Téma bezpečnosti ve volebních programech politických stran – Volby 2017
Bezpečnost je jedním z klíčových témat v programech politických stran pro nadcházející parlamentní volby. Důvody jsou více než zjevné, zhoršující se bezpečnostní situace ve světě a teroristické útoky v evropských zemích rezonují mezi českou populací. Jaká jsou hlavní bezpečnostní témata politických stran?
Jednou z priorit je zvyšování rozpočtu Ministerstva obrany. Česká republika patří mezi země, které dlouhodobě neplní závazek vůči Alianci a nedává požadovaná 2 % HDP na obranu, za což je dlouhodobě kritizována. Konkrétní navýšení na 2% mají v programu hnutí ANO, ODS, KDU ČSL a STAN, každá strana ho ale plánuje v jiném časovém horizontu. Vládní ČSSD prosazuje zvýšení obranných výdajů na „pouhá“ 1,4%. Sociální demokraté jsou dlouhodobě k hranici 2% zdrženliví a debatu o rozpočtové kapitole Ministerstva obrany se snaží orientovat zejména na efektivní využívání zdrojů.
Významným tématem, který zaznívá napříč politickými stranami je boj proti terorismu, který je úzce spojován s eliminací nelegální migrace a zvýšení ostrahy vnějších hranic EU. Hnutí ANO jde v této věci až tak daleko, že „volá“ po uzavření vnější evropské hranice.
Politické strany často zmiňují spolupráci v rámci EU. ANO hovoří o evropském pilíři v rámci NATO, ČSSD by prosazovala vznik Evropské armády. Tento koncept dlouhodobě prosazoval premiér Sobotka, proto jeho ukotvení v programu nikoho nepřekvapí. Strany obecně opomíjejí transatlantickou spolupráci, jako klíčový pilíř bezpečnostních záruk. Této dimenzi se věnuje pouze TOP09 a Svobodní, kteří vidí v NATO garanta bezpečnosti. Nutnost naplňování závazků vůči NATO překvapivě zmiňují Zelení, u kterých by se to neočekávalo.
Teroristické útoky ukazují také nutnost koordinovaného přístupu jednotlivých složek k jejich eliminaci. Komplexní přístup k zajištění obrany prosazuje například ČSSD a ODS. ODS by uvítala společnou přípravu složek integrovaného záchranného systému. Starostové by do cvičení ozbrojených sil zapojili i civilní správu.
Novým prvkem v bezpečnostní oblasti je zapojení obyvatel do obrany země. Ukazuje se, že profesionální složky nebudou schopny pokrýt všechny oblasti a z tohoto důvodu se volá po zapojení dalších skupin obyvatelstva do tohoto systému. ODS a STAN mluví o navýšení stavu aktivních záloh, STAN prosazuje kurzy krizové připravenosti. KDU ČSL by podpořila spolky zájmové činnosti. „Nejdále“ jdou v této oblasti ODA a Realisté, kteří chtějí tří měsíční výcvik, který by byl povinný pro všechny občany. SPO by zavedla výcvik vybraných ročníků na teritoriální bázi.
Dalším významným tématem je kybernetická bezpečnost, kterou najdeme zejména v programech ODS, ale věnují se jí také Piráti a Zelení.
V programech některých stran najdeme i návrhy na institucionální změny. ODS by chtěla obnovit Národní úřad pro vyzbrojování, STAN chce zavést funkci státního tajemníka pro obranu, který by měl být podřízen předsedovi vlády a řídit expertní úroveň Bezpečnostní rady státu.
V následujících tabulkách je možné najít konkrétní priority, se kterými jdou strany do voleb. Zaměřili jsme se, podle nás, na ty nejdůležitější.
Strany současné vládní koalice
Pravicové strany
Ostatní strany
Zpracoval: Tomáš Kolomazník, Jana Bandurová
Foto zdroj: echo24.cz
1892