Aktuální zprávy

27/02/2014 Řecko: nejsilnější nepokoje za poslední měsíce

Nepokoje vyvolaly nově schválená úsporná opatření schválená na nedělním jednání řeckého parlamentu. Několik desítek tisíc demonstrantů zaútočilo kameny a zápalnými lahvemi. V pozdějších hodinách někteří protestující přidali i podomácku vyrobené bomby z kanystrů benzinu. Skupiny anarchistů zapálily také některé provozovny zahraničních společností, včetně kavárny Starbucks, a zaútočily i na sídla bank. Vzhledem ke zvýšenému sledování situace na Ukrajině zůstává situace v Aténách stranou výraznějšího mediálního zájmu.

26/02/2014 Urajina: opozice chce za premiéra Jaceňuka

Vůdci ukrajinského protivládního hnutí navrhli na premiéra opozičního politika strany Vlast a bývalého šéfa parlamentu Arsenije Jaceňuka. Ve čtvrtek by ho měl ve funkci potvrdit parlament.

24/02/2014 Dominikánská republika: neznámí pachatelé zavraždili českou podnikatelku

Neznámí pachatelé zavraždili v Dominikánské republice 62letou českou podnikatelku, která v této latinskoamerické zemi žila několik let. Informovaly o tom o víkendu dominikánské weby Diario Dominicano a Listin Diarino. Češku Evu C. zastřelili minulý pátek odpoledne dvěma ranami, když jela se svým 68letým českým manželem Zdeňkem J. na motocyklu ve městečku Sosúa, kde žili. Útočníci jí vzali kabelku, ve které prý byly jen klíče od bytu a peníze v hodnotě asi 4100 korun. Podle dominikánských bezpečnostních složek mohla být vražda plánovaná a spojená s obchodem s drogami. Deník El Comercial uvedl, že policie z vraždy podezřívá známého muže s podsvětí s přezdívkou „El General”.

22/02/2014 Mexiko: El Chapo dopaden

Joaquin Guzmán Loera, přezdívaný “El Chapo” (česky “prcek”) vůdce “Federace Sinaloa”, federace drogových kartelů ovládající území severozápadu a části středu Mexika, byl zadržen v přímořském letovisku Mazatlán. Jeho jméno figurovalo na seznamu nejhledanějších mužů amerického protidrogového úřadu DEA, který se na jeho nynějším zadržení údajně také významně podílel. Za jeho dopadení nabízely USA odměnu pět milionů dolarů (100 milionů Kč), Mexičané 30 milionů pesos (45 milionů Kč). Majetek asi nejmocnějšího drogového bosse na světě vyčíslil magazín Forbes na více než miliardu dolarů (20 miliard Kč).

22/02/2014 Ukrajina: Janukovyč chtěl opustit vlast, úředníci mu v tom zabránili

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a několik jeho politických přívrženců se během dneška pokusilo odletět ze země z letiště v Doněcku na východě země. Hraniční policie jim v tom však zabránila. Uvedla to dnes agentura Interfax.

20/02/2014 Ukrajina: demonstranti blokují vlak s vojenskými posilami

Zhruba kolem padesáti opozičních demonstrantů a místních obyvatel blokuje koleje několik kilometrů za městem Dněpropetrovsk, aby zabránili v pohybu vlaku, který by měl převážet prapor armádních výsadkářů vyslaných podpořit policejní síly v Kyjevě, uvádí agentura Interfax.

20/02/2014 Ukrajina: ministři zahraničních věcí EU  “z bezpečnostních důvodů” opouštějí Kyjev

Ministři Polska, Německa a Francie měli dnes mimořádně jednat s ukrajinským prezidentem Janukovyčem o vyhrocené situaci v zemi. Kolem 10:00 středoevropského času tiskové zdroje BBC oznámily, že jednání bylo z bezpečnostních důvodů zrušeno.

20/02/2014 Ukrajina: příměří pravděpodobně porušeno

Od dopoledních hodin se z centra Kyjeva opět ozývá střelba. Podle záběrů kyjevské televize se ráno demonstranti pokusili vytlačit z náměstí policejní kordony, na těžkooděnce házejí kamení a lahve se zápalnou směsí. Policisté odpovídají střelbou gumovými projektily a nasazením vodních děl. Prezident Janukovyč na dnešek vyhlásil státní smutek za oběti posledních střetů. Počet obětí podle lékařů vystoupal na 28.

