Aktuální zprávy

11/01/2014 Rusko: Policie zadržela na severu Kavkazu několik údajných teroristů

Ruské bezpečnostní složky při rozsáhlé operaci v okolí severokavkazského města Nalčiku zadržely pět extremistů, kteří jsou podle agentury ITAR-TASS příslušníky „mezinárodní teroristické organizace“. O zadržení pětice údajných teroristů informoval novináře Národní protiteroristický výbor (NAK), který je zvláštní složkou ruské kontrarozvědky FSB. Při ohledání místa, kde byla skupina zadržena, našli podle ruské agentury vyšetřovatelé výbušný systém připravený k odpálení. Nálož měla výbušnou sílu odpovídající dvěma kilogramům trinitrotoluenu, tedy zhruba trojnásobek ve srovnání s trhavinami, které koncem prosince teroristé odpálili v jihoruském Volgogradu. Tam koncem prosince při dvou sebevražedných atentátech zahynulo 34 lidí a víc než 100 bylo zraněno.

10/01/2014 Indie: vláda požaduje stažení amerického diplomata

Indie vyzvala americkou protistranu, aby z amerického velvyslanectví v Dillí stáhla jednoho ze svých diplomatů. Jedná se o odvetné opatření za vyhoštění indické diplomatky Dévajání Khóbrágadeové, protože se údajně měla dopustit vízového podvodu a vykořisťovala služebnou.

10/01/2014 Středoafrická republika: prezident i premiér rezignovali

Středoafrický prozatímní prezident Michel Djotodia i premiér Nicolas Tiengaye rezignovali na své funkce. Oznámili to dnes v závěrečném prohlášení účastníci dvoudenního regionálního summitu středoafrických zemí (CEEAC) v čadské metropoli Ndjameně. Vedení Středoafrické republiky bylo terčem kritiky okolních zemí, protože se mu nedařilo zastavit sektářské násilí.

09/11/2014 Rusko: protiteroristická operace ve Stavropolském kraji

Ruské bezpečnostní síly dnes zahájily rozsáhlou bezpečnostní operaci ve Stavropolském kraji, jež se nachází poblíž Soči. Důvodem je nalezení čtyř aut s celkem pěti mrtvými uvnitř. Po inspekci jednoho z nich vyuchla nedaleko od něj improvizovaná nálož. Ruské orgány prověřují možnost propojení incidentu s teroristickými hrozbami v souvislosti s blížící se zimní olympiádou v Soči.

08/11/2014 Sýrie: vzbouřenci dobyli štáb ISIL v Iráku

Syrští islamističtí vzbouřenci obsadili ve středu halabské velitelství skupiny Islámský stát v Iráku a v Levantě. Oznámila to v Británii působící skupina monitorující lidská práva v Sýrii SOHR. Útočníci se nechali natočit před obsazenou budovou dětské nemocnice, kde štáb byl. Halabský štáb Islámského státu v Iráku a v Levantě se nacházel ve čtvrti Kádí Askar. Pod tlakem útoků tam jeho bojovníci, z nichž mnozí byli zahraniční, pozabíjel na padesát zadržovaných zajatců, mezi nimiž byli i novináři a humanitární pracovníci.

08/01/2014 Thajsko: vláda posílá do Bankoku další tisíce policistů

Celkem 15 000 policistů a vojáků posílá thajská vláda do hlavního města v očekávání hromadné stávky. Opozice protestují proti premiérce Šinavatrové a návrhu zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit bývalý premiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Demonstranti nedávno deklarovali záměr ovládnou během ledna centrum hlavního města a blokovat ho.

03/01/2014 Egypt: výbuch nedaleko ústředí zpravodajské služby

Exploze zatím blíže neurčené trhaviny zasáhla garážový komplex poblíž sídla egyptské zpravodajské služby GIS. Egyptské autority zatím incident nekomentovaly.

