Aktuální zprávy

14/06/2014/ Írán: Jsme připraveni pomoci Bagdádu, nevylučujeme spolupráci s USA

V boji proti islámským radikálům, kteří táhnou na Bagdád, je ochoten irácké vládě pomoci i Teherán. Vyloučil ale vojenskou operaci na území Iráku. Írán zároveň připustil i spolupráci se Spojenými státy. „Všichni bychom měli prakticky i verbálně postupovat proti teroristickým skupinám,“ uvedl na tiskové konferenci, kterou živě přenášela televize, íránský prezident Hasan Rúhání.

14/06/2014 Ukrajina: Policie zmařila atentát na Porošenka

Prezidentská ochranka ohlásila, že zmařila přípravy atentátu na nového ukrajinského prezidenta. Petra Porošenka měla podle mluvčího tajné služby zabít silná nálož umístěná u vchodu do rezidence, kde prezident vystupuje z automobilu.

10/06/2014 Rusko: U Moskvy havarovala nejmodernější stíhačka T-50

Prototyp moderní ruské stíhačky Suchoj T-50 v úterý při přistání u Moskvy zasáhl požár. Podle agentury RIA Novosti selhal jeden z motorů. Nehoda, kterou úřady označují za drobnou, ale neovlivní plánované testování stroje páté generace, jenž by ruské letectvo mělo začít využívat do dvou let.

10/06/2014 USA: střelba na škole v Oregonu si vyžádala dva mrtvé

Nejméně dva mrtvé si vyžádala úterní střelba na střední škole v americkém státě Oregon. Mezi mrtvými je vedle studenta i útočník, který zahájil palbu z poloautomatické pušky, informují americká média. Incident se udál ve městě Troutdale na severu Oregonu a podle svědků se střílelo v šatnách tělocvičny. Školu, kterou navštěvuje asi 2800 studentů, obklíčila zhruba stovka policistů.

10/06/2014 Ukrajina: proruští separatisté zajali starostu Slavjansku

Proruští separatisté podle informací Rádia Svobodná Evropa sesadili „lidového starostu“ Vjačeslava Ponomaryjova a ze zatím nevyjasněných důvodů jej uvěznili. Vůdce doněckých separatistů nebyl schopen tuto zprávu vyvrátit, ani potvrdit.

04/06/2014 Libye: političtí představitelé země se stali terčem atentátu

Čtyři lidé, včetně sebevražedného útočníka, zahynuli ve středu na východě Libye při útoku na bývalého libyjského generála Chalífu Haftara, který vede mocnou milici. Terčem dalšího útoku byl úřad libyjského premiéra Ahmada Mítíka v Tripolisu. V Syrtě zabili švýcarského pracovníka Mezinárodního výboru červeného kříže

04/06/2014 Sýrie: prezidentské volby vyhrál Bašár Asad

Volby v Sýrii vyhrál Bašár Asad se ziskem 88,7 procenta hlasů. Výsledky potvrdil předseda syrského parlamentu.

29/05/2014 Ukrajina: povstalci sestřelili armádní vrtulník

Ve východoukrajinských městech Slavjansku a Kramatorsku údajně začala rozsáhlá ofenziva ukrajinské armády s nasazením dělostřelectva a letectva. Místní média informují o ostřelování palebných pozic proruských povstalců z bojových vrtulníků, armáda údajně útočí na Slavjansk z raketových baterií Grad. Povstalci sestřelili armádní vrtulník, v němž zahynulo 14 vojáků včetně ukrajinského generála.

28/05/2014 Ukrajina: někteří pozorovatelé OBSE propuštěni

Ozbrojenci na východě Ukrajiny se dnes na několik hodin zmocnili další skupiny pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Večerní propuštění inspektorů OBSE na svobodu oznámilo slovenské ministerstvo zahraničí s odvoláním na Slováka, který byl v zadržené skupině. OBSE však stále nemá kontakt se čtyřmi pozorovateli, kteří upadli do zajetí už v pondělí na východě Doněcké oblasti.

28/05/2014 Libye: vzbouřenci nasadili proti milicím letadla

Bojová letadla vzbouřeného libyjského generála Chalífy Haftara ve středu zaútočila na pozice Brigády 17. února v Benghází, která má velmi blízko k islamistické skupina Ansar aš-Šaría. Haftar, který má podporu vojáků, tvrdí, že současná vláda nepodniká dost tvrdé kroky proti islámským radikálům, a jednou už obsadil parlament.

28/05/2014 Středoafrická republika: při útoku na kostel zahynulo 30 lidí

Nejméně 30 lidí ve středu údajně přišlo o život ve Středoafrické republice poté, co nejspíš muslimští rebelové zaútočili na kostel v metropoli Bangui. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místního kněze, reverenda Paula Emile Nzaleho. Ke střelbě a granátovému útoku došlo ve středu odpoledne v kostele, kde věřící hledali útočiště před neustálými střety v oblasti. Reportér agentury AP napočítal nejméně 20 mrtvých těl odvezených do nemocnice, márnice ve městě je prý mimo provoz.

27/06/2014 Ukrajina: OBSEztratila kontakt s monitorovacím týmem

OBSE oznámila, že ztratila kontakt s jedním z monitorovacích týmů v Doněcké oblasti. Podle serveru BBC ztratila organizace se svými pracovníky kontakt už v pondělí večer. Doteď se ho nepodařilo obnovit. Na Ukrajině pobývá několik set pozorovatelů OBSE, v příštích měsících má jejich počet vystoupat až na 500. Úkolem jejich civilní mise je získávat informace nezbytné k analýze situace na východ Ukrajině, kde bojují proruští radikálové s úřady a armádou.

