Aktuální zprávy

27/10/2013 Gruzie: Margvelashvili vyhrál prezidentské volby

Kandidát vládní strany Gruzínský sen, Georgi Margvelashvili, díky výrazné většině zvítězil již v prvním kole. Gruzínci volili nástupce Michaila Saakašviliho, jenž během deseti let u kormidla moci přeměnil postsovětskou zemi v mladou demokracii a jednoho z nejbližších spojenců Západu v regionu. O třetí mandát za sebou se dosavadní prezident už nemůže ucházet.

26/10/2013 Írán: U hranic s Pákistánem zabili útočníci 14 íránských vojáků

Čtrnáct íránských vojáků zahynulo a dalších pět utrpělo zranění při ozbrojeném střetu v noci na dnešek u hranic s Pákistánem. Íránská agentura IRNA s odvoláním na úřady napsala, že útočníci byli zřejmě pašeráci drog, nebo povstalci proti teheránskému režimu. V posledních týdnech je to v pořadí již druhý podobný incident poté, kdy před dvěma týdny během přestřelky s rebely na irácko-íránské hranici v prostoru kurdského regionu Baneh zahynulo pět příslušníků Íránských revolučních gard.

26/10/2013 Německo, Brazílie: společný společně pro rezoluci OSN proti odposlechům

Německo a Brazílie oznámili společnou práci na přípravě rezoluce OSN o ochraně osobních svobod v souvislosti s odhalením mezinárodních odposlechů prováděných americkou agenturou NSA. Podle agentury AFP o tom informovaly diplomatické zdroje na půdě OSN v New Yorku.

25/10/2013 Alžírsko: bezpečnostní síly zajistily poblíž libyjské hranice stovky zbraní

Alžírští vojáci odhalili ve městě Illizi sklad zbraní, který obsahoval přibližně stovku přenosných protiletadlových raketových systémů (MANPADS) a zhruba stejný počet protipěchotních min a raketometů RPG-7. Zbraně zřejmě pocházejí ze skladů někdejší Kaddáfího armády, jež byly po pádu režimu vyrabovány a jejich značná část se dostala do rukou místních překupníků.

25/10/2013 Spolková Republika Německo: Únosce zadržoval rukojmí a vyhrožoval odpálením

V německém Freiburgu zadržoval od čtvrtečního večera 36letý provozovatel bistra 12 lidí jako rukojmí. Vyhrožoval, že se vyhodí do povětří. Policie ho zatkla v pátek ráno. Dříve několikrát trestaný muž se v bufetu zabarikádoval krátce po čtvrteční 19. hodině i s 12 příbuznými a známými, kteří se jej podle agentury DPA snažili přemluvit, aby se vzdal. Měl u sebe podle policie hořlaviny a vyhrožoval, že se vyhodí do povětří.

21/10/2013 Ruská federace: výbuch autobusu ve Volgogradu

Podle agentury Interfax došlo v jihoruském Volgogradu k explozi v autobuse. Incident, o jehož pozadí zatím nejsou bližší informace, si podle agentury vyžádal čtyři mrtvé.

21/10/2013 Japonsko: únik radioaktivní vody z Fukušimy

Vysoce radioaktivní voda znovu přetekla přes jednu z ochranných bariér postavených v areálu japonské jaderné elektrárny Fukušima. Tekla kolem asi tisícovky nádrží na kontaminovanou vodu. Stalo se tak kvůli silnému dešti, na který nebyli pracovníci elektrárny dostatečně připraveni. Oznámila to elektrárenská společnost Tepco, která havarovanou elektrárnu provozuje.

21/10/2013 Pákistán: atentát na vlak

Nejméně šest lidí zemřelo a dvě desítky dalších utrpěly zranění při výbuchu bomby u rychlíku Jaffar Express ve městě Nasírabád v pákistánské provincii Balúčistán. Šest zraněných je v kritickém stavu. Trať spojuje Kvétu a Rávalpindí.

19/10/2013 Tunisko: zátah proti teroristické buňce

Tuniské bezpečnostní síly během vojenské operace namířené proti teroristické buňce v oblasti Mount Taouyer zastřelily devět radikálů a zajistily více než dvě tuny trhavin.

19/10/2013 Somálsko: sebevražedný útok v centrální části země

Sebevražedný bombový útok ve městě Baladweyne v centrální části Somálska si vyžádal 13 mrtvých a desítky zraněných. K akci se v průběhu dne přihlásila islamistická skupina Al-Shabáb. Ta poté, co byla somálskou armádou vytlačena ze svých bašt, mění taktiku a začíná se zaměřovat guerillový způsob boje a zaměřuje se více na měkké cíle.