03/01/2014 Sýrie: únos pracovníků Lékařů bez hranic

Na severu Sýrie je od čtvrtečního večera nezvěstných pět členů organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle dnešního prohlášení této organizace je únosci vyvedli večer z domu údajně k výslechu. MSF se snaží se svými členy navázat kontakt, zatím ale marně. MSF nesdělila národnost dotyčných, ani jejich funkce v syrském působišti. Většinu severosyrského území má v rukou opozice, ale vláda drží na severu stále několik enkláv.

01/01/2014 Česká republika: Palestinský velvyslanec v Praze raněn po explozi v bytě

Palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál byl dnes těžce raněn po zatím blíže neupřesněné explozi ve svém bytě. Podle zatím nepotvrzených informací z místa došlo k výbuchu při otevírání trezoru v domě. Muž údajně utrpěl zranění dolních i horních končetin.

30/12/2013 Řecko: neznámí útočníci stříleli na rezidenci německého velvyslance

Zatím neznámí střelci vypálili 20 ran na bránu rezidence německého velvyslance Wolfganga Dolda. Zranění ani větší škody nejsou hlášeny.

30/12/2013 Čína: při údajném teroristickém útoku v Sin-ťiangu osm mrtvých

Čínská policie dnes v neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země zastřelila osm lidí při údajném teroristickém útoku. S odvoláním na regionální vládu o tom informovala agentura Reuters. Incident se odehrál se v okrsku Jarkand nedaleko města Kašgar na dávné Hedvábné stezce na jihu Sin-ťiangu. Podle prohlášení, které vláda Sin-ťiangu zveřejnila na svých oficiálních internetových stránkách, „kolem půl sedmé hodiny ranní devět zločinců s noži napadlo policejní stanici v Jarkandu. Házeli výbušná zařízení a zapálili policejní vozy“.

30/12/2013 Rusko: druhý bombový útok ve Volgogradu za 24 hodin

Nejméně deset mrtvých si dnes vyžádal výbuch bomby v trolejbusu v ruském městě Volgograd. Ruská média jednu chvíli informovala o 15 obětech, ale agentura Interfax později tento údaj zredukovala na deset a server BBC na 12. Zraněných je kolem dvou desítek. Ruské úřady jsou přesvědčeny, že po necelých 24 hodinách po explozi na volgogradském hlavním vlakovém nádraží šlo o další sebevražedný útok.

29/12/2013 Rusko: Osmnáct mrtvých při výbuchu ve Volgogradu

Při výbuchu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska dnes zemřelo osmnáct lidí, zraněných je desítky. Televize RT uvádí, že k explozi došlo v přízemí blízko bezpečnostních rámů u vstupu do haly vlakového nádraží. Z budovy se následně začal valit kouř a vypukla panika. Policie nádraží ihned evakuovala.

28/12/2013 Thajsko: během pokračujících protestů byl zastřelen demonstrant

Již měsíc trvající střety mezi thajskou policií a demonstranty si vyžádaly další oběť na životě. Opozice  protestují proti premiérce Šinavatrové a návrhu zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit bývalý premiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Při posledních událostech, jimž předcházel střet mezi policií a zhruba 500 demonstranty byl zatím neidentifikovanými střelci zabit jeden demonstrant a čtyři museli být převezeni do nemocnice.

28/12/2013 Rusko: úspěšný test ICBM

Ruská armáda úspěšně otestovala mezikontinentální balistickou raketu Topol. Cvičná střela odpálená ze střelnice Kapustin Jar u jihoruské Astrachaně zasáhla stanovený cíl na kazašské střelnici. Ruské ministerstvo obrany v minulosti opakovaně oznámilo záměr nahradit do roku 2021 většinu zastarávajících balistických střel, mimo jiné i zmíněných Topolů, moderními střelami nového typu Topol-M (SS-27) a Jars.

