Aktuální zprávy

13/11/ 2013 Turecko: Americké Patrioty zůstanou i nadále

Členské země NATO se dohodly, že alianční protiraketové střely Patriot zůstanou rozmístěné v Turecku déle. Turecko je podle nich stále v ohrožení ze strany sousední Sýrie. Šest baterií Patriot je u tureckých hranic se Sýrií od ledna. Měly zde zůstat rok.

13/11/2013 Rusko: Ruští nacionalisté napadli polskou ambasádu v Moskvě

Dělobuchy a dýmovnicemi dnes napadla skupina maskovaných útočníků polské velvyslanectví v Moskvě. Policie na místě čtyři výtržníky zadržela. Incident byl podle agentury RIA Novosti reakcí na pondělní napadení ruské ambasády při demonstraci pravicových radikálů ve Varšavě, při níž byl poškozen areál velvyslanectví a přes 70 lidí bylo zatčeno. K dnešnímu napadení polské ambasády se přihlásilo ultranacionalistické křídlo opoziční skupiny Jiné Rusko. Zadrženým podle ruských médií hrozí několikadenní tresty vězení. Moskevská policie vyslala k ostraze polského velvyslanectví zesílený oddíl, aby předešla dalším útokům.

 11/11/2013 Libye: přerušení strategického produktovodu Greenstream

Demonstranti, hlásící se podle agentury Reuters k Berberům, přerušili ve večerních hodinách středoevropského času plynovod Greenstream. Ten je přitom strategickou součástí libyjského energetického sektoru a hlavní cestou pro transport plynu do Itálie. Berberské národy na centrální vládě dlouhodobě požadují národnostní ústupky, například výslovné uznání jejich jazyka v ústavě státu.

11/11/2013 Polsko: při demonstracích nacionalistů zranění a 120 zatčených

Polské oslavy svátku nezávislosti provázely v centru Varšavy potyčky přívrženců krajní pravice s policejními těžkooděnci. Demonstranti podle agentury Reuters házeli po policistech petardy a kameny a zapalovali auta, zatímco policisté odpovídali slzným plynem i gumovými projektily. Terčem útoku se podle polských médií stalo mimo jiné ruské velvyslanectví, na které letěly kameny; brána ambasády se nakonec ocitla v plamenech. Pro mnoho polský nacionalistů ztělesňuje Rusko někdejšího utlačovatele. Násilnosti propukly poté, co několik desítek mladých demonstrantů zamaskovaných fotbalovými šálami vyběhlo do boční uličky a začalo útočit na dům, který obsadili jako squat levicoví radikálové. Než policie výtržníky rozehnala, planulo několik aut.

11/11/2013 Pákistán: zastřelen šéf teroristické sítě Hakkání

Násiruddín Hakkání, jeden z nejvyšších vůdců afghánsko-pákistánské extremistické sítě Hakkání, úzce spojené s Talibanem, byl zastřelen v Islámábádu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na nejmenované zdroje z řad pákistánské rozvědky i z řad muslimských radikálů. “Násiruddín Hakkání byl zabit v Islámábádu, když cestoval autem s několika dalšími lidmi,” sdělil nejmenovaný člen hnutí Taliban. Podle něj se útok odehrál v neděli. “Jeho tělo bylo přepraveno do Severního Vazíristánu,” dodal s poukazem na kmenové území, které se nachází u hranic s Afghánistánem a které je baštou islamistů.

10/11/2013 Bangladéš: Násilnosti spojené se stávkou

Stávka, trvající celkem 84 hodin, jež si zatím vyžádala zatím desítky zraněných a jednu oběť, byla svolána opoziční Bangladéšskou národní stranou. Bangladéšská opozice od vlády požaduje, aby v předvečer lednových všeobecných voleb předala moc neutrální síle. Vláda, zastoupená stranou Awami, plánuje v období voleb zformovat vládu, ve které budou zastoupeny všechny politické strany. Opozice tento plán zamítla. Trvající politická nestabilita země ve spojení se vzrůtající nespokojeností s pracovními podmínkami v textilním průmyslu může do budoucna ohrozit zájem zahraničních investorů o zemi, jež je druhým největším světovým vývozcem textilu.