20/02/2014 Venezuela: protesty si vyžádaly první oběti

V jihoamerické zemi přetrvávají protesty namířené proti zadržení organizátora protivládních demonstrací. Policie na kameny házené demonstranty odpovídá slzným plynem, hlášeny jsou bohužel i oběti na životech. Jednou z obětí je imístní královna krásy z Valencie Génesis Carmonaová, která skončila v nemocnici se střelným zraněním hlavy a nakonec mu podlehla. Další desítky lidí utrpěly zranění.

19/02/2014 Ukrajina: prezident se dohodl se zástupci opozice na příměří

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se dohodl na dočasném příměří s opozicí. Během středečního večera také odvolal funkce náčelníka generálního štábu. Prezidentská kancelář to uvedla na svých webových stránkách. Příměří následně potvrdili i představitelé opozice. Podle agentury AP to uvedla na svých webových stránkách prezidentská kancelář. Smír vzápětí potvrdil i jeden z opozičních vůdců Arsenij Jaceňuk. Žádné detaily o příměří ani o těchto jednáních zatím nejsou známé. Průběžně aktualizujeme.

19/02/2014 Ukrajina: pravicoví radikálové obsadili vládní budovy ve Lvově

Na západě země, v tradiční baště ukrajinského nacionalismu Lvovu, se odpůrci prezidenta Viktora Janukovyče zmocnili sídel úřadů a policie a vyhlásili “politickou autonomii” na ústřední moci. Do rukou protivládních demonstrantů se dostalo i zdejší sídlo ukrajinské kontrarozvědky, oblastní centrála policie i prokuratura. Lidé z oken vyhazovali úřední dokumenty, na ulici je pálili.

18/02/2014 Ukrajina: Protesty v Kyjevě – 11 mrtvých, stovky zraněných, policie na postupu

Během úterního protestního pochodu se radikální část demonstrantů pokusila proniknout do sídla ukrajinského parlamentu a vyplenili hlavní štáb vládní Strany regionů. Centrum ukrajinské metropole se následně změnilo v bitevní pole. V plamenech je podle dostupných záběrů část ústředního náměstí Nezávislosti, nefunguje kyjevské metro. Demonstranti ve snaze zabránit pořádkovým silám v postupu staví provizorní stavby zapalují pneumatiky. Pořádkové síly používají vodní děla, gumové projektily, slzný plyn a ohlušující granáty. V ulicích jsou také obrněné transportéry. Různí se údaje o počtu obětí, ukrajinské úřady uvádí 11 obětí včetně policistů, opozice hovoří až o 15.

16/02/2014 Ukrajina: opozice plánuje protestní pochod před budovu parlamentu

Na úterý 18.2. plánují opoziční skupiny pod vedením Arsenije Jaceňuka protestní pochod před budovu ukrajinského parlamentu. Pochod je naplánován na den poté, co se jiný opoziční lídr, předseda strany UDAR Vitalij Kličko vrátí ze schůzky s německou kanceléřkou Merkelovou.

15/02/2014 Černá hora: násilnosti policie rozehnala slzným plynem

Protivládní demonstraci asi dvou stovek lidí rozehnala dnes policie v hlavním městě Černé Hory Podgorici. K zásahu s použitím slzného plynu se policisté rozhodli poté, co na ně skupina radikálních účastníků začala házet kamení. Podle tamních médií protest zorganizovala přes Facebook skupina “Revoluce v Černé Hoře. Všichni do ulic”, která už předtím vyzývala k demonstracím po vzoru nynějších sociálních protestů v Bosně.

15/02/2014 Bahrajn: jeden mrtvý policista při třetím výročí protivládních protestů

Příslušník bahrajnských bezpečnostních sil byl smrtelně raněn po výbuchu bomby v rámci nepokojů při třetím výročí vypuknutí protivládních protestů namířených vůči vládě ovládané sunnity. Představitelé ministerstva vnitra dále prohlásili, že ve stejný den policie zatkla na 25 militantů a vzbouřenců. V zemi přetrvává napětí od doby, kdy bahrajnská vláda na jaře 2011 s pomocí Saúdské Arábie potlačila šíitské povstání inspirované arabskými revoltami v okolních zemích. Politická dohoda je stále v nedohlednu.