27/12/2013 Egypt: střety mezi policií a Muslimským bratrstvem

Rozsáhlé protesty a výtržnosti příznivců Muslimského bratrstva si vyžádalo rozhodnutí vlády prohlásit muslimské bratry za teroristickou organizaci. Během střetů s policií v centru Káhiry 27.12. byli tři příznivci MB zastřeleni bezpečnostními silami a zhruba 265 zatčeno.

27/12/2013 Sýrie: vládní síly zaútočily na jihu země na islamisty

Syrská armáda dnes podnikla útok proti islámským povstalcům v horách v oblasti Kalamún severně od hlavního města Damašku. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) podle agentury Reuters oznámila, že bitva si vyžádala kolem 60 mrtvých. Podle Reuters informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

27/12/2013 Rusko: tři mrtví po bombovém atentátu na jihu země

Nejméně tři mrtvé si dnes vyžádal bombový útok v jihoruském Pjatigorsku. Informovala o tom agentura Reuters. Pjatigorsk je administrativním centrem Severokavkazského federálního okruhu. Auto naložené trhavinami explodovalo podle agentury ITAR-TASS poblíž nákupního centra. Interfax uvedl, že výbuch vážně poškodil budovu dopravní policie.

27/12/2013 Libanon: Silná exploze v centru města, cílem kritik Hizballáhu

Terčem bombového atentátu byl podle libanonských bezpečnostních zdrojů  Muhammad Šatar, jenž doposud působil jako poradce někdejšího premiéra Saada Harírího. Páteční exploze je důkazem, že se do Libanonu ve stále větší míře přelévá sektářské násilí, související s občanskou válkou v sousední Sýrii.

23/12/2013 Irák: Ozbrojenci zaútočili na budovu regionální TV

Pět novinářů zahynulo při útoku na sídlo regionální televize v iráckém Tikrítu. Informovala o tom zpravodajská televize Al-Džazíra. Násilnosti v Iráku si za dnešní den vyžádaly dalších nejméně dvacet lidských životů.

23/12/2013 Rusko: námořnictvo zavádí novou ponorku

Ruské vojenské námořnictvo v Severodvinsku na pobřeží Bílého moře převzalo do výzbroje novou strategickou jadernou ponorku třídy Borej. Alexandr Něvskij nese 16 mezikontinentálních balistických raket Bulava. Třída Borej se má stát páteří ruských strategických námořních sil.

18/12/2013 Itálie: protestní hnutí plánuje na středu velkou demonstraci v Římě

V italské metropoli se má ve středu uskutečnit rozsáhlá protivládní demonstrace. Protestu na římském náměstí Piazza del Popolo by se podle organizátorů mohlo zúčastnit až 40 000 lidí. Někteří odpůrci kabinetu ovšem svou účast na demonstraci ještě zvažují. Obávají se, že protestu zneužijí pravicoví radikálové a pokusí se při akci vyprovokovat incidenty.

18/12/2013 Jižní Súdán: ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany k opuštění země

Americké ministerstvo zahraničí omezilo svou činnost v Jižním Súdánu a vydalo urgenci pro své občany, aby pokud možno co nejdříve opustili jihosúdanské území. Důvodem jsou pokračující kmenové střety a zvýšené riziko útoku na americké občany.

16/12/2013 Čína: pouliční násilí v provincii Sin-ťiang

Čínské bezpečnostní složky zastřelily 14 lidí v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Stalo se tak při pouličním násilí, při kterém přišli o život také dva policisté. Uvedly to dnes podle agentury Reuters místní úřady. Dav v neděli večer mával noži a házel výbušniny na policisty, kteří přijeli do jedné vesnice zatknout několik osob pro podezření ze zločinů, uvedly úřady.