27/06/2014 Ukrajina: armáda hlásí dobytí letiště v Doněcku

Letiště v Doněcku, které v pondělí obsadili proruští ozbrojenci, je nyní podle ministra vnitra Arsena Avakova opět v rukou armády. Mluvčí armády Oleksij Dmytraškovskyj předtím uvedl, že jsou zlikvidováni prakticky všichni ozbrojenci, kteří byli v letištním terminálu. Armáda kolem poledne v Doněcku obnovila akce.

26/06/2014 Ukrajina: separatisté obsadili letiště v Doněcku

Separatisté v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zaútočili u Slavjansku na kontrolní stanoviště ukrajinských vojáků. Dva z útočníků padli. Vzbouřenci také pronikli na letiště v Doněcku, kde je přerušen provoz. Letecký provoz na doněckém letišti Letišti S. S. Prokofjeva byl přerušen v sedm ráno.

25/05/2014 Ukrajina: na východě země došlo k narušení voleb

Podle aktuální zprávy agentury Interfax-Ukrajina funguje na východě v Doněcké oblasti jen 500 z celkového počtu 2430 volebních místností, za čtyři hodiny od začátku hlasování v nich podle předsedy Výboru voličů Ukrajiny odvolilo necelých pět procent osob zapsaných na voličských seznamech. Podle informací z webových stránek gubernátora Doněcké oblasti se v milionovém Doněcku volební místnosti vůbec neotevřely.

25/05/2014 Ukrajina: ve Slavjansku podle povstalců zahynul italský novinář a jeho spolupracovník

Při minometném odstřelování pozic vzbouřenců ve východoukrajinském Slavjansku přišel o život italský novinář a jeho překladatel. Francouzský reportér měl být zraněn. Bez bližších podrobností to oznámili proruští vzbouřenci. Informaci o incidentu přinesla ruská agentura ITAR-TASS, která se odvolala na anonymní zdroj z hlavního stanu slavjanských radikálů. Podle jiné ruské agentury RIA Novosti Ital zahynul, když se jeho automobil dostal pod palbu neznámých ozbrojenců.

25/05/2014 Belgie: střelba v muzeu má jíž dvě oběti, obě pocházely z Izraele

Sobotní střelba v bruselském židovském muzeu má již čtyři oběti. Těžce zraněná osoba v neděli zemřela. Napsal to belgický list Le Soir. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že dvě z obětí jsou Izraelci. Národnost zbývajících dvou osob není známa. Po útočníkovi pátrá policie. „K obětem patří pár z Tel Avivu a byli to turisté. Manželům bylo kolem 50 let. Důvěřujeme tomu, že belgické úřady, zejména policie a justice, tento strašný čin osvětlí,“ sdělil mluvčí ministerstva Jigal Palmor.

14/05/2014 Egypt: soud poslal do vězení další Mursího příznivce

Egyptský soud poslal 79 islámských stoupenců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího na pět až deset let do vězení za účast na násilnostech z loňského léta. Ty provázely právě Mursího svržení egyptskou armádou.

14/05/2014 Ukrajina: armáda zaútočila na povstalce u Krematorska

Ukrajinská armáda večer zaútočila na seskupení proruských vzbouřenců u města Kramatorska ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Oznámila to ukrajinská televize Espreso a zprávu potvrdily i povstalecké zdroje. Vojáci do operace nasadili deset obrněných transportérů a šest vrtulníků, z místa operace se ozývala silná palba z velkorážných zbraní. O případných obětech informace nejsou. K útoku došlo asi třicet kilometrů od Kramatorska, který patří k hlavním opěrným bodům povstalců na severu Doněcké oblasti.

11/05/2014 Ukrajina: na východě země začala sporná referenda

Na východě Ukrajiny začala dnes ráno referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti, která zorganizovali proruští separatisté. Vláda v Kyjevě i západní země považují hlasování za nelegální. Ve Slavjansku je podle agentury RIA Novosti slyšet intenzivní střelba provázená explozemi granátů. Ruský prezident svou nedávnou výzvou, aby separatisté termín referenda posunuli, vyslal jasný signál, že separatisté nemohou s podporou Ruska počítat.

09/05/2014 Ukrajina: v Mariupoli hlášeny tvrdé boje

Obrněné transportéry vjely v pátek do ukrajinského přístavu Mariupol na pobřeží Azovského moře. Dopoledne se ve městě střílelo, uvedl ukrajinský zpravodajský web s názvem 0629. Střelba byla slyšet kolem 10:30 hod. u správního centra. Asi třicet separatistů se pokusilo obsadit budovu vnitra. Nad městem se vznáší hustý dým, protože u radnice byly zapáleny pneumatiky. První patro radnice je podle některých svědků v plamenech.

09/05/2014 Sýrie: povstalci se definitivně stáhli z Homsu

Syrští povstalci ve čtvrtek dokončili svou evakuaci z města Homsu, který byl označován za metropoli revoluce. Informovalo o tom zpravodajství BBC na základě svědectví opozičních aktivistů a také oznámení syrské státní televize. Povstalci v Homsu dva roky odolávali vládním silám prezidenta Bašára Asada. Na základě dohody mezi oběma znesvářenými stranami pod dohledem OSN převezme v pátek armáda kontrolu nad homským Starým Městem a jeho okolím, které byly hlavní baštou opozičních sil.

09/05/2014 Venezuela: vládní síly rozbily tábory opozice, zatkly 243 lidí

Stovky členů venezuelské armády a policie dnes zakročily proti čtyřem stanovým táborům, které přes měsíc sloužily jako centrum protivládních demonstrantů v metropoli Caracasu. Vládní síly zbořily všechny tábory a během razie zadržely 243 lidí, informovala agentura AP. Demonstrace proti socialistické vládě prezidenta Nicoláse Madura trvají v zemi již od února; při násilnostech zahynuly desítky lidí a přes dva tisíce byly zatčeny.