10/11/2013 Venezuela: Armáda obsadila obchody s “předraženým zbožím”

Venezuelský prezident Nicolás Maduro přikázal armádě, aby obsadila řetězec prodejen s elektrickými spotřebiči, aby se zabránilo údajnému předražování zboží. Socialistický prezident již v pátek večer oznámil, že někteří manažeři řetězce Daka byli zatčeni. Maduro před tím, než vojáci začali obsazovat jednotlivé obchody, řekl, že nyní budou muset prodávat zboží za spravedlivé ceny. Před obchody se v sobotu vytvářely dlouhé fronty lidí, kteří slyšeli, že budou produkty za nižší ceny. Vojáci zde sestavovali seznamy lidí, které pouštěli dovnitř po jednom, aby zabránili chaosu.

09/11/2013 Sýrie: Rebelové obsadili strategickou základnu na severu země

Ozbrojené síly syrských rebelů obsadily za podpory raketové palby po prudkých nočních bojích základnu poblíž mezinárodního letiště v Aleppu.

09/11/2013: Somálsko: Výbuch v Mogadišu zabil šest lidí

Výbuch nálože umístěné v automobilu před hotelem v somálské metropoli Mogadišu dnes večer nejméně šest lidí zabil a 15 zranil. Informovala o tom agentura Reuters. Podezřelí z pravděpodobného atentátu jsou islamisté ze skupiny Šabáb, kteří v Mogadišu často útočí. K útoku se nicméně zatím nikdo nepřihlásil.

09/11/2013 Filipíny: Červený kříž odhaduje počet obětí tajfunu na 1200

Podle údajů Červeného kříže si ničivý tajfun Haiyan vyžádal bezmála tisíc obětí v pobřežní oblasti Tacloban a dvě stovky v provincii Samar. Jeden z nejničivějších tajnfunů historie by měl 10. listopadu dorazit k pobřeží Vietnamu, kde by již měl slábnout.

05/11/2013 Pákistán: erupce násilí ve městě Karáčí

Tisková agentura IANS informuje, že zhruba 20 lidí bylo zabito během palby zatím neznámého původu v přístavním městě Karáčí.

05/11/2013 Norsko: tři oběti po únosu autobusu

Při únosu autobusu v západním Norsku přišli o život tři lidé. Policie zatkla asi 50letého útočníka, který je cizího původu a byl ozbrojený nožem. Mezi oběťmi údajně byl řidič autobusu.

04/11/2013 Polsko: dočasné hraniční kontroly

V souvislosti s listopadovou konferencí OSN ke změně klimatu, která se bude konat ve Varšavě, zavede Polsko mezi 8. a 23. listopadem 2013 dočasné kontroly na svých pozemních, vzdušných a mořských hranicích. O režimu na hranicích byly ostatní členské státy Schengenu informovány dopisem ze dne 21. října 2013. Polsko využívá možnosti dočasně zavést hraniční kontroly v souladu s Schengenským hraničním kodexem.

04/11/2013 Mexiko: třináct mrtvých po přestřelce na hranicích

Nejméně 13 lidí zemřelo při třech různých přestřelkách mezi mexickou armádou a členy drogových gangů v pohraničním městě Matamoros na severu země. V oblasti vedou krvavou válku soupeřící drogové kartely Gulf a Zetas.

03/11/2013 Mali: ozbrojenci zavraždili unesené francouzské novináře

Dva francouzští novináři, muž a žena ze stanice RFI, unesení na severu Mali neznámými ozbrojenci, byli zabiti. V sobotu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady, bezpečnostní složky i separatistické Tuaregy, kteří vypověděli příměří s vládou. Agentura AFP dříve uvedla, že z pouštního města Kidal byli uneseni reportéři rozhlasové stanice RFI Ghislaine Dupontová a Claude Verlon. Jejich únos potvrdil místní guvernér, plukovník Adama Kamissoko, podle kterého si čtyři ozbrojení muži odvedli žurnalisty krátce poté, co dokončili rozhovor s jedním z předáků tuarežskéhop style=”text-align: justify;” separatistického hnutí MNLA.

