CBAP Monitor: Oblast zemí Perského zálivu – září/říjen 2017
Důvody proč by de-certifikace Íránské dohody vyhovovala Saúdské Arábii ● Návštěva saúdského krále Salmana v Moskvě ● Katar a jeho blokující země formulují na 72. Valném shromáždění OSN jinou zahraniční politiku
Důvody proč by de-certifikace Íránské dohody vyhovovala Saúdské Arábii
Zdroj: The Brookings Institution
Král Salman přivítal s nadšením Trumpův slib, že přijme tvrdší opatření vůči Íránu než jeho předchůdce Barack Obama. Saúdský král již v květnu vyzval islámské vůdce,aby podpořili označení Íránu za vůdce teroru, podvratností a neštěstí v regionu. Nyní Saúdové vidí příležitostpro doručení jistých tvrdšíchpostupů vůči Íránu v Trumpovi. Jejich spojenci v Zálivu, Bahrajn a Spojené arabské emiráty, jsou stejně nadšeni.
Z hlediska Saúdské Arábie byla jaderná dohoda odvrácena od hlavního důvodu jejich obav: íránské a šíitské zasahování do sunnitského a arabského světa. Pokud Trumpova vláda a Kongres vyprovokují Írán k opuštění dohody a k obnovení programu jaderných zbraní, Saúdská Arábie bude dychtivě sledovat obnovení sankcí ze strany USA a americký vojenský zásah hrozící Íránu.
Saúdská politika však postrádá koherentní konečnou hru. Dokonce i potenciální změna režimu v Íránu by pravděpodobně neuspokojila hluboké saúdské znepokojení ohledně šíismu. Preferencí Saúdské Arábie je trvalá izolace Íránu.
Saúdové však mohou býtzklamáni. Donald Trump jedná extrémně impulzivně,a tudíž můželehce ztratit zájem o výzvu představovanou Íránem ve chvíli,kdybude moci prohlásit, že splnil svůj slib zničit Obamovu „trapnou“ jadernou dohodu.Hodně také závisí na tom, jak Írán zareaguje na Trumpovy kroky.
Návštěva saúdského krále Salmana v Moskvě
Zdroj: The Institute for National Security Studies
Říjnová návštěva saudského krále Salmana bin Abdulaziz do Ruska byla popsána Saúdskou Arábií jako historická. Byla to první návštěva Moskvy vládnoucím saúdským králem, a také měla významnou agendu k prodiskutování.Moskva též připsala návštěvě velký význam, jelikož považuje Saúdskou Arábii za klíčovou zemi na Blízkém východě a vidí v Rijáduuznání vlivu Ruska v regionu.
I přes rozdílné názory na konflikt v Sýrii mají Rijád a Moskva řadu společných zájmů vedených hlavním sdíleným cílem – stabilizace cen ropy. Moskva si dále uvědomuje, že bude obtížné posílit její vliv na Blízkém východě bez toho, aby by zlepšila vztahy se Saúdskou Arábii. Rijád mástále značný vliv na ozbrojené síly v Assadově opozici, a tak i na šance vypořádání se v Sýrii, stejně jako disponuje vlivem na islámské síly v samotném Rusku. Co se týče Izraele, Rusko přísně monitoruje průběh diskurzu o izraelsko-saudském sblížení jako součásti anti-íránské regionální fronty.
Zdroj: Al Jazeera Centre for Security Studies
V posledních několika měsících od blokády získal Katar značnou dávku sebedůvěry a přijal samostatnou zahraniční politiku. Dá se proto dospět k závěru, že ho blokáda posílila a uvolnila ho zpod diktátu Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC). Katar nyní může jednat nezávisle na různých politických frontách, včetně své zahraniční politiky, která vždy požadovala schválení GCC.
Katar dále odmítá požadavky blokujících zemí a neohrožuje tak svou svrchovanost. Nadále poskytuje útočiště pro utlačované lidi v regionu. To implicitně znamená, že bude i nadále spolupracovat s opozičními frakcemi bojujícími proti despotismu na Blízkém východě, což rozhodně není dobrá zpráva pro diktátory v regionu.
Zdá se, že Katar také přijaljiné stanovisko ve věci Íránu, a to upřednostněním dialogu namísto pokračující izolace. Zdá se, že by tak v budoucnu mohlo dojít kezlepšení vztahů mezi oběma zeměmi, co se týkájejich obchodní i politické angažovanosti. Katar ukončil veškerou synchronizaci svých postojů vůčikonfliktům v Sýrii a dokonce i Jemenu s postojiostatních zemí v regionu.
Emírův projevna shromáždění měl velký vliv a podpořil jeho postavení jak doma, tak v zahraničí. Jednalo se o první projev stávající hlavy státu ve Valném shromáždění OSN.Krize v Perském zálivu bude pravděpodobně velmi dlouhá, protože jak Katar, tak země, které jej blokují, se zdají být ve svých názorech rezolutní.
Zpracovala: Radka Roháriková
2463