06/05/2014 Čína: vládě unikly kontingenční plány pro případ zhroucení KLDR

Čínské armádě unikly plány pro případ, že se v sousední Severní Koreji zhroutí režim Kim Čong-una. Ty počítají při případných nepokojích v KLDR nejen se založením uprchlických táborů na čínské straně hranice, ale také se zadržením předních severokorejských představitelů a reakcí na zahraniční síly. Představitelé severokorejského režimu, kteří by mohli být potenciálním cílem zahraničního zájmu, by byli intervenováni na bezpečném místě a monitorováni. Čínští stratégové počítají s tím, že ve zhroucení vlády v KLDR by mohl vyústit nějaký incident, na němž by se podílely „zahraniční síly“. Plánovači shledali, že většina z miliónů uprchlíků by se vydala přes hranici do Číny. Dokument počítá s prověřováním každého z nich a odmítnutím všech, kdo budou považováni za nebezpečné nebo nežádoucí

05/05/2014 Ukrajina: Boje o Slavjansk sílí, povstalci sestřelili další vrtulník

Nejméně dvacet mrtvých odpůrců prozápadní vlády si podle proruských separatistů vyžádaly dnešní vojenské akce u východoukrajinského Slavjansku. Čtyři mrtvé podle agentury AFP ve svých řadách hlásí armáda. Vzbouřenci u Slavjanska sestřelili bojový vrtulník, jiná armádní helikoptéra raketami zničila nákladní vlak, který se povstalci chystali obrnit a nasadit do bojů o město. Palbou z velkorážného kulometu dnes u Slavjanska vzbouřenci sestřelili vrtulník ukrajinské armády Mi-24. Stroj se podle agentury Unian zřítil do řeky. Posádka pád přežila a je údajně v bezpečí. Ztracený stroj je už čtvrtým, který v posledních dnech povstalci na severu Doněcké oblasti zničili.

05/05/2014 Malajsie: policie zatkla podezřelé ze zmizení Boeingu

Malajsijské úřady zadržely skupinu 11 údajných teroristů napojených na síť Al-Káida. Podezírají je, že mohli mít podíl na březnovém zmizení letadla společnosti Malaysia Airlines. Podezřelí ve věku od 22 do 55 let byli podle britského deníku The Independent zatčeni minulý týden v metropoli Kuala Lumpuru a ve státě Kedah.

04/05/2014 Ukrajina: armáda obklíčila vzbouřenecký Slavjansk

Ukrajinská armáda dnes odřízla východoukrajinské město Slavjansk od spojení s Doněckem. Proruští separatisté, kteří město ovládají, agentuře AFP potvrdili, že jsou zcela obklíčeni. Vojáci umístili zátarasy dva kilometry od Slavjansku na hlavní silnici vedoucí do Doněcku. Na místě bylo rozmístěno sedm obrněných transportérů. „Město je zcela obklíčeno,“ potvrdila AFP mluvčí separatistů Stella Choročevová.

04/05/2014 Česká republika: policie dopadla mezinárodně hledaného teroristu

Na pražském letišti byl cizineckou policií dopaden mezinárodně hledaný údajný terorista. Šestadvacetiletý Němec je podezřelý z pokusu o vraždu, uvedla dnes televize Prima. Na muže byl v německém Mnichově vydán evropský zatykač, zadrženého už české úřady vydaly do Německa.

03/05/2014 Ukrajina: luhanští separatisté vyhlásili mobilizaci

Proruští povstalci v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny vyhlásili v sobotu všeobecnou mobilizaci mužského obyvatelstva a zákaz nočního vycházení. Uvedl to ukrajinský zpravodajský server Ostrov s odvoláním na prohlášení samozvaného „lidového gubernátora“ Luhanska Valerije Bolotova. Cílem vzbouřenců je prý Kyjev.

03/05/2014 Ukrajina: zadržovaní členové OBSE jsou na svobodě

Proruští radikálové dnes ve východoukrajinském Slavjansku propustili tým evropských vojenských kontrolorů, mezi nimiž je i český podplukovník. Ruské agentuře RIA Novosti to oznámil ruský emisar Vladimir Lukin, který na východě Ukrajiny monitoruje situaci. Propuštěno bylo všech sedm důstojníků a pět členů jejich doprovodu.

02/05/2014 SRN: dohoda o spolupráci zpravodajských služeb prozatím neuzavřena

Spojené státy a Německo zatím nenašly jednotný názor v otázce bezpečnostní dohody, která by upravila vzájemný sběr dat a špionáž. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes ve Washingtonu po jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou prohlásila, že „zbývá vyřešit ještě několik problémů“. „Stále je několik rozdílů, které musíme překonat,“ řekl Obama na dnešní tiskové konferenci. Podle DPA zároveň ujistil, že cílem současných výzvědných programů nejsou „obyčejní Němci“. Dodal, že USA nemají s žádnou zemí všeobecnou smlouvu o nesledování.

02/05/2014 Ukrajina: násilnosti v Oděse se vymykají kontrole

Násilnosti, které vypukly v pátek v přímořské Oděse na jihu Ukrajiny, nabývají extrémně tragických rozměrů. Policie večer oznámila, že při požáru, který vypukl v důsledku potyček mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty, zahynulo 38 lidí. Už během odpoledne byli hlášeni čtyři mrtví. Některé oběti otrávil dým, jiní lidé se zabili při skoku z oken budovy, kterými se pokoušeli uniknout plamenům, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní prohlášení.

28/04/2014 Ukrajina: útočníci postřelili starostu Charkova

Charkovský starosta Gennadij Kernes se v pondělí stal obětí atentátu. Podle médií byl střelen do zad při koupání v jednom z místních termálních pramenů, kde ho ze zálohy napadli neznámí pachatelé. V charkovské nemocnici je nyní Kernes operován, lékaři podle místních médií bojují o jeho život.