01/11/2013 Indie: vláda zvažuje zákaz používání e-mailových služeb od amerických poskytovatelů

Indická vláda v reakci na zveřejněné informace o aktivitách amerických zpravodajských služeb namířených proti spojeneckým státům a jejich veřejným osobám, plánuje znemožnit státním zaměstnancům využívání e-mailových služeb od amerických poskytovatelů. Má jít o opatření, které má zvýšit bezpečnost citlivých a utajovaných vládních informací.

01/11/2013 USA/Los Angels: Střelba na letišti a evakuace terminálu

Terminál 3, na lonsangelskémp style=”text-align: justify;” mezinárodním letišti, který je využíván pro mezinárodní lety, byl dnes v ranních hodinách tamějšího času uzavřen a evakuován poté, co zde došlo ke střelbě. Útočník vyzborejný puškou byl údajně postřelen a zajištěn bezpečnostními složkami. Dále údajně došlo k postřelení pracovníka letištní ostrahy televize NBC informuje nejméně o dvou mrtvých.

01/11/2013 Čína: Za útokem na náměstí Nebeského klidu stáli ujgurští separatisté

Představitelé čínských bezpečnostních složek sdělili, že nedávný sebevražedný útok na pekingském náměstí Nebeského klidu, který si vyžádal pět lidských životů, zorganizovali muslimští separatisté ze zakázané Islámské strany Východního Turkestánu (ETIM). Tvrzení ale nejsou podpořena dalšími porobnostmi a samotná skupina se k útoku nepřihlásila.

01/11/2013 Chile: Zemětřesení 

Centrální Chile postihlo zemětřesení o síle 6,6 stupně Richterovy škály. Oznámila to agentura AP s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Budovy v hlavním městě se kymácely, ale dosud nejsou hlášeny žádné oběti ani větší škody.

31/10/2013 Sýrie: inspektoři hlásí zničení všech zařízení na výrobu chemických zbraní

Většina zařízení na výrobu chemických zbraní byla zničena, tvrdí v dokumentu inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní. Inspektoři navštívili 21 z celkem 23 zařízení. Dvě zatím zůstávají uzavřené kvůli vysokému riziku vystavení kontaminace. Přístroje a látky, potřebné pro výrobu chemických zbraní byly ovšem i z těchto zařízení převezeny na bezpečnější místa, kde byly zničeny.

30/10/2013 Tunisko: dva bombové útoky během dne

Sebevražedný útočník se odpálil poblíž budovy hotelu Riadh Palms ve městě Sousse. Kromě atentátníka nejsou hlášeny oběti na životech. Druhý útočník byl zadržen dvacet kilometrů jižně od Sousse, když se pokoušel umístit nálož k hrobce bývalého prezidenta Habiba Bourguiba.

28/10/2013 Čína: exploze na náměstí Tiananmen

Tři oběti na životech podle agentury Reuters, pět podle čínsých zdrojů, si vyžádala havárie vozidla, které prorazilo barikády na zmíněném náměstí a po nárazu v něm došlo k požáru a explozi. Ihned po incidentu bylo náměstí, v jehož blízkosti se nachází některé čínské vládní budovy, uzavřeno. Zatím není známo, zda šlo o nehodu, nebo zda měla událost spojitost s politickými motivy. Na čínských sociálních sítích se objevily některé fotografie z místa činu, ale byly velmi promptně, patrně na vládní zásah, ze serverů smazány.

28/10/2013 Írán: nová teroristická skupina přiznala útok na íránské cíle

K nedávnému útoku na příslušníky Íránských revolučních gard na hranicích s Pákistánem se přihlásila poměrně málo známá sunnitská džihádistická skupina Jaish-ul Adl, tvrdí dnes agentura AFP s odvoláním na íránské vládní zdroje.

27/10/2013 Ázerbajdžán: třítisícový protest proti výsledkům voleb

Kolem 3000 demonstrantů v centru Baku protestovalo proti výsledkům prezidentských voleb ze začátku října. V nich se již poněkolikáté stal vítězem Ilham Alijev, což tvrdě kritizuje opozice, která volby označila za “nejšpinavější v historii.” V posledních letech relativně stabilní politický systém Ázerbajdžánu čelí výzvám, poté, co je konfrontován s mocensko geopolitickými změnami ve svém bezprostředním okolí, jako je plánovaný vstup Arménie do Celní unie a obrat směrem k pragmatičtějším vztahům mezi Gruzií a Ruskem.

Napsat komentář