15/12/2013 Švédsko: pravicoví extremisté napadli demonstranty

Švédská policie zatkla 28 lidí poté, co skupina pravicových extremistů napadla demonstranty protestující proti neonacismu na předměstí hlavního města Stockholmu. Na skupinu zaútočili radikálové láhvemi, pochodněmi a petardami, informovala agentura AP. Policejní mluvčí Sven-Erik Olsson řekl, že asi 200 lidí se v neděli účastnilo plánované, pokojné demonstrace na předměstí Karrtorp, když byli napadeni menší skupinou asi 40 extremistů. Zadržení budou patrně obviněni z výtržnictví a fyzických napadení.

15/12/2013 Jemen: Parlament odmítá americké drony

Jemenský parlament v neděli odhlasoval zákaz americkým bezpilotním letadlům, aby útočila na vybrané cíle v zemi. Důvodem je čtvrteční incident, při kterém americká raketa údajně zabila několik svatebčanů. Jemenská vláda ale mluvila o členech Al-Káidy.

13/12/2013 Bangladéš: úřady oznámily popravu vůdce islamistů

Bangladéš oznámil popravu Abdula Kadera Mullaha, vůdce  supiny Jamaat-e-Islami. Mullah byl obviněn ze zabití desítek lidí během povstání z roku 1971.

12/12/2013 Jemen: Desítky obětí po násilných sektářských střetech

Více než čtyřicet lidí zemřelo v důsledku ozbrojeného střetu mezi sunnitskými a šíitskými milicemi v severním Jemenu ve městě al-Fagga.

12/12/2013 Thajsko: protesty se zostřují, demonstranti přerušili přívod elektřiny do vládních budov

Protivládní demonstranti dnes v thajském hlavním městě obnovili svou taktiku obléhání vládních úřadů. Přerušili dodávku elektřiny do sídla premiérky Jinglak Šinavatrové a vyzvali policii, aby tyto komplexy opustila. Protestující, kteří se před předčasnými volbami plánovanými na 2. února 2014 snaží nahradit kabinet nevolenou radou, pohrozili, že pokud policie neodejde, vynutí si vstup do úřadů silou.

11/12/2013 Madagaskar: epidemie dýmějového moru

Dle informací BBC, zasáhla vesnici na Madagaskaru zepidemie dýmějového moru. Potvrdily to zdravotní testy poté, co minulý týden zemřelo nejméně 20 lidí ve vesnici nedaleko města Mandritsara v severozápadní části ostrova. V minulém roce na Madagaskaru na mor zemřelo 60 lidí, což byl nejvyšší zaznamenaný počet na světě. Nejohroženější skupinou jsou vězni, kteří žijí v nehygienických podmínkách v přeplněných věznicích, které s nimi sdílí i značné množství krys.

9/12/2013 Ukrajina: Policie zahájila rozebírání barikád blokujících vládní budovy

Ukrajinská policie a vojáci ministerstva vnitra začali podle opozičních předáků odstraňovat barikády proevropských demonstrantů, blokující přístup k sídlu vlády v Kyjevě. Generální prokurátor podobně pod hrozbou trestního stíhání vyzval demonstranty, aby vyklidili obsazené veřejné budovy a ukončili blokádu vlády, parlamentu a dalších úřadů. Ke srážkám mezi demonstranty a bezpečnostními složkami prozatím nedošlo.

8/12/2013 Řecko: tři mrtví po přestřelce na hranicích s Albánií

Dva Albánci a řecký policista zemřeli při přestřelce, která se v neděli ráno strhla na albánsko-řeckých hranicích. Informoval o tom řecký státní rozhlas s odvoláním na sdělení policie. Policejní velitelství v pohraničním městě Florina uvedlo podle DPA, že přestřelka začala, když řecká pohraniční policie chtěla zkontrolovat osoby přijíždějící ze sousední Albánie. Důvod jednání útočníků zatím není zcela jasný. Policie ale předpokládá, že se mohlo jednat o pašeráky drog, kteří se obávali zadržení.