28/04/2014 Ukrajina: v Luhansku byla vyhlášena další nezávislá republika

Proruští separatisté v neděli večer během demonstrace ve východoukrajinském Luhansku vyhlásili po vzoru sousední Doněcké oblasti „lidovou republiku”. Oznámila to ukrajinská agentura Unian. Rozhodli se rovněž uspořádat 11. května referendum, v němž mají místní obyvatelé odpovědět na otázku, zda „souhlasí se státní samostatností Luhanské lidové republiky.”„Svrchovaná a nezávislá” republika byla podle vzbouřenců vyhlášena s okamžitou platností, chystané referendum má vznik nového státního útvaru prý jen potvrdit.

27/04/2014 Ukrajina: separatisté propustili vězněného pracovníka OBSE

Proruští ozbrojenci ve východoukrajinském Slavjansku dnes večer propustili švédského člena mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž účastníky od pátku zadržují. Předtím dali separatisté na vědomí, že budou jednat s delegací OBSE, která chce dosáhnout propuštění skupiny svých vojenských pozorovatelů. Mezi zadrženými, které povstalci považují za vyzvědače, je i příslušník české armády. Jeden ze zadržených pozorovatelů dnes prohlásil, že skupina je v pořádku.

27/04/2014 Sýrie: posunutý termín likvidace chemických zbraní nedodržen

Syrská vláda nedodržela ani další posunutý termín pro ukončení odvozu chemických zbraní ze syrského území. Lhůta vypršela dnes, v zemi ale stále zbývá ještě zhruba osm procent chemického arzenálu. Na tiskové konferenci v Damašku to dnes řekla šéfka mise Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Sigrid Kaagová. Zároveň vyzvala syrský režim, aby respektoval své mezinárodní závazky.

26/04/2014 Thajsko:  tři policisté přišli o život při pumovém útoku v jižním Thajsku

Tři policisté se stali obětí teroristického útoku v provincii Pattani, dalších deset civilistů bylo zraněno. Pumový útok byl proveden při soutěži v rybaření. Je vysoce pravděpodobné, že za útokem stojí některá z islámských teroristických skupin, které v oblasti operují a jejichž cílem je vytvoření islámského státu v jižním Thajsku – útoky jsou směřovány na policisty, vojáky, buddhistické mnichy, učitele, ale také na buddhistické obyvatelstvo.

25/04/2014 Irák: 28 mrtvých po útoku na šíitské shromáždění 

Nejméně 28 lidí bylo zabito a desítky zraněno po sérii bombových útoků na shromáždění šíitské strany v Iráku.  K útoku se přihlásila teroristická skupina Islámský stát v Iráku a Levantě, která napojená na Al-Kaidu.

24/04/2014 Ukrajina: ruská armáda zahájila další manévry u hranic s Ukrajinou

Ruská armáda v reakci na vyostření situace na Ukrajině zahájila nové cvičení u svých západních hranic. Oznámil to dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Přestřelky mezi ukrajinskými vojáky a proruskými rebely u města Slavjansk na východě Ukrajiny si dnes vyžádaly dva a až pět mrtvých z řad separatistů. Ruský prezident Vladimir Putin incident označil za „vážný zločin“ a pohrozil Kyjevu důsledky.

24/04/2014 Ukrajina: z bojů o Slavjansk hlášeno až pět mrtvých

Až pět mrtvých z řad proruských separatistů si podle ukrajinského ministerstva vnitra vyžádaly boje o město Slavjansk na východě Ukrajiny. Tuto baštu proruských vzbouřenců se dnes snažily z různých směrů ovládnout ukrajinské jednotky za podpory obrněných vozidel. O pár hodin později však vojáci zřejmě útok přerušili a stáhli se. Separatisté potvrdili smrt dvou svých bojovníků. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Kyjevu za nasazení armády důsledky, a to i v mezistátních vztazích.

16/04/2014 Ukrajina: hnutí Antimajdan vyhlásilo Oděskou lidovou republiku

Hnutí Antimajdan v Oděse vyhlásilo ve středu v oblasti kolem tohoto jihoukrajinského města Oděskou lidovou republiku. Aktivisté na sociální síti vyzvali místní obyvatele, aby zítra odpoledne na protest proti nynější situaci v zemi vyšli do ulic a zablokovali dopravu. „Zítra v 16:00 musí Oděsa povstat! Doslova!“ uvedli aktivisté ve svém prohlášení. Obyvatelé by si podle nich měli uvědomit, že zemi zasáhla válka, která se přiblížila až k jejich domovům. „Oděsa je demokratické multietnické tolerantní město, kde by o všem měli rozhodovat místní obyvatelé a nikoli agenti CIA, tajných služeb, FSB, gubernátoři a další politici,“ stojí ve výzvě.

15/04/2014 Ukrajina: zásah proti vzbouřencům na východě země začal

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov opět oznámil, že na východě země začala „protiteroristická operace“. Podle něj bude zásah proti separatistům probíhat „po etapách, odpovědně a vyváženě“. Bezpečnostní složky podle něj nyní operují na severu Doněcké oblasti s cílem ochránit obyvatelstvo, zastavit teror a zločinnost. Se stejným tvrzením ale přišel už před 24 hodinami. Evropská unie se rozhodla zpřísnit dosud platné sankce: Rozšíří seznam osob, kterých se dotkne zmrazení majetku a zákaz cest.

14/04/2014 Ukrajna: Moskva vyzvala Kyjev, aby nepoužil sílu. U hranic se dále shromažďují ruská vojska

Rusko v noci na pondělí vyzvalo na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN Ukrajinu, aby se zřekla užití síly proti proruským demonstrantům na východě země. Apelovalo na Západ, aby zabránil Kyjevu v užití síly proti vzbouřencům a odvrátil hrozbu občanské války v zemi. Odmítlo, že by se pokoušelo zopakovat krymský scénář.