14/10/2013 Etiopie: Výbuch v centru Addis Ababy

Dnešní výbuch v centru etiopské metropole si vyžádal celkem dva životy. K explozi došlo v části města, jež je obývána převážně lidmi somálského původu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

14/10/2013 Egypt: uzavření hraničního přechodu do Gazy

Egyptská vláda dnes oznámila, že z blíže nespecifikovaných důvodů uzavře ve dnech od 14. do 19. října hraniční přechod do palestinské Gazy.

14/10/2013 Sýrie: Rukojmí z Červeného kříže propuštěna

Šest pracovníků Červeného kříže a jeden pracovník arabského Červeného půlměsíce byli podle zdrojů z ICRC bylo uneseno během přesunu do města Idlíb v severní části Sýrie. Tiskové agentury přinesly v průběhu dne zprávu, že všechna rukojmí byla propuštěna.

14/10/2013 Ruská federace: protipřistěhovalecké násilnosti v Moskvě

Několik stovek lidí, včetně radikálů a fotbalových fanoušků demonstrovaly v neděli večer v jihomoskevské čtvrti Biryulyovo, známé vysokou koncentrací obyvatel kavkazského původu, v reakci na nedávno vraždu mladého Rusa. Část skupinky demonstrantů se odtrhla, demolovala obchody, provozované imigranty a střetla se s policií.

13/10/2013 Indie: Milion lidí evakuováno kvůli cyklónu Phailin

V důsledku mohutného cyklonu Phailin, který postihl především oblasti států Urísa a Ándhrapradéš bylo evakuováno několik stovek tisíc lidí. Podle některých zdrojů až milion obyvatel. Jde o největší evakuaci v dějinách Indie. Poslední zprávy hovoří o 64 obětech na životech.

12/10/2013 Venezuela: zadržení amerického plavidla

Venezuelské námořnictvo zadrželo strongplavidlo, plující pod vlajkou Spojených států amerických, jež provádělo v atlantických vodách údajně seismický průzkum. Podle zdrojů z námořnictva sousedního státu Guyana k tomu ale došlo v teritoriálních vodách Guyany. Tyto zdroje dále tvrdí, že americké plavidlo bylo následně instruováno plout pod dohledem na venezuelský ostrov Margarita.

11/10/2013 Írán: ozbrojený střet na hranici s Irákem

Agentura AP informuje, že během přestřelky s rebely na irácko-íránské hranici v prostoru kurdského regionu Baneh zahynulo pět příslušníků Íránských revolučních gard.

11/10/2013 Libye: exploze před švédským konzulátem

Před konzulátem Švédského království v libyjském Benghází explodovala nálož umístěná v osobním vozidle. Podle dosavadních zpráv nejsou žádné ztráty na životech.

06/10/2013 Jemen: pracovník německé ambasády zastřelen

Teroristé z místní pobočky Al-Káidy arabského poloostrova (AQAP) se v hlavním městě San´á pokusili unést německou velvyslankyni Carolu Muller-Holtkemper. Během pokusu přišel o život člen její ochranky

01/10/2013 Haiti: masové demonstrace proti vládě

Tisíce lidí protestují v hlavním městě proti vládě Michela Martellyho. Důvodem je nespokojenost s politickými poměry v zemi a také absence svobodných voleb. Policie nasadila proti demonstrujícím davům slzný plyn a vytlačila je z plánované trasy pochodu. Protest se koná na den výročí svržení prezidenta Jean-Bertrand Aristideho v roce 1991.

01/10/2013 Venezuela: vyhoštění amerických diplomatů

Prezident Venezuely Nicolas Maduro oznámil, že tři zaměstnanci amerického velvyslanectví v Caracásu mají být zapleteni do sabotážní operace s cílem poškodit venezuelskou elektrickou síť. Diplomaté dostali 48 hodin na opuštění venezuelského území.

30/9/2013 Izrael: Belgický občan zatčen za údajnou špionáž pro Írán

Údajně íránský špion, vydávající se dlouhodobě pod krytím za belgického investora, byl při snaze opustit Izrael zatčen bezpečnostními složkami na letišti v Tel Avivu. Incident se stal před dvěma týdny a izraelská vláda jej až do dnešního dne držela v tajnosti z obav před vyzrazením bezpečnostní operace. Investor Alex Mans, ve skutečnosti Ali Mansouri, měl v Izraeli navazovat kontakty se zájmovými osobami izraelského byznysu a sbírat informace o kritických objektech jako je americká ambasdáa v Tel Avivu a letiště Bena Guriona.