05/12/2013 Alžírsko: Trojka severoafrické Al-Káidy zabita

Zdroje blízké alžírské armádě potvrzují, že se během bezpečnostní operace podařilo zabít třetí nejvýše postavenou osobu severoafrické Al-Káidy. Vojáci během přestřelky v poušti na jihu Alžírska zabili muže jménem Abu Bassen a čtyři jeho společníky.

05/12/2013 Jemen: sebevražedný útok v San’á

Minimálně 20 lidí zahynulo v důsledku bombového útoku a následné přestřelky před budovou ministerstva obrany v hlavním městě Jemenu, v San’á.

04/12/2013 Irák: ozbrojenci napadli policejní služebnu v Kirkúku

Nástražný výbušný systém umístěný ve vozidle poblíž policejní stanice v Kirkúku usmrtil 5 osob a dalších 65 zranil. Policie brzy uzavřela oblast a strůjce útoku obklíčila. Během následné přestřelky byli dva teroristé zabiti, zatímco zbylí dva na sobě odpálili své sebevražedné vesty.

04/12/2013 Ukrajina: vládnoucí strana vyzvala stoupence k mobilizaci

Vládnoucí Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče vyzvala své stoupence k mobilizaci a ochraně vládních budov, tvrdí agentura RIA Novosti.

03/12/2013 Ukrajina: Parlament nebude hlasovat o důvěře vládnímu kabinetu

Ukrajinský parlament dnes odmítl návrh opozice hlasovat o důvěře kabinetu premiéra Mykoly Azarova. Opoziční poslanci se tímto způsobem snažili sesadit vládu, která čelí rozsáhlé kritice za sobotní tvrdé rozehnání demonstrace proti zastavení integrace země s Evropskou unií. Azarov se dnes za postup policie omluvil, opozice nicméně žádá jeho rezignaci. Schůze, na níž chtěla opozice vyslovit vládě nedůvěru, začala v ukrajinském parlamentu dnes ráno. Prosadit hlasování se ale nepodařilo, což podle agentury AP znamená, že politické napětí v zemi zůstává nevyřešeno. V ulicích metropole jsou nadále tisíce lidí, kteří jsou rozhořčeni, že vláda zastavila sbližování s EU. Kritizují také způsob, jakým policie zasáhla proti protivládním demonstrantům.

02/12/2013 Ukrajina: Do Kyjeva se sjíždí vojenské posily

Odpolední spekulaci, že se do do hlavního města Ukrajiny sjíždějí vojenské posily, potvrdila tisková služba vojsk ministerstva vnitra. Spekulaci o možném vyhlášení výjimečného stavu ale premiér Mykola Azarov popřel.

02/12/2013 Nigérie: v baště islamistů vyhlášen zákaz vycházení

Úplný zákaz vycházení byl dnes vyhlášen ve městě Maiduguri, které je na severovýchodě Nigérie baštou islamistické sekty Boko Haram. Podle agentury Reuters tak vláda státu Borno reagovala na noční útok přisuzovaný právě ozbrojencům z této skupiny. Žádné podrobnosti o něm ale nejsou ve vládním prohlášení uvedeny; kabinet vyzval obyvatele státu ke klidu, dokud nebude situace zase pod kontrolou. V Maiduguri je po 24 hodin denně zakázán silniční provoz a kromě toho bylo přerušeno i veškeré letecké spojení s destinacemi ve státě Borno.

30/11/2013 Ukrajina: policie rozehnala protest odpůrců prezidenta

Pomocí slzného plynu a obušky rozehnala policie v centru ukrajinského Kyjeva v sobotu časně ráno protest zhruba čtyř set odpůrců prezidenta Viktora Janukovyče. Nelíbilo se jim, že odmítl podepsat dohodu o přidružení země k Evropské unii. Zásah si podle agentury AP vyžádal mnoho zraněných.

29/11/2013 Thajsko: povstalci vnikli do sídla armády

Více než 1000 thajských protivládních demonstrantů si dnes vynutilo vstup do sídla velení armády v Bangkoku. Jde o další vyostření snah o svržení premiérky Jinglak Šinavatrové. I přes pokračující nepokoje ale premiérka dnes v rozhovoru pro zpravodajský server BBC News odmítla uspořádání předčasných voleb. České ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům, aby se oblastem demonstrací vyhnuli.