15/02/2014 Irák: při nočních útocích zemřelo 16 vojáků a policistů

Při útocích na několika místech v Iráku v noci na sobotu zemřelo 16 vojáků a policistů. K největším násilnostem došlo v oblasti ležící severně od hlavního města Bagdádu. Sedm policistů a čtyři vojáci se v pátek pozdě večer stali oběťmi útoků neznámých útočníků v lokalitách ležících severně od irácké metropole. Dalších pět vojáků pak v noci zemřelo při útocích jižně od Bagdádu.

12/02/2014 Rusko: Moskva hodlá vetovat rezoluci o humanitární pomoci Sýrii

Rusko pohrozilo, že v Radě bezpečnosti OSN uplatní své právo veta na západní návrh rezoluce o humanitární pomoci Sýrii. Moskva má podezření, že cílem usnesení je vytvořit základ pro vojenský zásah v této arabské zemi. Uvedl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov. Návrh, připravený některými západními a arabskými státy, byl předložen členům RB OSN v úterý. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov jej označil za “naprosto nepřijatelný”, protože vyznívá jako ultimátum pro Damašek.

10/02/2014 Afghánistán: při útoku v Kábulu přišli o život dva američtí kontraktoři

Dva příslušníci soukromé bezpečnostní firmy, pracující pro mezinárodní misi ISAF byli zabiti po explozi nástražného výbušného systému ve vozidle. Incident potvrzuje rostoucí nejistotu ohledně budoucnosti Afghánistánu v souvislosti s plánovaných odchodem amerických sil a rostoucí aktivity Tálibánu.

07/02/2014 Ukrajina/Turecko: Opilý cestující se pokusil unést letadlo a přistát s ním v Soči

Turecké stíhačky přinutily k přistání v Istanbulu letadlo, které se pokusil unést opilý ukrajinský turista. Letadlo letělo na pravidelné lince z Charkova do Istanbulu. Pasažér ukrajinské národnosti vyhrožoval vyhozením stroje do povětří, pokud nezamíří do Soči. Muže po incidentu zadržela v Istanbulu turecká zásahová jednotka.

07/02/2014 Bosna a Hercegovina: protesty po celé zemi

Poté, co policie 5. února brutálně zmlátila demonstranty, protestující proti lhostejnosti úřadů k rostoucí nezaměstnanosti a utrácení veřejných prostředků, stoupá napětí v celé zemi. Protesty se během čtvrtka rozšířily do měst  Sarajevo a Zenice. V Tuzle občané žádají rezignaci kantonální vlády. Objevují se výzvy k solidárním demonstracím, k nimž má dnes dojít také v srbské části země ve městě Banja Luka.

06/02/2014 Ukrajina: výbuch v odborové centrále

V kyjevské odborové centrále obsazené demonstranty vybuchla nálož a vážně zranila dva lidi. Trhavina byla ukryta v balíku s nápisem “léky”.

06/02/2014 USA: varování před skrytými výbušninami

Americké ministerstvo vnitrostátní bezpečnosti (US Homeland Security) vydalo varování pro občany cestující na olympijské hry v Soči před možnými výbušninami ukrytými v tubách od zubní pasty, které mohou obsahovat komponenty schopné poškodit letadlo. Ministerstvo vydalo varování jak pro americké letecké společnosti, tak pro ty zahraniční. Před zahájením zimních olympijských her v Soči více než polovina Američanů počítá s možností teroristického útoku na olympiádu. Zjistil to průzkum veřejného mínění CNN/ORC.

05/02/2014 Ukrajina: do Černého moře vplula americká loď

Do neutrálních vod Černého moře ve středu vplula loď amerického vojenského námořnictva Mount Whitney, která má v regionu hlídkovat během olympijských her v Soči. Informaci amerického velení potvrdil mluvčí ruského vojenského námořnictva. Ze Středozemního do Černého moře se má přesunout i americký raketový torpédoborec Ramage.

03/02/2014 Rusko/Ukrajina: americké lodě jsou v Černém moři kvůli Soči

Ministerstvo obrany Ukrajiny dříve poznamenalo, že dvě lodě vojenské flotily USA (torpédoborec Ramage a veliteľská loď Mount Whitney) se dostanou do vod Černého moře v úterý nebo ve středu. Důvodem jejich nasazení je již dříve avizované zajištění bezpečnosti amerických účastníků olympijských her v Soči – pro případ mimořádné události a jejich proniknutí do výsostných vod Ukrajiny se neplánuje, konstatovala Ukrajina. Nepotvrzuje se tak původně šířená spekulace, že lodě plují do Černého moře kvůli politcké krizi na Ukrajině.

