Ruské vojenské cvičení Vostok 2018 – názory, komentáře

Strategické vojenské cvičení Vostok (Východ) 2018 se uskutečnilo 11. – 17. září 2018 ve východním vojenském okruhu Ruské federace. Cvičení je považováno za největší za posledních téměř 40 let (porovnání se cvičením, které se uskutečnilo v roce 1981) s účastí 300 000 vojáků a 36 000 tanků. Kromě ruských jednotek se cvičení účastnily také jednotky z Číny a Mongolska. Stejně jako loňské vojenské cvičení Zapad 2017, tak i Vostok 2018 vyvolal různé reakce v odborných kruzích.

Sarah Rainsford pro BBC okomentovala cvičení Vostok 2018 jako bezprecedentní, ale přesto očekávaný krok Moskvy. Podobný názor zastává také Mathieu Boulègue z Chatham House, který označil vojenské cvičení za kombinaci testu vojenských schopností a demonstraci politického postoje – Rusko tím deklarovalo spolupráci s Čínou a demonstrovalo své vymezení vůči Západu. Přesto Mathieu Boulègue neočekává v blízké době formální vojenské aliance Ruské federace s Čínou, nicméně nepopírá, že přizvání Číny a Mongolska mělo západním státům ukázat, že v době přetrvávajícího napětí, se má Rusko v případě potřeby vojensky na koho spolehnout. Podobný názor sdílí také Gabriella Gricius, článek který byl publikován v Global Security Review a komentuje toto vojenské cvičení jako přirozenou ruskou reakci na zpřísňující se ekonomické sankce a projev ruské odhodlanosti bít se za své politické národní zájmy. V podstatě identický názor prezentoval v analýze pro The Washington Post také analytik CNA Dmitry Gorenburg, který však v závěru zdůraznil, že stejně jako loňské cvičení Zapad 2017, je nutné nahlížet na letošní „hry“ Vostok 2018, jako na součást každoroční přípravy ruských vojenských kapacit, nikoli jako nácvik na globální válku.

Obecně se v případě ruských vojenských cvičení většina komentátorů a analytiků shoduje v bodě, který se týká „předvádění“ vojenských schopností mezinárodnímu společenství v kontextu současné napjaté situace mezi Ruskou federací a západními státy. Výjimečná účast čínské armády je také více méně považována za pouhé gesto, nikoli za začátek intenzívní kooperace. Celkově jsou komentáře a analýzy, které byly zatím publikovány zaměřené spíš neutrálním směrem.

Zpracovala: Tímea Miková

1477