13/04/2014 Ukrajina: vláda zahájila operaci proti proruským silám ve Slavjansku

Operace, kterou dnes zahájily ukrajinské speciální jednotky proti separatistům ve Slavjansku na východě Ukrajiny, si již zřejmě vyžádala oběti. Proruští aktivisté tam od soboty okupují úřední budovy, včetně místních sídel policie a ukrajinské tajné služby SBU, a také se zmocnili zbraní. Na straně vládních sil zatím padl důstojník SBU a dalších pět utrpělo zranění, opačná strana má údajně jednoho padlého a dva zraněné.

11/04/2014 OSN: do Středoafrické republiky by mohlo vyjet na 12 tisíc vojáků a policistů

Vyslání mírové mise do Středoafrické republiky, sužované krutostmi mezi křesťany a muslimy, schválila ve čtvrtek Rada bezpečnosti OSN. Nynější kontingent příslušníků sil Africké unie nahradí v polovině roku. Česká republika by podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla mohla vyslat 250 vojáků.

09/04/2014 Pákistán: Výbuch bomby na tržnici

Na okraji pákistánského hlavního města Islamábádu došlo k jednomu z největších teroristických útoků posledních let. Po výbuchu bomby zemřelo minimálně 20 lidí a 70 jich bylo zraněno. Hlavním podezřelým je pákistánský Taliban, který však vinu na útocích odmítá.

07/04/2014 Ukrajina: doněcký parlament vyhlásil nezávislost, požádal Moskvu o ochranu

Proruští aktivisté v Doněcku na východě Ukrajiny vyhlásili nezávislou Doněckou lidovou republiku.  Vzápětí požádali ruského prezidenta o vojenský zásah.

07/04/2014 Ukrajina: proruští ozbrojenci se zmocnili zbraní

Proruští demonstranti, kteří v neděli v Luhansku na východě Ukrajiny obsadili místní kancelář tajné služby SBU, se zmocnili zbraní. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na místní policii, která uzavřela přístupy do města. „V současné době je budova SBU zablokována demonstranty. Neznámí lidí, nacházející se uvnitř budovy, se podle posledních informací zmocnili zbrojnice a zbraní,“ citovala agentura Interfax z úředního prohlášení. Místní policisté jsou podle ní v pohotovosti.

06/04/2014 Ukrajina: dav demonstrantů pronikl do sídla gubernátora v Doněcku

Dav proruských demonstrantů dnes ve východoukrajinském Doněcku přemohl policejní kordon a násilím pronikl do budovy gubernátora. Policisté nasadili vodní děla, v centru města podle serveru Novosti Donbassa vybuchují granáty a lahve se zápalnou směsí. Incidentu předcházela dvoutisícová demonstrace proruských organizací požadujících referendum o připojení oblasti k sousednímu Rusku. Podle agentury Unian odpoledne nad doněckou oblastní správou zavlály ruské vlajky a prapor takzvané Doněcké republiky, kterou chtějí vyhlásit radikální promoskevské organizace. V okupované budově se podle televizních záběrů pohybují hloučky mladíků ozbrojených holemi a s ruskými státními symboly na klopách.

04/04/2014 USA: do Evropy možná vyšleme armádní brigádu

Spojené státy možná vyšlou do Evropy brigádu o síle 5000 mužů v reakci na útočné kroky Ruska proti Ukrajině. V rozhovoru, který dnes publikovala agentura Bloomberg, to prohlásil americký ministr obrany Chuck Hagel. „Je to jedno z opatření, která se zvažují,“ uvedl šéf Pentagonu. Severoatlantická aliance požádala vrchního velitele vojsk NATO v Evropě Philipa Breedlovea, aby vypracoval analýzu možných kroků aliance po ruské okupaci Krymu, řekl Hagel. Jedním z takových kroků by podle něj mohlo být vyslání třetí americké brigády do Evropy.

04/04/2014 Afghánistán: dva zahraniční novináři postřeleni

Dva zahraniční novináře postřelil ve východním Afghánistánu zatím neznámý střelec, oblečený v policejní uniformě. Jeden z postřelených je v kritickém stavu. Incident je dalším důkazem zvyšující se míry násilí před blížícími se prezidentskými volbami.

03/04/2014 Ukrajina: Rusko uvalí cla na plyn pro Ukrajinu

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv ve čtvrtek oznámil, že ruší platnost tzv. charkovské dohody, podle které Ukrajina nemusela za ruský plyn platit clo. Ukrajina podle něj také musí bezodkladně zaplatit za odebraný plyn. Plynárenský podnik Gazprom uvedl, že ukrajinský dluh za dodávky ruského plynu překročil 2,2 miliardy dolarů. Podle něj by si také Ukrajina měla doplnit plyn v zásobnících.

01/04/2014 NATO: Aliance přeruší veškerou spolupráci s Ruskem

Severoatlantická aliance na praktické úrovni přeruší veškerou civilní i vojenskou spolupráci s Ruskem kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Pokračovat bude jen politický dialog na úrovni velvyslanců či vyšší. Shodli se na tom v Bruselu ministři zahraničí členských zemí NATO. Vojenští plánovači mají také v příštích několika týdnech jako naléhavou záležitost připravit návrh možných opatření, kterými bude možné posílit ochranu aliančních zemí.

31/03/2014 Jižní Korea: přestřelka s námořnictvem KLDR

Námořnictvo KLDR zahájilo v pondělí 5:15 SELČ  střelbu z děl podél sporné námořní hranice u západního pobřeží své země. Jižní Korea na palbu odpověděla střelbou z houfnic K-9 poté, co několik severokorejských granátů dopadlo za námořní hranici. Obyvatelé nejsevernějšího ostrova Pengnjong, kde bylap řed pěti lety potopena jihokorejská fregata, utekli do krytů. Jižní Korea též vyslala  do oblasti stíhací letouny F-15K, uvedla jihokorejská tiskový agentura Jonhap.