28/11/2013 Thajsko: protivládní demonstranti obklíčili ministerstva

Thajští protivládní demonstranti dnes obklíčili několik dalších ministerských budov v metropoli Bangkoku a vynutili si jejich uzavření. Protesty, jichž se od neděle účastní desítky tisíc lidí, chtějí přimět premiérku Jinglak Šinavatrovou k rezignaci. Thajská policie dnes vydala zatykač na vůdce protestů, bývalého vicepremiéra Sutchepa Tchaugsubana, v souvislosti s okupací ministerstva financí, informovala agentura AFP. Nejvíce nespokojenců, asi 3000, se shromáždilo před ministerstvem vnitra. Protestující mávali vlajkami, pískali na píšťalky a prohlašovali, že v objektu hodlají přenocovat. Do komplexu ale navzdory výhrůžkám zatím nepronikli. Demonstranti dnes zamířili také k úřadu premiérky, který je chráněn mohutnými barikádami. Po čtvrthodinové potyčce s policií se protestující ale stáhli zpět do historického centra metropole.

27/11/2013 Irák: nejméně patnáct mrtvých při dvojitém bombovém útoku

Patnáct mrtvých a více než dvaatřicet zraněných si vyžádal dvojitý sebevražedný bombový útok v bagdádské čtvrti Sardia. Podle irácké policie byly nálože umístěny v místní populární kavárně.

25/11/2013 Ukrajina: demonstranti napadli v Kyjevě sídlo vlády

Skupina demonstrantů se dnes v centru Kyjeva znovu pokusila napadnout sídlo ukrajinské vlády, které od nedělní mohutné opoziční demonstrace chrání silné policejní oddíly. Dav prorazil zátarasy před vchody do budovy, ale příslušníci zásahové jednotky odrazili útok obušky a slzným plynem. Premiér Mykola Azarov, jehož rozhodnutí zastavit integrační proces s Evropskou unií protesty vyvolalo, útočníkům vzkázal, že se jich nebojí. Před hlavní vládní budovou se dnes ráno shromáždilo asi tisíc lidí, z nichž část v centru Kyjeva nocovala. V neděli se zúčastnili velké opoziční demonstrace, do níž se podle nezávislých odhadů zapojilo kolem 50.000 lidí.

24/11/2013 Indonésie: vydáno varování před rizikem sopečného výbuchu

Přibližně 15 000 obyvatel, žijících v okolí hory Mount Sinabung, bylo vyzváno k opuštění svých domovů kvůli zvýšenému riziku erupce vulkánu. Bezpečnostní koridor byl stanoven na 5 kilometrů v obvodu hory.

24/11/2013 Ukrajina: rozsáhlé protesty vůči proti odložení asociační dohody s EU

Několik tisíc lidí, podle některých zdrojů až deset tisíc, protestuje v centru Kyjeva proti nedávnému rozhodnutí ukrajinské vlády odložit přístupovou dohodu s EU. Demonstranti vykřikují protivládní hesla, mávají evropskými vlajkami a objevují se návrhy na vyhlášení výstražné stávky 27. listopadu.

23/11/2013 Pákistán: únos učitelů, kteří pomáhali s očkováním

Islámští radikálové v sobotu na severozápadě Pákistánu unesli 11 učitelů, kteří byli zapojeni do očkovací kampaně proti obrně. Údajně může jít o další z útoků na lidi, kteří se snaží zajistit prevenci proti této nebezpečné chorobě.

23/11/2013 Indie: úspěšný test balistické rakety

Indie úspěšně otestovala novou verzi rakety Dhanus, tvrdí s odkazem na indické armádní zdroje deník The Times of India. Dhanus je raketa typu země-země, schopná nést jak konvenční, tak nukleární nálož a zasáhnout současně několik cílů, včetně kombinace na zemi i na moři.