30/9/2013 Mali: jednotky separatistů zaútočily na severu země

Skupina ozbrojenců zaútočila v pondělí na vládní jednotky na severu Mali. Konflikt propukl v severomaliském pouštním městě Kidal. Za útokem zřejmě stojí separatističtí Tuarégové. Mali se od loňského převratu zmítalo v násilnostech, za nimiž stáli islamisté napojení na teroristickou síť al-Kajda, kteří se pokusili ovládnout pouštní sever země.

26/9/2013 Súdán: Protesty si zatím vyžádaly několik desítek mrtvých

Agentura Reuters udává, že protesty, namířené proti škrtům v dotacích na pohonné hmoty si v centru hlavního města Chartúmu zatím vyžádaly 27 mrtvých a další desítky zraněných.

26/9/ 2013 Indie/Kašmír: Šest obětí po útoku na policejní stanici

Ozbrojenci napadli v konfliktní oblasti států Džammú a Kašmír poblíž hranic s Pákistánem policejní stanici. Útok trval několik minut a útočníci posléze napadli ještě blízkou vojenské stanoviště indické armády. V oblasti, která je terčem dlouhodobých sporů mezi Indií a Pákistánem, v posledních měsících rapidně narůstá násilných incidentů.

26/9/2013 Írán: Prezident chce dohodu s mocnostmi o íránském jaderném programu

Íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že by v horizontu tří až šesti měsíců rád dosáhl dohody o jaderném programu jeho země. Prohlášení přišlo v den, kdy se Írán účastní jednání vyjednávácí skupiny P5+1.

25/9/2013 Sýrie: Do země dorazili inspektoři OSN

Tým inspektorů OSN ve středu dorazil do Damašku, aby pokračoval v prověřování ohlášených více než deseti údajných chemických útoků v různých částech Sýrie. Skupinu vede opět švédský expert na chemické zbraně Ake Sellström, podle něhož by mohla být konečná zpráva vypracována do konce října.

24/9/13 Keňa: Likvidace následků útoku

Podle dostupných informací již došlo k vyčištění celého obchodního komplexu Westgate v keňském Nairobi od útočníků, jež zde několik dní zadržovali desítky rukojmí. Agentura AFP informuje, že keňská policie zadržela 10 lidí, podezřelých z útoku. Mezi oběťmi, jejichž počet vystoupal až k sedmdesáti, je i šest Britů.

23/9/13 Ázerbajdžán: Tisíce demonstrantů v centru Baku

Tisíce příznivců ázerbajdžánské opozice protestují v centru ázerbajdžánské metropole za odstoupení dosavadního prezidenta Ilhama Alijeva. Ten se bude v říjnu ucházet o své třetí zvolení do nejvyšší funkce.

23/9/13 Spolková Republika Německo: Koalice CDU/CSU vyhrála volby

Se ziskem 41,5% hlasů zvítězila ve volbách do německého Spolkového sněmu pravicová koalice CDU/CSU. Očekává se, že dosavadní kancléřka Angela Merkel si exekutivní post udrží, ale její strana bude nucena i přes značný výsledek utvořit velkou koalici s německými sociálními demokraty.

21/9/13 Ruská federace: Rusko a Bělorusko zahájili vojenské cvičení „Zapad“

Na vojenských cvičištích Ruska, Běloruska a v Baltském moři začalo společné rusko-běloruské cvičení Zapad 2013, naplánované od 20. do 26. září. Zapojit se má na 16 500 příslušníků ruského námořnictva a vojáků a 6500 příslušníků běloruských ozbrojených sil. Cvičení má simulovat operaci ruských sil v reakci na vnější napadení spřáteleného Běloruska.

21/9/13 Keňa: Sedm desítek mrtvých během střelby v centru Nairobi

Teroristická skupina Al-Shabáb zaútočila pomocí střelných zbraní a výbušnin v obchodním středisku v centru keňského Nairobi.

20/9/13 Sýrie: vláda předala dokumentaci o arzenálech chemických zbraní

Představitelé syrské vlády předali do rukou Organizace pro zákaz chemických zbraní informace o vlastním arzénálu těchto zakázaných bojových látek. Podle informací agentury Reuters představitelé této organizace uvedli, že zatím obdrželi pouze část materiálů a v následujících dnech očekávají kompletní dodání veškeré dokumentace.

strong

p style=“text-align: justify;“

p style=“text-align: justify;“

p style=“text-align: justify;“

Napsat komentář