CBAP Monitor: Asie – březen 2016

Demografické dilema Jižní Koreje • Čínská „vodní diplomacie“ na Mekongu • Čínské vojenské reformy: Je s čínská lidová osvobozená armáda v pořádku?

Demografické dilema Jižní Koreje: ekonomické a bezpečnostní dopady

Tan Teck Boon, Lee Sang Ok  – Rajatnam School of International Studies

Podle UNWPP bylo v roce 2014 6,4 milionu (12,7 %) jihokorejské populace starší 64 let a do roku 2026 se očekává, že půjde o 10,7 milionu (20,5 %). Tento demografický vývoj je výsledkem jednak vysoké délky dožití (81,9 let) a také nízké porodnosti. Jižní Korea má dle UNWPP dosáhnout populačního vrcholu 52,7 milionu lidí v roce 2035 a poté má následoval vytrvalý pokles. S demografickými změnami se pojí i ekonomické a bezpečnostní důsledky.

Spolu s rostoucími náklady na zdravotnictví (které se mezi lety 1994 a 2013 zvýšily z 3,8 % na 7,2 % HDP) jde zejména o snižující se pracující sílu, která se promítne i do zpomalení ekonomického růstu. Tento trend se Soul pokusí zastavit zvýšením věkové hranice pro odchod do penze.

Jde také o hrozbu pro národní bezpečnost. Se slábnoucí ekonomikou by se vláda mohla rozhodnout ke snížení již tak skromného obranného rozpočtu (mezi lety 2011-15 šlo průměrně o 2,5 % HDP). Vývoj se také dotkne lidské síly jihokorejské armády, jejíž základ tvoří 18tiletí branci.

Odpovědí vlády na tento vývoj je především intenzivní robotizace (v domácnostech, na pracovištích, ale i v armádě), ale i podpora imigrace Korejců žijících v zahraničí.

Čínská „vodní diplomacie“ na Mekongu

Thitinan Pongsidhirak  – Institute of Security and International Studies

Zatímco státy na dolním toku řeky Mekong zažívají v posledních měsících nejhorší sucho za posledních 90 let, Čína se rozhodla vypustit vodu z přehrady Jinghong na horním toku, aby zmírnila dopady sucha. Ač jde o chvályhodný krok, je třeba poukázat, že Čína průtok řeky během let výrazně snižovala stavěním přehrad na horním toku, který se nachází na jejím území a unilaterálně tak zacházela se zdrojem, který je životně důležitý i pro další státy v oblasti.

Země v povodí Mekongu (zejména Kambodža, Vietnam a Laos) se tak stávají stále více závislými na Číně, jak energeticky, hospodářsky tak i vodními zdroji. Zejména Vietnam je ve velmi citlivé pozici, kvůli teritoriálním sporům v Jihočínském moři.

Institucionálně proti sobě stojí dvě organizace: Lancang –Mekong Cooperation a Mekong River Commission. Zatímco první je čínským projektem, druhou tvoří jen Kambodža, Laos, Thajsko a Vietnam.

Z krátkodobého hlediska se využívání Mekongu ve svůj prospěch může vyplatit a pomoci ji dosáhnout krátkodobých cílů, ale časem může jít o faktor, který může ostatní státy spojit proti čínskému vydírání.

Čínské vojenské reformy: Je s čínská lidová osvobozená armáda v pořádku?

Mandip Singh – Institute for Defence Studies and Analyses

V čínských médiích se o transformaci čínské armády (PLA) mluví jako o největší reformě v její historii. Pro vnější analytiky z ní plynou tři věci. Signalizuje moc prezidenta Xi Jinpinga nad PLA, definuje její nové struktury a ukazuje její odpovědnost, loajalitu a podřízenost vůči Straně. Dobrá zpráva pro KSČ, ale jaký je dopad na fungování armády?

Aplikace změn má trvat do roku 2020 a první větší se má týkat Ústřední vojenské komise (ÚVK), kde má v roce 2017 odejít do výslužby polovina současných generálů. Lze očekávat, že loajalita ke Xi Jinpingovi bude hrát větší roli než zkušenost a seniorita.

Dále budou do ÚVK pravděpodobni povýšeni velitelé nově vytvořených Vojenských oblastních velitelství, všichni čtyři Xiho věrní. Získají tak stejný status jako šéfové jednotlivých složek armády (letectvo, námořnictvo atd.). PLA bude také nadále omezovat dosazování velitelů pozemního vojska do nejvyšších pozic. To oslabuje schopnosti letectva a námořnictva, které jsou při tom ty hlavní složky, na které bude Čína spoléhat při případných konfliktech v Jihočínském nebo Východočínském moři.

Spolu s výrazným snižováním početních stavů PLA jsou tyto personální změny rizikem, že čínská armáda nebude tak bojeschopná, jak by si Peking přál.

Zpracoval: Michael Myklín

1199