Zemřel uznávaný politolog a poradce amerických prezidentů Zbigniew Brzezinski

Brzezinski zemřel ve věku 89 let ve Spojených státech amerických v pátek 26. května. Brzezinski se výrazně zasloužil o dlouholeté formování americké zahraniční politiky.

Zbigniew se narodil 28. března 1928 ve Varšavě. Jeho původ najdeme v rodině polského diplomata, která v roku 1938 emigrovala do Kanady a poté žila v USA. Zbigniew byl absolventem americké univerzity Harvard. V roce 1960 se stal mimořádným profesorem veřejného práva a správy státu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Jeho manželka byla Češka – neteř prezidenta Edvarda Beneše.

Jako poradce pro mezinárodní záležitosti pracoval pro Edwarda Kennedyho, Henryho Jacksona, Waltera Mondala a Huberta Humphreyho. Také rozpracoval koncepci zahraniční politiky americké Demokratické strany. Ještě před nástupem J.F. Kennedyho do prezidentského úřadu byl Brzezinski jeho poradcem pro východní politiku. Navíc v letech 1977-1981 působil jako poradce prezidenta Jamese Cartera pro otázky národní bezpečnosti. Později pracoval jako hlavní poradce Střediska pro strategické a mezinárodní studia na Univerzitě v Georgetowne.

V době Studené války byl považován za politického „jestřába“ a rovněž byl v širokých amerických kruzích uznávaným expertem na komunismus, který podporoval východoevropské disidenty.

Zbigniew se kromě jiného zasloužil zejména za odstranění ekonomických bariér mezi Sovětským svazem, Čínou a Západem a také přispěl ke sblížení někdejších prezidentů Izraele a Egypta, což vedlo k uzavření mírových dohod z Camp David. Mimo jiné podpořil Afgánce bojující proti sovětské invazi. Známý je také jeho neúspěšný pokus o zachránění rukojmích z amerického velvyslanectví v Teheránu po Íránské revoluci v roce 1980.

Zbigniew se podílel na práci vícerých zahraničně-politických grémií v USA, byl poradcem institutu CSIS (Centrum pro strategické a mezinárodní studie) a profesorem na Fakultě pokročilých mezinárodních studií Univerzity Johna Hopkinse ve Washingtonu. Kromě zmíněných zásluh byl také komentátorem, který vystupoval v domácích i zahraničních televizních relacích a přispíval do světových periodik. Byl autorem mnoha knih, například Velká šachovnice.

V roce 1981 mu byla udělena medaile prezidenta za jeho úlohu při normalizaci vztahů mezi USA a Čínou a také za jeho příspěvek k lidským právům a národní bezpečnosti USA. V roce 1995 byl oceněn polským Řádem bílého orla za pomoc při získání nezávislosti Polska od Sovětského svazu.

Tento přední politolog byl činný i v pokročilém věku. V posledních letech se aktivně angažoval v procesech zaměřených na začlenění bývalých sovětských republik do struktur NATO. V roce 2003 se postavil proti americké invazi do Iráku a v loňských prezidentských volbách nepodpořil Donalda Trumpa pro jeho „vágní“ zahraniční politiku.

Bývalý prezident Carter na Zbigniewa vzpomíná jako na zdroj podnětů jak pro ministerstvo obrany tak i ministerstvo zahraničí, na zvědavce a novátora, jehož názorů si vážili všichni. Exprezident G.W. Bush ho označil za architekta klíčových politických postupů. Na adresu Brzezinského se vyjádřil rovněž bývalý prezident Obama, který sám sebe označil za dalšího z prezidentů, kteří profitovali z jeho moudrosti a rad.

Zpracovala Adriána Oboňová

2449