30/03/2014 Afgánistán: Taliban zaútočil na Ústřední volební komisi

Taliban provedl v Kábulu tento týden už třetí větší útok mající za cíl zmařit prezidentské volby, konající se 5. dubna.  Po pětihodinové přestřelce bylo afghánskými bezpečnostními silami zabito všech pět teroristů.

29/03/2014 Rusko: nemáme v úmyslu intervenovat na východní Ukrajině, tvrdí Lavrov

Moskva nemá absolutně v úmyslu intervenovat na východní Ukrajině, ačkoli je připravena v případě ohrožení vystoupit na obranu ruskojazyčného obyvatelstva, prohlásil ministr zahraničí RF Sergej Lavrov. Rusko zároveň pracuje na urovnání aktuálně pošramocených vztahů se Západem, dodal Lavrov.

28/03/2014 Afghánistán: Taliban zaútočil na penzion s cizinci v Kábulu

Skupina bojovníků Talibanu pronikla do střežené rezidenční čtvrti v Kábulu a zaútočila na penzion, který je využívaný cizinci.  Před budovou bylo nejdříve odpáleno auto a několik bojovníků je v budově. Na místo byly povolány afghánské bezpečnostní síly a dochází k přestřelkám. Počet obětí a zraněných zatím není znám

28/03/2014 Thajsko: exploze v centru protikorupčního úřadu

Do sídla protikorupčního úřadu, jehož jednání svolal premiér Shinawatra, byl vhozen granát. Je to již druhý útok na jeho kanceláře v posledním týdnu.

27/03/2014 Jižní Korea: jihokorejské námořnictvo použilo výstražné výstřely proti rybářské lodi z KLDR

Jihokorejské námořnictvo vypálilo výstražné výstřely, které měly za cíl odehnat severokorejskou rybářskou loď, která se dostala do hraniční oblasti ve Žlutém moři, o kterou oba státy vedou spor. Zatím není známo, zda šlo ze strany severokorejské lodi o úmysl.

27/03/2014 SRN: kancléřka není připravena podpořit americké sankce

Západ ještě není připraven uplatnit vůči Rusku ekonomické sankce, navržené americkým prezidentem Barackem Obamou, prohlásila dnes německá kancléřka Angela Merkel. Zdůraznila, že německo pracuje na politickém řešení patové situace na Ukrajině.

27/03/2014 Ukrajina: Ruská armáda propustila ukrajinské vojáky, internované na Krymu

Ruská armáda dnes propustila všechny ukrajinské vojáky a důstojníky internované během násilného obsazení vojenských objektů na Krymu. Zprávu ukrajinských médií potvrdilo velení ruských jednotek. Z vazby byli propuštěni čtyři poslední ukrajinští důstojníci, část propuštěných ukrajinských vojáků už během noci dorazila do Kyjeva.

26/03/2014 Rusko: elitní gardové divize u hranic s Ukrajinou

Rusko podle ukrajinského webu Dumskaja přisunulo v pondělí k hranicím s Ukrajinou další jednotky. Nově tam byl přemístěn tankový pluk a několik praporů. Jsou mezi nimi i elitní gardové jednotky. Na jihozápadě Brjanské oblasti se objevily tanky z 12. tankového pluku čtvrté gardové Kantěmirovské tankové divize. Nyní se nacházejí u hranic Černigovské oblasti, odkud vede přímá cesta na Kyjev.

26/03/2014 Izrael: LAS neuznala Izrael jako židovský stát

Účastníci summitu Ligy arabských států (LAS) ve středu odmítli uznat Izrael jako židovský stát. Zaujali tak stejné stanovisko jako palestinská samospráva, která tento požadavek Izraele rovněž odmítá. Izrael svým uznáním podmiňuje další mírová jednání s Palestinci.

26/03/2014 Turecko: soud nařídil ukončit blokaci Twitteru

Turecký soud dnes nařídil ukončení blokády mikroblogové sítě Twitter, o které rozhodla vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na turecká média. Síť byla v Turecku zablokována 21. března. Erdogan několikrát označil internetovou komunikaci za zhoubnou: právě Twitter byl podle něj jedním z původců loňských krvavých protestů v Istanbulu. Rozhodnutí zablokovat síť kritizovaly Spojené státy a Evropská unie.

26/03/2014 Egypt: ministr obrany Sisí rezignoval

Egyptský ministr obrany Abdel Fattah al-Sisí oznámil rezignaci na post. Rezignace pravděpodobně souvisí s očekávanou kandidaturou al-Sisího v příštích prezidentských volbách.

24/03/2014 Ukrajina: premiér nařídil stažení z Krymu

Ukrajinský prezident Olexandr Turčynov nařidil ministru obrany, aby stáhl armádu z Krymu. Ruské ozbrojené síly v minulých dnech postupně ovládly ukrajinské základny na poloostrově.

24/03/2014 Egypt: soud vynesl trest smrti nad několika stoupenci svrženého prezidenta Mursího

Egyptský soud dnes vynesl rozsudek smrti nad 529 stoupenci svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na právníka obhajoby. Jde o jeden z největších procesů od začátku pronásledování radikálních islamistů v Egyptě loni v červenci. Přívrženci Muslimského bratrstva se objevili před soudem kvůli násilnostem, které propukly poté, co bezpečnostní složky loni v srpnu rozehnaly dvě manifestace na podporu Mursího v Káhiře. Při násilnostech byly zabity stovky lidí.

23/03/2014 Taiwan: stovky protestujících obsadily budovu vlády

Stovky protestujících obsadily část budovy vlády, kvůli plánované ratifikaci obchodní smlouvy mezi Čínou a Taiwanem, která byla mezi oběma zeměmi podepsána v lednu.  Protestující mají obavy hlavně z posílení politického a ekonomického vlivu Číny na Taiwanu.