23/11/2013 Sýrie: rebelové obsadili největší syrské ropné pole

Oddíl syrských rebelů, podle Reuters vedený bojovníky syrské Al-Káidy, obsadil největší syrské ropné pole al-Omar. Ztrátou tohoto pole přicházejí vládní síly o strategicky důležitý zdroj a stávají se téměř závislými na zahraničních zdrojích.

22/11/2013 Čína: výbuch plynovodu usmrtil 35 lidí

Dle informací BBC bylo při výbuchu části plynovodu v provincii Shadong zabito 35 pracovníků. Příčiny incidentu jsou v tuto chvíli zkoumány vyšetřovateli.

18/11/2013 Francie: střelba v bance a redakci novin

Neznámý muž bez zjevné příčiny dnes v Paříži střílel v redakci francouzského listu a v bance, přičemž vážně zranil jednoho novináře. Policie věří, že pachatel je jen jeden a zahájila po něm rozsáhlé pátrání v centru metropole, kde se prý nyní nachází. Hledaný má podle médií loveckou brokovnici a možná i granáty. Jedná se nejspíš o stejného muže, který v pátek v Paříži napadl jinou redakci. Útočník dnes nejprve dopoledne střelou do hrudi vážně zranil fotografa v sídle deníku Libération, což vedlo k zavedení policejní ostrahy u všech redakcí hlavních sdělovacích prostředků v metropoli. Muž utekl a brzy nato se ozvala střelba u pařížského sídla banky Société Générale v obchodní okrajové čtvrti Défense. Zde prý neznámý střelec rozbil jen okno. Po střelbě v Défense přiměl svou zp style=“text-align: justify;“braní jednoho automobilistu, aby ho odvezl do centra nedaleko třídy Champs-Elysées, uvedl web rozhlasové stanice Europe 1. Policie ihned vyslala na místo početné pátrací týmy včetně vrtulníku ve snaze nebezpečného muže rychle dopadnout a zneškodnit.

16/11/2013 Afghánistán: šest obětí po sebevražedném útoku

Nejméně šest mrtvých a 22 zraněných si vyžádal sobotní sebevražedný útok v Kábulu. Útok se odehrál v těsné blízkosti kábulského komplexu, kde bude v nadcházejícím týdnu afgánská Velká rada (Lója džirga) jednat o setrvání amerických vojsk v zemi po roce 2014.

15/11/2013 Libye: střelba do demonstrantů

Ozbrojenci, kteří patří k lokálním milicím, střílely do davu demonstrantů v jižní části Tripoli. Ti se shromáždili před velitelstvím milic, aby požadovaly jejich odchod z města. Incident si podle místních médií vyžádal 15 mrtvých a desítky zraněných.

15/11/2013 Řecko: nehoda lodi s běženci

Poblíž řeckého ostrova Lefkada se převrátila malá loď s nelegálními přistěhovalci a nejméně dvanáct pasažérů včetně čtyř dětí se utopilo. Patnáct lidí se podařilo zachránit, informovala řecká média.

14/11/2013 Irák: Při útocích na šíitské poutníky zahynulo osm lidí

Osm lidí dnes přišlo o život při dvojím útoku na šíitské poutníky v Iráku. Davy poutníků míří právě do města Karbalá k oslavě významného svátku šíitského islámu ášúry. Dvojí a téměř současný výbuch postihl poutníky shromážděné jižně od irácké metropole. Podle prvních informací, které získala agentura AFP, bylo na místě kromě mrtvých také několik raněných. Ášúrá je připomínkou pro šíity tragické bitvy z roku 680, kdy zahynul vnuk proroka Mohameda Husajn a jeho spojenci. Šíité si událost připomínají známými obřady, při nichž se muži bičují řetězy na znamení zoufalství.

Napsat komentář