03/02/2014 Rusko: Student v Moskvě si vzal rukojmí, zastřelil policistu a učitele

Dva mrtvé si vyžádal pondělní útok jednoho ze studentů ve škole v ruském hlavním městě Moskvě. Útočník byl posléze zadržen. Úřady nejprve oznámily, že útočníkem je otec jednoho z dětí ze školy v severovýchodní části města. Zadržel asi dvě desítky 15letých žáků střední školy, uvedla agentura RIA Novosti. Požadavky útočník nevznesl.

02/02/2014 Thajsko: náročné volby navzdory protestům

V Thajsku začínají parlamentní volby navzdory uzavření řady volebních místností  a strachu z dalších násilností, které Thajsko provázejí již několik měsíců. Vláda přesto varovala, že možná nebude schopná zabránit násilí, pokud protivládní demonstranti budou bránit lidem hlasovat. Nynější volby podle opozice nevrátí Thajsku politickou stabilitu. Opozice rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové a dosazení nevoleného orgánu, který by přijal volební a další politické reformy. Největší opoziční uskupení Demokratická strana volby, které nemá šanci vyhrát, bojkotuje.

31/01/2014 SRN: V Mnichově začíná jubilejní padesátá konference o bezpečnostní politice

V německém Mnichově byla zahájena 50. každoroční konference o bezpečnostní politice, která bude trvat 3 dny. Klíčovými tématy bude situace na Ukrajině a pokračující občanská válka v Sýrii. V sobotu se čeká mimo jiné vystoupení amerických ministrů zahraničí a obrany Johna Kerryho a Chucka Hagela o budoucnosti transatlantické vazby. V neděli by měl summit vyvrcholit diskusí o vztazích na Balkáně a o vývoji v Íránu.

29/01/2014 Turecko: vznikla Rada pro spolupráci s Íránem

Írán a Turecko dnes podepsali dohodu o zřízení Nejvyšší rady pro politickou spolupráci. K podpisu došlo během setkání mezi íránským prezidentem Rúháním a tureckým premiérem Erdoganem. Dohoda s dlouholetým geopolitickým rivalem je dalším z ukazatelů proměn v turecké zahraniční politice směrem k umírněnějšímu kurzu.

29/01/2014 USA: mráz ochromil jih USA

Mrazivé počasí spojené s padajícím sněhem ochromilo jižní části Spojených států, které na ně nejsou zvyklé. Tisíce lidí strávily noc na dnešek v dopravních zácpách, ve školách či kostelech, když se kvůli uzavřeným či neprůjezdným silnicím nemohly dostat domů. V pěti státech potýkajících se s kalamitou trvá od úterka stav nouze. Většina úřadů a škol v postižené oblasti dnes zůstala zavřena. V noci na dnešek však naopak desítky škol nechaly otevřeno studentům, kteří se kvůli ochromené dopravě nemohli dostat domů. Podle televizní stanice ABC bylo jen na území států Georgie a Alabama takto postiženo na 8000 studentů.

28/01/2014 Srbsko: vláda navrhla vypsání předčasných voleb

Srbská vláda navrhla prezidentu Nikoličovi, aby vypsal předčasné volby. O mimořádných volbách se v Srbsku diskutuje už od loňského léta. Pro jejich uspořádání se v sobotu konečně veřejně vyslovil místopředseda vlády Aleksandar Vučić, který je zároveň předsedou Srbské pokrokové strany (SNS). Vedení této nejsilnější politické formace v zemi záměr svého šéfa den poté podpořilo. Očekává se, že prezident tak učiní ve středu a volit se bude 16. března.

28/01/2014 Ukrajina: premiér Azarov rezignoval

Ukrajinský premiér Mykola Azarov dnes podle tiskového oddělení vlády podal demisi. Učinil tak s cílem uklidnit situaci v zemi. Opozice však nadále požaduje rezignaci prezidenta.

28/01/2014 Ukrajina: opozice se dohodla s prezidentem na amnestii pro zatčené

Jednání s Janukovyčem se zúčastnil Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk a Oleh Ťahnybok, uvedla prezidentská kancelář bez dalších podrobností. “Výsledkem schůzky je principiální shoda obou stran ohledně přijetí zákona o amnestii. Amnestie vstoupí v platnost pouze v případě, že budou opuštěny všechny obsazené budovy a zrušena blokáda cest. V opačném případě spáchané delikty amnestovány nebudou,” prohlásila ministryně spravedlnosti Olena Lukašová podle agentury ITAR-TASS.