23/03/2014 Turecko: turecká armáda sestřelila syrské vojenské letadlo

Syrský letoun, který bombardoval povstalecké pozice v Sýrii byl po narušení vzdušného prostoru Turecka sestřelen. Sýrie tento akt odsoudila jako otevřenou agresi. Turecko tento akt vysvětluje tím, že jedno z kontrolních center zjistilo přítomnost dvou letounů MiG-23s v blízkosti turecké hranice. Turci údajně vyslali těmto letounům čtyři varování, a poté jak jeden z nich narušil turecký vzdušný prostor, turecký letoun F-16 vypálil raketu a tento stroj sestřelil. Syrské letadlo následně po zásahu spadlo na syrské území, jeho pilotovi se podařilo katapultovat.

23/03/2014 Rusko: ruský ministr kultury mluví o potřebě zákazu západních filmů

Ministr kultury Ruské federace Vladimir Medinskyj mluvil o potřebě zakázat západní filmy v kinech a v televizi po celém Rusku. To podle Medinského posílí pravoslavnou kulturu a zasáhne kapsy prozápadních elementů, usilujících o rozklad Ruska. Medinskyj také připomenul, že v Sovětském svazu platila kvóta na americké filmy a v souladu s tím nemohlo být povoleno více než šest amerických a západoevropských filmů ročně.

23/03/2014 Španělsko: statisícový protest proti vládním škrtům skončil střety s policií

Stovky tisíc Španělů se v sobotu sešly na protestním shromáždění proti úsporným opatřením a chudobě. Převážně poklidný protest, jehož účast byla původně předpokládána výrazně nižší, se místy změnil ve střety s policisty. Vzduchem létalo kamení i gumové projektily. Někteří protestující během jinak převážně poklidného protestu vzali útokem bankomaty a začali házet kamení a lahve na četné pořádkové policisty, kteří na akci dohlíželi. Policisté začali střílet gumové projektily, aby dav zpacifikovali. Útoční demonstranti rozbíjeli okna zejména policejních aut.

23/03/2014 Guinea: vláda potvrdila výskyt epidemie viru Ebola

Až 59 mrtvých si  západoafrické Guineji doposud vyžádala epidemie krvácivého horečnatého onemocnění. Guinejská vláda oznámila, že testy ukazují, že původcem je nebezpečný virus Ebola. Podle agentury Reuters v Guineji zatím Ebola zaznamenána  nebyla. Podle odhadů by se epidemie mohla rozšířit i do sousední Sierra Leone.

21/03/2014 Ruská federace: anexe Krymu rafitikována

Ruský prezident Vladimir Putin svým podpisem oficiálně stvrdil anexi Krymu poté, co Rada federace jednomyslně schválila smlouvu o připojení Krymu k Ruské federaci. Spolu s touto smlouvou byl také přijat ústavní zákon, který rozšiřuje počet subjektů Ruské federace z dosavadních 83 na 85. Kromě samotného Krymu je novým subjektem také město Sevastopol, které bude mít zvláštní status.

21/03/2014 Afghánistán: devět mrtvých po útoku Tálibánu na hotel v centru Kábulu

Bojovníci hnutí Tálibán zabili devět lidí, včetně čtyř cizinců, při útoku na hotel Serena v centru Kábulu. Atentátu nezabránila ani silná bezpečnostní opatření a opevnění hotelu. Jedná se o další z řady útoků, jejichž intenzita v posledních dnch nabývá na síl zejména s ohledem na snahu Tálibánu narušit hladký průběh prezidentských voleb, naplánovaných na 5. dubna.

21/03/2014 NATO: Česko se má zúčastnit manévrů východoevropských států Aliance v Polsku

Spojené státy připravují v Polsku vojenské cvičení se zapojením armád východoevropských zemí NATO včetně Česka. Oznámil to dnes polský rozhlas s odvoláním na slova velvyslance USA ve Varšavě. Cvičení se podle něj zúčastní kromě USA, Polska a České republiky jednotky ze Slovenska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a pobaltských států Estonska, Lotyšska a Litvy.

18/03/2014 Ruská federace: šéf severokavkazských teroristů je údajně po smrti

Velitel severokavkazských teroristů Doku Umarov je mrtev, oznámil dnes bez dalších podrobností web ruských islamistů Kavkazcenter. Zpráva je prý „oficiální“. Rusko zatím o údajné smrti úhlavního nepřítele Kremlu neinformovalo. Zpráva o smrti vyhlášeného teroristy se v médiích objevila už několikrát. Naposledy v polovině letošního ledna oznámil šéf jihoruského Čečenska Ramzan Kadyrov, že Umarov „na 99 procent“ zahynul při jedné z protiteroristických operací. Ruské tajné služby tehdy nicméně teroristovu smrt nepotvrdily.

18/03/2014 Ukrajina: Kyjev hlásí po útoku na Krymu mrtvého vojáka

Jeden ukrajinský voják zahynul a další byl zraněn při dnešním útoku na ukrajinskou základnu na Krymu. Oznámily to ukrajinské úřady. Kyjev i ukrajinská armáda nejdříve z útoku obvinily „ruské jednotky“. Nyní ale ukrajinský armádní mluvčí podle agentury Reuters popsal útočníky jako „neznámé síly“, jejichž příslušníci mají zakryté tváře. Také krymští separatisté podle agentury Interfax hlásí jednoho mrtvého člena domobrany a další dva zraněné, které postřelil u ukrajinské základny v Simferopolu odstřelovač. Kyjev následně svým vojákům povolil použít na svou obranu zbraně.

16/03/2014 Ukrajina: hlasování na Krymu skončilo

Podle prvních odhadů se pro připojení k Ruské federci vyslovilo až 93% voličů. Ruská agentura Interfax uvádí, že krymský premiér Sergej Aksjonov má v úmyslu připojit Krym k Rusku co nejdříve. Většina států však  krymské referendum neuznává. Britský ministr zahraničních věcí William Hague uvedl, že referendum je „v rozporu s ukrajinskou ústavou“.

