Situace se před volbami v Nigérii vyostřuje

Volby v Nigérii, které byly původně naplánované na 12. února, byly odloženy o šest týdnů. Politická situace se vyostřuje zejména kvůli přetrvávajícím útokům islamistické teroristické sekty Boko Haram, která přísahala věrnost Islámskému státu a plánuje na nigérijském území vytvořit vlastní chalífát. Odkladem voleb si Nigerijci slibují uklidnění situace a v nadcházejících týdnech se chtějí soustředit na eliminaci Boko Haram.

Teror Boko Haram

V bojích se sektou bylo již tisíce Nigerijců zabito, a více jak 1,5 miliónu obyvatel muselo odejít ze svých domovů. Boko Haram operuje převážně na severovýchodě Nigérie, ale svými aktivitami expanduje i do sousedních států. Poslední útoky proběhly v příhraničních městech v Kamerunu a bylo při nich zabito 70 lidí. Nejvíce postiženou oblastí je město Bosso, které je terčem mnoha útoků a zároveň i útočištěm tisíců nigerijských uprchlíků, kteří byli vyhnáni ze svých domovů. Odhaduje se, že Boko Haram má 4-6 000 tzv. „hardcore“ bojovníků.

Nigerijské volby, plánované na 28. března 2015, budou v pořadí čtvrtými volbami od ukončení vojenské diktatury v roce 1999. Volit se bude prezident a členové dvoukomorového Národního shromáždění. V letošních prezidentských volbách kandiduje celkem 11 kandidátů, z nichž dva mají největší preference. Současný prezident Goodluck Jonathan ze strany People’s Democratic Party (PDP), se bude snažit opět porazit svého protikandidáta z předešlých voleb Muhammadua Buhariho.

Buhari je bývalý generálmajor nigerijské armády, který stál v čele Nigérie v letech 1983 – 1985. V současnosti je kandidátem sociálně-demokratické politické strany All Progressives Congress (APC), která si v poslední době získala mnoho voličů a má podporu převážně na muslimském severu země. Současný prezident Goodluck Jonathan se naopak těší podpoře v jižní křesťanské části Nigérie. Slibuje ukončení násilí, a proto nechal odložit volby o více jak měsíc. Je ale otázkou, zda se Nigérii podaří porazit Boko Haram za pouhých šest týdnů, když se to nepodařilo v posledních pěti letech.

Deziluze z dosavadního vývoje

Občané severovýchodní části Nigérie jsou z odkladu voleb znepokojení a skeptičtí. Opozice dokonce obvinila volební komisi, že odsouhlasením odkladu voleb napomáhá prezidentovi k získávání voličů. Volební komise se opírá o vyjádření bezpečnostních služeb, které tvrdí, že jednotky nigerijské armády by nebyly schopné zajistit během voleb bezpečnost.

K posunutí voleb prezidentovi nahrává i fakt, že až jedné třetině oprávněných voličů nebyly kvůli současné nepříznivé situaci doručeny volební lístky a více jak milion Nigerijců se tak nebude moci voleb zúčastnit.

Stále není zřejmé, komu odsun voleb pomůže zajistit voličskou podporu. Prezident Goodluck Jonathan získal čas a může ukázat své schopnosti v boji proti Boko Haram. Mnoho Nigerijců má ale již dost jeho neúspěšných pokusů, kterými se snaží porazit islamistickou sektu. Tyto okolnosti dělají z Buhariho silného protikandidáta. Lidé ze severovýchodu země jsou se současnou situaci v Nigérii nespokojení a volají po změně.

Mnoho Nigerijců ale snadno pozapomnělo na tvrdou diktátorskou ruku Muhammada Buhariho. Jeho vláda byla protkaná obviněními z porušování občanských svobod, konáním tajných soudů či dokonce popravami za trestné činy, za které nelze trest smrti udělit. Nezaměstnaní nebo lidé žijící ve špatných životních podmínkách se ale dají snáze přesvědčit pro hlasování za konkrétního kandidáta, který jim za každý hlas často nabídne finanční odměnu.

I přes značnou skepsi v souvislosti s odkladem voleb se v posledních dnech daří proti Boko Haram bojovat s větším úspěchem, než kdykoliv v minulosti. Z velké části je to také díky pomoci okolních států, jako je Čad a Kamerun. Následujících 6 týdnů tak bude mít na březnové volby zásadní vliv.

Autor: Jana Bandurová

 

1267