27/01/2014 Thajsko: lídr protestů požádal o vojenskou ochranu

Jeden z opozičních lídrů Suthep Thaugsuban požádal thajskou armádu o ochranu poté, co byl nedávno zastřelen jiný představitel protestního hnutí.

26/01/2014 Ukrajina: dav obsadil ministerstvo spravedlnosti, hrozí vyhlášení výjimečného stavu

Vyhlášením výjimečného stavu na Ukrajině pohrozila v pondělí ukrajinská ministryně spravedlnosti Olena Lukašová poté, co demonstranti v neděli obsadili sídlo jejího úřadu v Kyjevě. Lukašová je vyzvala, aby budovu rychle opustili. Server BBC uvedl, že podle svědeckých výpovědí pronikl dav do budovy ministerstva spravedlnosti bez odporu. „Pokud budovu ministerstva spravedlnosti neopustí, požádám Národní bezpečnostní radu Ukrajiny o vyhlášení výjimečného stavu,“ řekla ministryně televizi Inter TV.

26/01/2014 USA: Kongres seškrtal výdaje pro Afghánistán

Americký Kongres nečekaně seškrtal fondy určené na poslední rok války v Afghánistánu. Na polovinu omezil rozvojovou pomoc a vojenskou pomoc redukoval na 40% původně plánovaných 2,6 miliardy dolarů.

25/01/2014 Ukrajina: opozice odmítla nabídku vést vládu

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nabídl opozici místo v obměněné vládě, a to hned post nejpřednější. V sobotu to s odkazem na prohlášení prezidentské kanceláře uvedly agentury AFP a AP. Opozice návrh podle agentury Unian odmítla. Střety radikálních demonstrantů s policií ale pokračovaly i v sobotu, kdy také úřady potvrdily třetí oběť nepokojů. Podle opozice je však mrtvých až sedm.

25/01/2014 Egypt: násilnosti si vyžádaly 29 mrtvých

Při násilnostech během demonstrací v Egyptě dnes zahynulo nejméně 29 lidí. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Velká část z nich přišla o život v hlavním městě Káhiře a na jeho předměstích, kde se shromáždily tisíce stoupenců armádou řízené vládní moci a stovky opozičních islamistů. Země si dnes připomínala tři roky od lidových bouří, které vedly ke svržení tehdejšího dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka

22/01/2014 Středoafrická republika: mrtví po střetech v hlavním městě Bangui

Nejméně deset obětí bylo zabito 22. ledna během dalších ozbrojených střetů mezi křesťanskými milicemi a bojovníky muslimských oddílů Séléka, tvrdí agentura AFP.

22/01/2014 USA: ministerstvo zahraničí zruší víza Ukrajinců “spojených s násilím”

Velvyslanectví USA v Kyjevě iznámilo, že revokuje víza ” Ukrajinců spojených s násilím”. Ambasáda nepředložila jména, ale oznámila, že “zvažuje další akci” proti těm, kdo jsou zodpovědní za nynější násilí”.

21/01/2014 Írán: válečné lodě míří do Atlantiku

Íránské námořnictvo v úterý vyslalo do Atlantského oceánu dvě plavidla. Torpédoborec Sabalan a vrtulníková loď Kharg vyrazily na tříměsíční misi z přístavu Bandar Abbás na jihu Íránu. Je na nich i 30 námořních kadetů, kteří se mají zacvičovat. Jdeo vůbec první misi íránských plavidel v atlantických vodách.

21/01/2014 Thajsko: vláda vyhlásila výjimečný stav

Thajská vláda dnes vyhlásila šedesátidenní výjimečný stav. Týká se hlavního města a přihlehlých regionů a vstupuje v plastnost ve středu a má zabránit protestům, které již několik měsíců blokují hlavní město. Vyhlášení výjimečného stavu ohlásil po mimořádném zasedání kabinetu náměstek ministra vnitra. Bezpečnostním složkám výjimečný stav umožňuje vyhlašovat zákaz vycházení, zadržovat podezřelé bez formálního obvinění, cenzurovat média, zakázat politická shromáždění více než pěti osob nebo vyhlašovat zvláštní bezpečnostní zóny ve městě.