16/03/2014 Evropská Unie/NATO: hackeři napadli weby Severoatlantické aliance

Hlavní internetové stránky NATO čelí kybernetickému útoku.Na činnost vojenského paktu tyto útoky nemají žádný vliv, uvedla mluvčí NATO Oana Lungescuová. Skupina, která se nazývá Cyber-Berkut, se přihlásila k útoku a zdůvodnila je vměšováním se NATO do záležitostí Ukrajiny.

15/03/2014 Irák: série výbuchů v Bagdádu

Série výbuchů náloží nastražených v autech v irácké metropoli Bagdádu má za sobotu na kontě nejméně 22 mrtvých a na 70 zraněných. Oznámila to agentura DPA s odvoláním na zdravotnické a policejní zdroje.

15/03/2014 Ukrajina: RB OSN zablokovala zneplatnění krymského referenda

Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který označuje nedělní referendum na Krymu za neplatné a vyzývá státy i mezinárodní organizace k neuznání výsledku, podle očekávání neprošel. Ruská strana jej vetovala.

07/03/2014 Ukrajina: Pravý sektor se transformuje v politickou stranu

Ukrajinská ultrapravicová organizace Pravý sektor, jež organizovala velkou část násilností během tzv. Majdanu, bude v nejbližších lokálních volbách kandidovat jako politická strana. Prohlásil to šéf kyjevské pobočky této organizace, Andrej Tarasenko, na kanálu ukrajinské Televize 5. Samotný vůdce Pravého sektoru, Dmitrij Jaroš, ohlásil záměr kandidovat na prezidenta Ukrajiny.

07/03/2014 Francie: válečné lodě Mistral budou Rusku dodány

I přes ochlazení vztahů mezi Západem a Ruskem v důsledku krize na Krymu poskytne Francie ruskému námořnictvu dvě moderní válečné lodě Mistral. Plavidla jsou schopná mít na palubě 16 vrtulníků, čtyři přistávací zařízení, 13 tanků a až 450 mužů. Ruskému námořnictvu posílí kapacity rychlé reakce.

04/03/2014 Rusko: export plynu do Číny bude sílit

Šéf ruského plynárenského holdingu Gazprom Alexej Miller dnes po schůzce s premiérem Medveděvem prohlásil, že smlouva na dodávky plynu do Číny pro příštích 30 let je již prakticky hotová. „Počítáme s tím, že letos v květnu může být smlouva podepsána“, poznamenal a Miller a dodal, že počáteční úroveň dodávek plynu do Číny bude v souladu se smlouvou činit 38 miliard krychlových metrů“. Gazprom dnes také přijal rozhodnutí, že nebude prodlužovat platnost slevy na dodávky plynu pro Ukrajinu od začátku příštího měsíce. Dluh Ukrajiny za plyn činí 1,549 miliard dolarů. (poznámka: přislíbená podpora EU je 600 milionů EUR)

04/03/2014 Ukrajina: Rusko stahuje vojska z kečského terminálu

Ruští vojáci opouštějí kerčský trajektový terminál, který obsadili v pondělí, oznámila v úterý rozhlasová stanice Kerč FM. Z města podle ní odjíždí ruská vojenská technika a nákladní automobily plně obsazené ruskými vojáky. Vojáci podle rozhlasu odjíždějí s úsměvem, ale unavení. Naložili prý už i polní kuchyni. Podle odhadu ukrajinských i ruských novinářů operuje na Krymském poloostrově 16 000 ruských vojáků. Pod jejich kontrolou jsou vojenské objekty v Sevastopolu i v nedalekém zálivu Balaklava, ruské hlídky jsou na mezinárodním letišti Belbek, v Bachčisaraji i ve správním středisku Simferopolu. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý na tiskové konferenci ve své rezidenci Novo-Ogarjovo popřel, že by na Krymu intervenovaly jednotky ruské armády.

02/03/2014 Ukrajina: situace na Krymu se vyhrocuje

Z Ukrajiny dochází protichůdné zprávy. Ukrajina prý v neděli začala povolávat do zbraně veškeré zálohy. Podle jednoho z ukrajinských zdrojů zaútočila ruská armáda na kasárna ukrajinské armády v Sevastopolu, podle jiného zdroje obcházejí ruští emisaři ukrajinské vojenské posádky a nabízejí okamžité udělení ruského občanství. Místopředseda krymské vlády Rustama Temirgalijev tvrdí, že oddíly krymské domobrany obsadily vzletové dráhy všech letišť na polostrově. Na stranu obyvatel Krymu už prý přecházejí i oddíly protivzdušné obrany a proruská vláda převzala kontrolu na bezpečnostními sbory na Krymu. Mezitím ukrajinský parlament připravuje osmibodový plán, který by měl vést k ukončení krize. Polsko mezitím požádalo Severatlantickou radu o mimořádné a rychlé zasedání k situaci na Krymu.

28/02/2014 Ukrajina: ruskojazyční ozbrojenci obsadili vojenské letiště u Sevastopolu

Proruští ozbrojenci dnes ráno zablokovali okolí letiště Belbek u Sevastopolu na ukrajinském Krymu, terminál ale zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Oznámil to ukrajinský úřadující ministr vnitra Arsen Avakov, který v dřívějším prohlášení nevyloučil, že jde o akci příslušníků ruské černomořské flotily sídlící v Sevastopolu. Ruská flotila následně popřela, že by na letišti podnikla jakoukoli akci. Už v noci na dnešek se proruští ozbrojenci nakrátko zmocnili také mezinárodního letiště v Simferopolu, správním středisku autonomního Krymu.

Napsat komentář