Eurosatory 2016 (13. 6. – 17. 6. 2016)

Minulý týden se v Paříži uskutečnil jeden z největších mezinárodních veletrhů obranné a bezpečnostní techniky s názvem Eurosatory 2016,  kterého se zúčastnilo více než 1500 vystavovatelů z 56 zemí světa. Cílem tohoto článku je krátké představení některých prezentovaných produktů, s nimiž měli návštěvníci možnost seznámení se.

Turecká firma Otokar zde poprvé v mezinárodním měřítku představila obrněný transportér TULPAR-S. Tento 15 tun vážící stroj dosahuje maximální rychlosti 70km/h a je schopen přepravit posádku až o 10 osobách (v závislosti na bojové variantě). Disponuje dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Başok s kulometem ráže 7,62 mm a 6-válcovým dieselovým motorem s výkonem 360 koňských sil.

TULPAR-S

Foto: ArmyRecognition

Dalším představeným produktem byla samohybná houfnice K9 THUNDER od jihokorejské společnosti Hanwha Techwin, která usiluje o širší proniknutí na evropský trh. Houfnice disponuje ráží 155 mm s maximálním dostřelem 41 800 m (v závislosti na použité munici). Využívá systém MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact) což umožňuje vystřelit 3 střely pod 15 vteřin se souběžným dopadem. Dobíjení zajišťuje muniční vozidlo K10 postavené na stejném podvozku a schopné nést až 104 nábojů.

K 9

Foto: ArmyRecognition

Německá společnost Rheinmetall na veletrhu představila pěchotní vozidlo Lynx. Je vybaveno věží LANCE s kulometem ráže 7,62 mm, kanónem ráže 30 mm či 35 mm a schopností zasažení cílů až do vzdálenosti  3000 m. Součástí výbavy jsou také protitankové střely (Spike-LR) a aktivní obranný systém (ADS) poskytující lepší ochranu proti nepřátelskému útoku. Dieselový motor dosahuje výkonu 635kW. Nabízen je ve dvou verzích: KF31 (posádka 3+6) a KF41 (posádka 3+8). Stroj může operovat jak v režimu hunter-killer tak také v módu killer-killer.

Lynx

Foto: IHS Jane´s 360

Nexter Group, francouzská společnost, představila na Eurosatory 2016 samohybnou houfnici CAESAR 8×8. Stroj využívá podvozku Tatra s pohonem 8×8 což umožňuje větší nosnost (30 nábojů ráže 155 mm) a také lepší pohyblivost v hůře dostupném terénu. Dobíjecí systém, na rozdíl od verze 6×6,  je plně automatický. Houfnice je vybavena také snímačem úsťové rychlosti dělostřeleckého systému.

Caesar

Foto: IHS Jane´s 360

Dogo – název pro taktický bojový robot od izraelské firmy General Robotics Ltd. Vyznačuje se nejen pasivními prostředky (pozorování), ale je schopen také sám útočit pomocí letálních a neletálních prostředků (uvnitř robota se nachází pistole Glock 26 ráže 9 mm). Jeho váha činí 11 kg s maximální rychlostí 6 km/h. Je vybaven 8 kamerami. Jeho využití je spatřováno zejména v zastavěných oblastech (pohyb do schodů).

Dogo

Foto: IHS Jane´s 360

Z českých zástupců se na veletrhu představila Česká zbrojovka a to zejména se svou útočnou puškou CZ BREN 2 (označována také jako CZ 806 BREN). Ten se liší od předchozího modelu (CZ 805 BREN) jednak nižší hmotností, lepší ergonomií (patrné zejména u pažby), upuštěním od systému dvouranných dávek, novým třístupňovým ovladačem plynové trubice a také možností rozebrání, složení či čištění zbraně bez jakýchkoliv dalších nástrojů.

Bren

Foto: ArmyRecognition

Dalším z českých zástupců byla společnost Tatra Trucks, která se prezentovala dvěma novinkami z modelové řady TATRA FORCE. Stroje na podvozku T 815-7T3RC1 8×8.1R a s 8-válcovým motorem o výkonu 402 koňských sil (vlastní konstrukce Tatra) nesou označení T815-7 a liší se zejména dvěma různými verzemi čtyřdveřových kabin. První verze se vyznačuje zvětšeným prostorem kabiny pro posádku ve složení 1+5. Druhá verze disponuje pětimístnou kabinou se zvýšenou balistickou a protiminovou ochranou. Na konstrukci těchto kabin se podílela také izraelská společnost Plasan.

Tatra 1

Foto: IHS Jane´s 360

Tatra 2

Foto: IHS Jane´s 360

Zpracoval: Erik Jurásek

1522