak vrazil do plotu před Parlamentem, a rozběh se směrem dovnitř přes brány Parlamentu. Cestou dobodal neozbrojeného člena policie. Khalid Masood byl následně několikrát postřelen členem ochranky. Přivolaná zdravotní pomoc ale nebyla schopna zachránit ani jednoho z nich. Při útoku zemřelo pět lidí a bylo zraněno kolem padesát.  CBAP přináší vybrané reakce a komentáře na tyhle události.

Jednou z prvních institucí, které odsoudili londýnské teroristické útoky byla organizace Quilliam zabývající se radikalizací a extrémismem, sídlící v Londýně. Organizace na svém webu vyjádřila solidaritu nad obětmi útoků a jejich blízkými. Zároveň však dodala, že útoky tohohle typu demonstrují příklad útoků „low tech-high impact“, které se nyní můžou běžně vyskytnout v našem každodenním životě. Podotkla, že terorismus, jaký jsme měli šanci vidět v Londýně vyžaduje odezvy širokého spektra soustředění zejména na prevenci, ochranu a předpřípravu. Podle členů organizace Quilliam si musíme zároveň uvědomit, že tenhle typ terorismu nepředstavuje pro naši krajinu existenční hrozbu, a proto se musíme vyvarovat reflexivním reakcím a okamžitým řešením tohoto problému. Upozorňují, že terorismus nesmí řídit naše reakce pomocí strachu, který v nás vyvolává. Quilliam CEO, Haras Rafiq mimo jiného dodává, že pokud chceme předejít terorismu a limitovat ho, musíme v první řade správně uchopit Islamistickou ideologie a vyjádření, které pomáhají takové násilí legitimizovat.

John Louth z britského think thanku Royal United Services Institute (RUSI) se vyjádřil na konto útoků z jiného uhlu pohledu. Ve svém sloupku na webe RUSI vyjmenoval pár skutečností týkající se útoků, na které bychom neměli zapomenout. V začátku upozornil, že i když Islámský stát vyjádřil odpovědnost za londýnské útoky, Khalid Masood v realitě konal sám za sebe. Připomněl, že bezprostředně po útocích došlo v okolí Parlamentu k okamžité reakci, kdy se lidé rozběhli na pomoc postihnutím útoky a poskytli jim asistenci dříve, než bezpečnostní jednotky stihli uzavřít oblast a situaci stabilizovat. V závěre napsal, že sympatizanti Khalida Masooda ho pravděpodobně vnímají jako hrdinu, který bojoval proti západním liberálním hodnotám, v které oni nevěřili. Do kontrastu s nimi uvedl Evropany, jako lidé vyznávající západní kulturu a hodnoty v očích kterých jsou takoví jako Khalid Masood vnímány jenom jako slabí muži s velkým snem vojáka, za kterého činy nakonec trpí nevinní.

Garry Evanson, chairman britského seskupení bezpečnostních odborníků The Security Institute poznamenal, že odhodláni Institutu k ochraně veřejnosti, podnikání a obchodu zůstává obrovské. Podotknul, že hrozba mezinárodního terorismu ve Velké Británii je již dlouhodoběji na stupni „severe“ co znamená, že předpoklad útoků v zemi je velice vysoký. Slíbil, že v případě vydání nových směrnic pro ochranu bude Security Institute plně spolupracovat s autoritami a poskytne veškerou možnou pomoc i veřejnosti. Garry Evanson zároveň z praktického hlediska doporučuje organizacím přehodnocení svých pohotovostních plánů a případných cvičení pro zajištění jejich platnosti pro daný účel i nadále. Do pozornosti dal také novou iniciativu Metropolitní policie, která se zaměřuje na roli veřejnosti a její pomoci v poražení terorismu.

Anne-Marie Balbi z australského think thanku Australian Institute of International Affairs reagovala ve svém příspěvku na téma londýnských útoků slovy zdůrazňujícími skutečnost, že i když je fyzicky Islámský stát v Iráku a Sýrii na úpadku neznamená to konec útoků podobných těm londýnským. Právě naopak. Experti v posledních měsících zaznamenávají zvrat v propagandě Islámského státu, kdy vidí změnu v jejich rétorice. Útoky jsou nově označovány jako „inspirované Islámským státem“ a ne „vykonané pod vedením Islámského státu“, jak tomu bývalo donedávna. Balbi také přiznává, že útoky tohohle typu budou pravděpodobně „new normal“ teroristických útoků v Evropě v smysle stylu, v kterém byly vykonané. Dodává, že obyvatelé Londýna a Londýn samotný jsou na podobné teroristické útoky zvyklí už ze své historie, kdy museli čelit podobným situacím ze strany Irské republikánské armády. Tvrdí, že tato zkušenost naučila být Londýn odolnějším a méně zranitelnějším městem.

David Wells z think thanku Lowy Institute for International Policy sídlícího v Sydney napsal v The Interpreter, že od roku 2014 byla možnost útoků v Londýne velice vysoká a vláda několikrát varovala občany, aby zůstali ostražití. Dodal, že i když byl útok překvapující, všechny potřebné složky byly dobře připravené čelit útokům, stejně jak byli britské autority schopné pohotově reagovat na chod těchto událostí. Wells také vyzdvihnul pozici Velké Británie jako globálního lídra v oblasti boje proti aktuálním výzvám a zmínil pár novo-zavedených nástrojů, které by měli dělat tenhle boj ještě efektivnějším. V závěru také upozornil na profil útočníka Khalida Masooda, který byl odlišný od profilů typických útočníků. Reagoval tím na nevyzpytatelnost, která může mnoho krát útoky tohohle typu doprovázet a stěžovat tak práci bezpečnostním složkám při jejich prevenci.

Zpracovala: Radka Roháriková

1816