20/01/2014 Rusko: úřady upozorňují na možnou přítomnost sebevražedných útočníků v Soči

Hoteliéři v Soči dostávají varování od Federální bezpečnostní služby (FSB) před rizikem, že černá vdova může chystat útok přímo ve městě, kde se již atentátnice podle všeho nachází. Má jít o Ruzzan Ibragimovu, která patří mezi t bývalé manželky kavkazských ozbrojenců. Jejich muži přišli o život v boji proti ruské armádě a sebevražednými atentáty chtějí černé vdovy jejich smrt pomstít.

20/01/2014 EU & USA: od pondělí se zmírňují sankce vůči Íránu

Evropská unie zmírňuje sankce vůči Íránu, rozhodli v Bruselu ministři zahraničí členských zemí. Učinili tak v reakci na dnešní kroky Teheránu, který začal plnit dohody okolo svého jaderného programu. Od pondělí se zmírňuje omezení na zákaz dovozu, převozu a koupě íránských petrochemických výrobků a spojených služeb, třeba poskytování plavidel pro podobné obchody. Bude možné obchodování se zlatem a drahými kovy s íránskou vládou, jejími úřady a centrální bankou v Teheránu. Podle dohody z loňského roku byl také desetkrát navýšen práh pro finanční transakce do Íránu a z něj. Ulehčit by to mělo zejména obchodu.

20/01/2014 Jižní Súdán: armáda dobyla důležité ropné středisko

Jihosúdánská armáda dobyla důležité středisko těžby ropy Malakal, které ovládali povstalci vedení bývalým viceprezidentem Riekem Macharem. Ti to ale popírají s tím, že město i po dnech tvrdých bojů dál drží.

19/01/2014 Ukrajina: tvrdé střety demonstrantů s policií v Kyjevě

Ke střetům s pořádkovými silami došlo v neděli v centru ukrajinské metropole Kyjeva krátce poté, co se desetitisíce lidí opět sešly na masové protivládní demonstraci. Protestující rozhořčily i nové zákony s přísnějšími tresty proti demonstrantům, které před pár dny vládní většina prosadila v parlamentu. Několik stovek radikálů podle agentur začalo útočit holemi na policisty, stojících v kordónech na cestě k sídlu vlády a parlamentu. Snažili se také převracet policejní autobusy, jeden z nich podpálili zápalnou lahví. Policie odpověděla slzným plynem i obušky.

17/01/2014 Rusko: výbuchy na jihu země

Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy, které dnes večer zahřměly v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu na jihu Ruska. Podle agentury ITAR-TASS výbuchy zranily dva policisty a pět civilistů, všichni museli být hospitalizováni. Místní úřady připisují incident spíše vyřizování účtů v podsvětí, než teroristům.

17/01/2014 Afghánistán: sebevražedný útok v centru Kábulu

Nejméně 13 mrtvých, Afghánců i cizinců, si vyžádal dnešní útok na oblíbenou libanonskou restauraci v diplomatické čtvrti afghánské metropole Kábulu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Ta ještě nebyla s to upřesnit národnost zabitých cizinců. K útoku se již dříve přihlásilo radikální hnutí Taliban, jehož mluvčí hovořil o zabitých Němcích. Německé ministerstvo zahraničí dosud tato tvrzení nepotvrdilo, ani neodmítlo.

14/01/2014 Egypt: referendum o nové ústavě

V Egyptě začíná dvoudenní referendum o nové ústavě. Jestliže ji lidé schválí, otevře se tím cesta pro parlamentní a prezidentské volby. Nová ústava nahrazuje tu, kterou Egypt přijal v prosinci 2012 a jejíž obsah vznikal pod taktovkou Muslimského bratrstva.

13/01/2014 Saúdská Arábie: neznámí ozbrojenci napadli auto s německými diplomaty

Útočníci dnes ve městě al-Awamiyah stříleli na auto, vezoucí dva pracovníky německé diplomatické mise. Oba diplomaté vyvázli bez zranění.

12/01/2014 Španělsko: několikatisícový protest na podporu vězněných separatistů

Desítky tisíc demonstrantů, včetně členů a sympatizantů levicových a nacionalistických stran, protestuje v ulicích Bilbaa za propuštění vězněných členů baskické separatistické organizace ETA.

Napsat komentář